O sposobie dekoracji okien decyduje nasza natura, wzorce kulturowe i kwestie praktyczne. Zazwyczaj nie lubimy, aby ktoś z zewnątrz zaglądał nam w okna, choć w Holandii czy Belgii jest to na porządku dziennym i nikomu nie przeszkadza. Zanim zdecydujemy, jaką formę dekoracji i praktycznej osłony wybrać, zastanówmy się nad celem, któremu ma to służyć.
Dopasowanie oprawy okna do stylu wnętrza jest wskazane, ale nie takie oczywiste. Chętnie urządzamy wnętrza w stylu klasycznym, wykorzystujemy stare meble po babci, przemalowując je lub użytkując w stanie niezmienionym. Oprawa współczesnych okien, najczęściej jednak nie przypomina tej z dawnych czasów. Miejsce ciężkich aksamitnych kotar zajęły nowoczesne lekkie tkaniny, czasami tylko wzorem nawiązujące do tradycji.
Nowoczesne rozwiązania w dekoracji okien pozwalają w sposób estetyczny połączyć funkcję z efektowną formą. Jeżeli potrzebujemy zaciemnienia, stosujemy rolety, żaluzje, zasłony. Dla dekoracji - firanki, zasłony po bokach okna, pięknie upięte kompozycje z tkanin, czasem dwóch różnych gatunków czy kolorów, zaaranżowane przy użyciu oryginalnych zapinek czy sznurów.
Przytulnie z tkaninami
Ogólne zasady zasłaniania okien pozostają niezmienne. W ciemniejszych pokojach, z mniejszym dopływem światła, najlepsze wrażenie zrobi jasna firanka czy zasłona. W niskich pokojach, należy wieszać zasłony czy firanki tuż przy suficie, zastosowanie niżej zamontowanych karniszy, zdecydowanie obniży pomieszczenie optycznie. Jeżeli na jednej ścianie znajduje się obok siebie kilka okien, lepiej wygląda firanka stanowiąca jedną całość, zasłaniająca jak największą powierzchnię ciągłą. Zwisająca od ściany do ściany i od sufitu do podłogi firanka czy zasłona, zwiększa wymiary pokoju. Należy unikać różnicowania wysokości zasłon czy firan, stwarza to bowiem wrażenie chaosu. Pamiętajmy też, że samo okno może być dekoracją, jeżeli jest efektowne, z proporcjonalnymi podziałami, drewniane lub wykonane estetycznie. Może nie warto go wówczas w całości zasłaniać, a zacienić jedynie żaluzjami lub roletami, zamontowanymi tuż przy szybie. Zaletą rolet i żaluzji jest to, że złożone nie zajmują miejsca, dzięki czemu widoczna jest cała płaszczyzna okna.
Dopasowanie oprawy okna do stylu wnętrza jest wskazane, ale nie takie oczywiste.
Wszelkie tkaniny dodają pomieszczeniom przytulności. Jest to nie tylko nasze subiektywne wrażenie, ale też praktyka, bowiem tkaniny wpływają na rozchodzenie się dźwięków, wyciszają wnętrza, tłumiąc nadmierny hałas. Dekoracja okien potęguje wrażenie przytulności, ciepła, gdy jest wielokolorowa ożywia otoczenie, zmienia barwę wpadającego światła lub je wycisza, uspokaja, gdy zastosujemy jednolity jasny kolor.
Do większości stylów we wnętrzu pasują naturalne materiały. Czy będą gładkie, czy z deseniem, to już nasz wybór. Surowe lniane tkaniny o grubym splocie do wnętrz rustykalnych, lekkie transparentne bawełniane tkaniny we wnętrzach w stylu skandynawskim czy nowoczesnym. Jeżeli mamy wzorzysty dywan, tapicerkę siedzisk, wystarczą gładkie zasłony. Jeżeli w mieszkaniu panuje prosty minimalistyczny styl urządzania wnętrz, na zasłonach świetnie będą się prezentować geometryczne wzory (im mniejsze wnętrze, tym mniejsze wzory). Odrobina wyczucia i dobrego smaku pozwoli nam wyczarować najpiękniejsze dekoracje. Pomogą nam w tym praktyczne rozwiązania wprowadzane przez producentów.
Wszelkie tkaniny dodają pomieszczeniom przytulności.
Osłony okienne - inspiracje i pomysły
- Klasyczne rolety - wciąż aktualne i bardzo modne. Oferta materiałów z jakich są wykonane jest bardzo bogata. Występują z tkaninami transparentnymi, przepuszczającymi światło, albo takimi, które gwarantują różne stopnie zaciemnienia. Są wykonane z gładkich materiałów, gdzie wzór tworzy jedynie struktura materiału, albo ozdabiane deseniami. Niektóre firmy oferują nawet wykonywanie nadruków na rolecie. Można wybrać cos specjalnie dla siebie.
- Rolety dzień/noc (Rolety Duo) dzięki specjalnym materiałom i mechanizmom łączą w sobie zalety rolet i żaluzji jednocześnie. Częściowo są transparentne jak firanka, a częściowo jednolite zaciemniające jak zasłona. Zmieniając ich ustawienie, można zaciemnić lub rozjaśnić pomieszczenie.
- Żaluzje poziome, wykonane z aluminium, drewna, PCV i tkanin tekstylnych. Tu wybór kolorów jest ogromny. Występują też żaluzje z transparentnego tworzywa, które nadaje pomieszczeniom bardzo efektowny i nowoczesny wygląd.
- Zasłony plisowane to rodzaj żaluzji, ale wykonanych z jednego kawałka materiału, także mogą być gładkie lub wzorzyste; o różnej przepuszczalności światła. Zasłony plisowane wykonywane są z materiałów pojedynczych oraz podwójnych, zapewniających większe zaciemnienie oraz ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczenia.
- Zasłony panelowe są wykonane z szerokich pionowych pasów materiału, które mocowane są na szynie umożliwiającej przesuwanie pasów względem siebie. Zasłony panelowe to idealne rozwiązanie dla dużych przeszklonych powierzchni. Umożliwiają także stworzenie ruchomej przegrody pomieszczenia. Są bardzo efektowne, można zestawiać ze sobą różne tkaniny - np. gładkie i wzorzyste.
- Rolety rzymskie z drapowanej tkaniny są bardzo eleganckie. Draperie z tkanin dodają wnętrzu szlachetności. Dużą zaletą zasłon rzymskich jest możliwość ich łatwego zdejmowania i czyszczenia. Są wykonywane także na zamówienie.
- Rolety austriackie z powodzeniem zastępują firany i zasłony. Są wykonane z drapowanej tkaniny, formowanej przy podnoszeniu w dekoracyjne bufy. Stanowią mocny akcent we wnętrzu i przyciągają uwagę. Lepiej nie wybierać zbyt intensywnych kolorów.
Do większości stylów we wnętrzu pasują naturalne materiały.
Dekoracje na parapecie
Dekoracja okna, oprócz tego, co je zasłania, to także przedmioty i rośliny na parapetach. Kiedyś parapety zastawiano obficie, teraz w modnym wnętrzu pojawiają się na nich pojedyncze egzemplarze efektownych roślin, takich, które nie zabierają zbyt wiele światła. Pojedyncze storczyki, kaktusy czy sukulenty, w gustownych pojemnikach dopasowanych stylistycznie do wnętrza udekorują okno, ale nie przytłoczą wnętrza. Większe rośliny lepiej postawić w innym miejscu. Na parapecie wdzięcznie prezentują się małe lampiony ze świeczką w środku, świece czy elementy domowych kolekcji: porcelana, szkło, ceramika (byle nie w nadmiarze).
Mieszkanie czy dom to nasz prywatny azyl. Zasada unikania nadmiaru ma wskazać drogę tym, którzy czują się przytłoczeni, zmęczeni, a nie wiedzą z czego to wynika. Mniej znaczy więcej. Nie zastawiajmy się nadmiarem przedmiotów, a osiągniemy spokój ducha i równowagę we wnętrzach.