Jak podłączyć zmywarkę? Sposoby podłączenia

Zmywarka jest zdecydowanie jednym z najwspanialszych wynalazków ludzkości, o czym wie każdy, kto już może zrezygnować z ręcznego zmywania. I jest też jednym z najgorszych, co zaświadczy każdy, kto zabrał się za podłączanie zmywarki, nie wiedząc do końca, jak to zrobić. A zatem, bez dalszej zwłoki: prosty poradnik, jak podłączyć zmywarkę.

Przygotowanie przyłączy

Cała trudność w podłączaniu zmywarki zasadza się na tym, że trzeba mieć odpowiednio przygotowaną instalację wodociągową i kanalizacyjną. Producenci zmywarek zalecają, żeby podłączać te urządzenia do wody zimnej. Ma to tę zaletę, że wtedy dogrzanie wody nastąpi do optymalnego poziomu, a w razie awarii nie trzeba będzie walczyć z gorącą wodą. 

Czy można podłączyć zmywarkę do ciepłej wody? Teoretycznie tak, ale nie jest to zalecane. To dlatego, że nowoczesne zmywarki mają czujniki temperatury i jeśli zostaną podłączone do ciepłej wody, to nie będą jej już bardziej ogrzewały, a to może przełożyć się na mniejszą skuteczność zmywania. Niby będzie ono trwało krócej, ale przecież zmywarka jest między innymi po to, żeby nie przejmować się czasem.

Producenci zmywarek zalecają, żeby podłączać te urządzenia do wody zimnej.

Jakie zawory i filtry? Podłączanie zmywarki od podstaw

Zawór przyłączeniowy do zmywarki można wyprowadzić w dowolnym miejscu. Dobrze jest tak zaplanować to przyłącze, aby można było je odciąć, pozostawiając dostęp wody w kranie, czyli z zaworem odcinającym ZA rozgałęzieniem. W innym przypadku w razie awarii trzeba będzie radzić sobie bez obu zakończeń.

Co się tyczy filtrów, zasadniczo nie są one koniecznością. Po pierwsze jednak nie należy rezygnować z sitek, które zatrzymają duże nierozpuszczone cząstki przed wpadnięciem do pompy w zmywarce, a po drugie, jeśli woda jest twarda, to i efekty mycia nie będą spektakularne. Wprawdzie sole i nabłyszczacze będą ratowały sytuację, ale w wielu przypadkach znacznie prościej będzie po prostu założyć na wejściu filtr osmotyczny.

Zmywarka w domu jest bardzo przydatna!
Zmywarka w domu jest bardzo przydatna!

Zmywarka: dojście do kanalizacji

Istnieje teoretyczna możliwość podłączenia zmywarki jeszcze do syfonu zlewozmywaka, ale to znów problematyczne, ponieważ przepływy będą dość duże, a każda awaria znów wyłączy nie tylko zmywarkę, ale i zlewozmywak. Rozsądniej będzie więc przygotować wejście za syfonem, żeby zmywarka mogła pracować niezależnie.

To, o czym należy pamiętać, to zapewnienie łatwego dostępu do podejść. Nie ma potrzeby często zaglądania w ich okolice, ale jak wszystkie zawody i punkty krytyczne instalacji, także te od zmywarki powinny znaleźć się w zasięgu ręki.

Raczej nie podłączaj zmywarki do tego samego obwodu, do którego podłączony jest piekarnik elektryczny albo czajnik.

Podłączenie zmywarki do prądu

Podłączenie zmywarki do prądu to oczywiście żadna filozofia, bo wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka w kuchni. Jednak tutaj jest parę spraw, o których należy pamiętać. Pierwszą jest umieszczenie gniazda dość wysoko.

Zasadniczo w kuchni nie jest to problemem, ale jeśli masz z jakiegoś powodu przedłużacz, to też umieść go tak, żeby w razie awarii nie leżał we wodzie.

Druga sprawa: podłączaj zmywarkę raczej do gniazdka, do którego w razie konieczności uzyskasz łatwy dostęp. Najprawdopodobniej absolutnie nigdy Ci się to nie przyda, ale cała sztuka polega na przygotowaniu się na najmniej spodziewane zdarzenia.

Zmywarka w kuchni
Zmywarka w kuchni

Raczej nie podłączaj zmywarki do tego samego obwodu, do którego podłączony jest piekarnik elektryczny albo czajnik. Nie każda instalacja zniesie tak wysokie obciążenia, zwłaszcza że zmywarka generuje piki parę razy, bo i kilka razy włącza grzałkę.

Podłączenie zmywarki do prądu to oczywiście żadna filozofia, bo wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka.

Pytania i odpowiedzi: jak podłączyć zmywarkę

Podstawowy schemat przedstawiony powyżej jest wzorcowy, ale nie zawsze da się tak zrobić. Powstaje więc parę pytań, na które wypadałoby sobie odpowiedzieć.

  • Czy zmywarkę można podłączyć do baterii zlewozmywakowej? Można. Trzeba w tym celu kupić zawór trójdrożny, przedłużkę o takiej samej jak on długości i zdemontować baterię. Na króćcu zimnej wody zakłada się zawór trójdrożny: jeden koniec na króciec, jeden na baterię, jeden na zmywarkę. Jeśli jest odpowiednio dużo miejsca, należy pomyśleć o montażu odcięcia na odejściu do zmywarki. Trzeba też zwykle „wydłużyć” króciec ciepłej wody, żeby założyć baterię.
  • Czy można podłączyć zmywarkę do syfonu zlewozmywakowego? Teoretycznie jest to możliwe. Służą do tego specjalne syfony z dodatkowym króćcem. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o solidnym założeniu węża zmywarki. Generalnie też trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre instalacje będą miały problem z przyjęciem większej ilości wody, co oznacza tylko tyle, że kiedy woda zlewa się ze zmywarki, to raczej trudno będzie używać zlewozmywaka.
Zmywarka a podłączenie do prądu - sprawdź szczegóły
Zmywarka a podłączenie do prądu - sprawdź szczegóły
  • Czy można wąż odprowadzający doprowadzić nie do syfonu, tylko do komory zlewozmywaka? Niekiedy tak, ale to nigdy nie jest zalecane rozwiązanie. Wąż powinien znajdować się raczej dość nisko, wtedy wypompowanie wody będzie przebiegało sprawniej. Jakby nie było, w takim scenariuszu trzeba zadbać o solidne unieruchomienie węża, żeby nie wypadł on ze zlewozmywaka.
  • Czy można wymienić wąż zmywarki na dłuższy? Nie w każdym projekcie – szczególnie jeśli chodzi o remonty – podłączenie zmywarki to kaszka z mleczkiem. Węże odprowadzające mają po 1,2-1,5 metra długości i to czasem za mało. Przede wszystkim należy sprawdzić w informacjach od producenta, jaki jest najdłuższy możliwy do zastosowania wąż – będzie tu istniał górny limit, który wynika z możliwości pompy. Wąż można wymienić, ale niektórzy są w stanie sztukować go, korzystając z różnych kształtek. Biorąc pod uwagę ceny nowych węży, to drugie rozwiązanie nie znajduje logicznego uzasadnienia.

Zawór przyłączeniowy do zmywarki można wyprowadzić w dowolnym miejscu.

  • Gdzie należy założyć uszczelki? Węże doprowadzający i odprowadzający są najczęściej już zamontowane w bloku zmywarki i tam są uszczelnione. Niektóre modele mają sitka z uszczelkami na dojściu założone gdzieś bliżej zmywarki, w innych trzeba założyć sitko bezpośrednio przy zaworze przyłączeniowym. To nie robi różnicy, ale warto zainstalować je tak, żeby dało się łatwo je zdjąć i wyczyścić. Generalnie każdy element, który powinien uszczelki mieć – ma je w zestawie i żadnej nie można pominąć.
Jaki bezpiecznik jest potrzebny do zmywarki?
Jaki bezpiecznik jest potrzebny do zmywarki?
  • Jaki bezpiecznik jest potrzebny do zmywarki? Każda zmywarka ma własny bezpiecznik, natomiast obwód, do którego będzie podłączona, powinien mieć 10 albo 16 A. Informacja na ten temat znajdzie się w instrukcji obsługi.

Ważne: nie pomijaj kontroli podłączenia

Zanim załadujesz do zmywarki pełny wsad, możesz włączyć ją na pusto, żeby upewnić się, że wszystkie połączenia są szczelne, węże nie mają za dużego luzu w gniazdach, a woda spływa sprawnie. Zresztą co czas jakiś, tak czy inaczej, warto zerknąć w okolice zaworów i skontrolować ich stan – im twardsza woda, tym większe ryzyko, że z czasem głowice zaworów będą zarastały kamieniem, a to może ograniczyć skuteczność odcięcia.