Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Styl vintage jest tak różnorodny jak samo życie. Ktoś lubi siadać w fotelu zaprojektowanym w latach 20., ustawiać książki w drabinkowym regale z lat 50. albo w segmentach z lat 70.? Komuś innemu podoba się zaokrąglony stół i winylowe płyty z rock’n’roll, a może kolorowe meble w stylu pop-art.? Vintage jest pasjonującą podróżą w czasie i każdy może sam zdecydować, kiedy się zatrzymać i poczuć u siebie w domu. 

A gdyby tak żyć tu i teraz, ale w nastroju minionych dekad? To udaje się szczególnie dobrze w stylu vintage. Mieszkanie odsłania bardzo osobiste strony: elementy z czasu, który minął, przedmioty kolekcjonerskie i znaleziska na targu staroci można połączyć w styl vintage. Nostalgiczny charakter podkreślają elementy stylistyczne z tamtych czasów, dzięki czemu dom staje się niepowtarzalny i dopracowany w detalach. Meble ze śladami użytkowania opowiadają historię i pokazują swój indywidualny charakter. 

Styl vintage jest nostalgiczny
Styl vintage jest nostalgiczny

Co to jest „vintage”?

Angielskie pojęcie „vintage” odnosiło się pierwotnie do wina zrobionego z winogron jednego rocznika. W niektórych kategoriach wina sugeruje to lepszą jakość. W przenośni określenie vintage oznacza „wybrany, wykwintny” i zostało rozszerzone na stare samochody i meble, a niedawno dotarło nawet do świata mody. Prekursorką była Julia Roberts, która na rozdaniu Oskarów pojawiła się w sukni Valentino z kolekcji z 1982 r. Niespotykana dotąd sensacja spowodowała skierowanie uwagi na wzornictwo ubiegłego wieku. W projektowaniu wnętrz vintage oznacza stylizowanie rzeczy na poprzednie epoki albo wykorzystanie starych mebli do nowoczesnych wnętrz.  

Nostalgiczny charakter podkreślają elementy stylistyczne z tamtych czasów.

Kolory typowe dla stylu vintage

Na scenę wkraczają jaskrawe kolory. Wraz z beztroskim, niekonwencjonalnym ruchem pop-art do mieszkań wkroczyło ożywienie, a ton zaczęły nagle nadawać jaskrawe kolory – w odważnych wzorach, jako tkaniny obiciowe i tapety. Jednocześnie uosobieniem nowoczesności stał się plastik, jest wytrzymały i przeważnie kolorowy. Wielu projektantów świadomie porzuciło dominującą dotąd rolę funkcjonalizmu i w meblach, i w akcesoriach pojawiły się znowu dekoracyjne elementy. 

Vintage jest pasjonującą podróżą w czasie
Vintage jest pasjonującą podróżą w czasie

Jakie materiały pasują do stylu vintage?

Meble vintage są też żywym przykładem technicznego rozwoju i nowych jakościowo materiałów wytwarzanych w XX wieku. Pierwsi designerzy realizowali funkcjonalność swoich pomysłów wykorzystując sprawdzone materiały, jak lite drewno, metal, skóra i tym podobne, komponując je przy tym na nowo. Na przykład polerowana na wysoki połysk stal z szorstką skórą albo filigranowe, czarne pręty metalowe z drewnem tekowym. Jednak w połowie wieku nastąpił tryumfalny pochód tworzyw sztucznych, który zrewolucjonizował świat mebli i wzornictwo przedmiotów użytkowych. Przykładowo legendarne krzesło Panton Chair, pierwsze krzesło wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Ale też krzesła z delikatnej siatki drucianej albo wygodne krzesła motylkowe do dzisiaj nadają wnętrzom indywidualnego charakteru.

Wykorzystywanie starych mebli w nowoczesnych wnętrzach to jedna z cech stylu vintage
Wykorzystywanie starych mebli w nowoczesnych wnętrzach to jedna z cech stylu vintage

Urok swingujących lat 60. 

Pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu, angielska modelka Twiggy (właściwie Lesley Lawson) założyła mini, a cały świat tańczył twista – lata 60. są naznaczone dynamiczną, pozbawioną granic atmosferą optymizmu i chęci zmian, nie tylko w obrębie własnych czterech ścian. Nerkowaty stolik i lampa z rożkowym kloszem wprowadzają do otoczenia świeży powiew, komody i szafki są proste w formie i stoją na stożkowych nogach. W eleganckich kącikach wypoczynkowych grupowane są tak zwane fotele koktajlowe. 

Fotele z ponadczasowym urokiem są bardzo modne
Fotele z ponadczasowym urokiem są bardzo modne

Nostalgiczny wygląd stylu vintage

Ikony stylu minionego wieku nadal budzą fascynację, a urządzenie mieszkania w stylu vintage napełnia je nostalgią. Szczególnie interesujące wyniki można osiągnąć, wybierając tylko pojedyncze efektowne elementy i komponując je rozważnie w swoim otoczeniu. Bez względu na to, jaki okres ktoś preferuje, mid-century, czy na przykład lata 70., trzeba zawsze pamiętać o tym, że charakterystyczne dla vintage meble potrzebują dużo przestrzeni. 

Atmosferę minionych dni można też wprowadzić do sypialni.

W mieszkaniu vintage kanapa stanowi optyczne centrum i jednocześnie miejsce wieczornego relaksu. Nadaje się do tego równie dobrze solidna, prosta, skórzana sofa pokryta patyną czasu, jak i prosty, tapicerowany model na smukłych, wysokich nóżkach. A może wypoczywacie już każdego wieczora na prosto zaprojektowanej białej albo szarej kanapie, od której trudno Was oderwać? Postawcie wtedy obok fotel à la Eames (słynny amerykański projektant) – niewątpliwie pasujący do stylu vintage. Stylowym uzupełnieniem będzie też lekki regał z metalu i drewna, prezentujący z dumą swoje życiowe doświadczenie.

Aranżacja kuchni w 10 krokach<<TUTAJ

Jak urządzić salon, jadalnię, sypialnię oraz łazienkę?
Jak urządzić salon, jadalnię, sypialnię oraz łazienkę w stylu vintage?

Atmosferę minionych dni można też wprowadzić do sypialni. Może macie szczęście posiadać odziedziczoną o dziadkach komodę albo kufer, które można połączyć z nowoczesnym łóżkiem. Fotel z ponadczasowym urokiem lat 70. chętnie opowie swoją prywatną historię i zaprosi do zajęcia w nim miejsca. A obok może stać wzorowana na klasycznych lampach z charakterystycznymi rożkowymi kloszami lampa podłogowa. Doskonale odnajdują się w sypialni również lustra, najlepiej w prostych ramach z drewna albo mosiądzu. Czarujące są też naturalnie czarno-białe obrazy vintage, wnoszące powiew nostalgii do sypialni i zachęcające do marzeń.      

Meble ze śladami użytkowania opowiadają historię i pokazują swój indywidualny charakter. 

  1. Salon w stylu vintage – pasują do niego drewniane jasne meble o naturalnym wyglądzie, jak również witryny z przeszklonym frontem. Dobre wrażenie robią powierzchnie z zarysowaniami śladami zużycia. Na ścianach mogą być tapety retro i otwarte regały z czarną, metalową konstrukcją, na których można ustawić wazony i książki. Kanapa w stonowanym kolorze albo z naturalnej skóry podkreśla nostalgiczny widok. Całość można podkreślić miękkim dywanem o wyglądzie lekko sfatygowanego.
  2. Jadalnia w stylu vintage – drewniany stół z barwnymi akcentami, które wyglądają jak wycieranie pędzla, może stanowić centrum pomieszczenia. Dookoła stołu należy ustawić drewniane krzesła na cienkich nogach albo znów modne krzesła plecione. Uzupełnieniem może być kredens z e śladami użytkowania, jak zarysowania i odpryski lakieru na powierzchni. Dywan ze sztucznego futra wygląda nowocześnie, ale tworzy doskonały kontrast ze starym wyglądem mebli. Nad stołem wisi lampa z metalowym kloszem.
  3. Sypialnia w stylu vintage – znajduje się niej łóżko z prostych, metalowych szczebli albo z wysokim wezgłowiem z efektownym pikowaniem. Powierzchnie drewniane z widocznym usłojeniem tworzą kontrast. Trzeba dopasować kolorystycznie stoliki nocne i szafę. Wykorzystać można też stare kufry i komody. Nastroju dodadzą obrazy i latarnie z mosiężnymi okuciami.
  4. Łazienka w stylu vintage – znaleźć tutaj można dużo metalu i drewna. Drewniane szafki ze śladami użycia i czarnymi, metalowymi okuciami pasują szczególnie dobrze. Biała armatura łazienkowa i jasne ściany stworzą dobry kontrast z ciemnymi raczej meblami. Uzupełnieniem może być dywanik przypominający skórę albo rustykalne drabinki jako wieszaki na ręczniki.