Jak wybrać lodówkę? Sprawdzone wskazówki

Wybór lodówki jest trudny, a to dlatego, że zapewne ostatni raz robiłeś to, kiedy technologia była jeszcze w poprzedniej epoce. Docierały do Ciebie jakieś informacje o nowych rozwiązaniach i technologiach, ale sprawdzenie ich w praktyce do łatwych nie należy. Nie martw się – oto przewodnik, który pomoże Ci wybrać naprawdę funkcjonalną lodówkę do twojej kuchni.

Po pierwsze: fizyczne dopasowanie lodówki do kuchni

Pierwsza grupa kryteriów dotyczy spraw absolutnie podstawowych. Po pierwsze, musisz zdecydować się na lodówkę wolnostojącą albo do zabudowy. Wbrew pozorom to nie jest oczywiste, ponieważ lodówki do zabudowy ze względów konstrukcyjnych mogą mieć mniej funkcji (na przykład o dostępną z zewnątrz kostkarkę do lodu), a poza tym nie ma zasady, która by mówiła, że w zabudowanej kuchni nie ma miejsca na wolnostojącą lodówkę.

Po drugie – liczą się zewnętrzne wymiary. Oczywiście szerokość i wysokość są tymi, które wysuwają się na pierwszy plan, ale warto jeszcze ocenić głębokość. I to bywa kłopotliwe, ponieważ do wartości podanej przez producenta należy dodać jeszcze od pięciu do dziesięciu centymetrów. Dlaczego? Dlatego, żeby móc lodówkę odsunąć od ściany i w ten sposób zapewnić jej właściwą cyrkulację powietrza. To konieczne, bo trudności w odprowadzeniu ciepła z tylnego radiatora mogą negatywnie wpłynąć i na zużycie energii, i na trwałość sprzętu.

Lodówka powinna dobrze komponować się z kuchnią
Lodówka powinna dobrze komponować się z kuchnią

I na koniec warto jeszcze spojrzeć na to, w którą stronę otwierają się drzwiczki. W wielu modelach można zamienić zawias z lewego na prawy i przełożyć uchwyt, ale nie jest to wciąż standardem. Czasem będzie to poważna przeszkoda, która zadecyduje o skreśleniu z listy zakupów dobrze zapowiadającego się modelu.

Mając ogarnięte te kwestie, możesz zagłębić się w nieco bardziej tajemnicze regiony i poznać prawdziwą funkcjonalność nowoczesnej lodówki, żeby wybrać tę, która jest dla Ciebie najbardziej praktyczna.

Płyta indukcyjna - ranking 2021! Sprawdź nasze top 10!

Lodówka w kuchni
Warto zwrócić uwagę na stronę w którą otwierają się drzwiczki lodówki

Lodówka funkcjonalna – oto co możesz zyskać w kuchni!

Czas na przegląd najciekawszych i najbardziej praktycznych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych lodówkach. Nie każde z nich jest czymś, co koniecznie musisz mieć – wiele będzie zależało od tego, jak korzystasz z kuchni, jakie dania przygotowujesz, więc nie traktuj tej listy jako zestawienia cech niezbędnych. To tylko krótki przegląd.

  • Komora 0°C. Pod pojęciem lodówki kryje się tak naprawdę chłodziarko-zamrażarka: w jednej części chłodzi, w drugiej mrozi. Nowoczesny sprzęt pozwala Ci jednak na coś jeszcze: dłuższe przechowywanie szczególnie wrażliwej żywności bez jej mrożenia. Część dużych lodówek wyposażona jest w komory z temperaturą zera stopni. To wygodne rozwiązanie do przechowywania choćby surowych mięs do wykorzystania za kilka dni, ale często radzi się też właśnie w tej komorze przechowywać niektóre jarzyny.
  • Kostkarka do lodu. To chyba najbardziej kontrowersyjna funkcja. Po pierwsze – wymaga poświęcenia pewnej ilości miejsca z całkowitej objętości, po drugie – jest w wielu domach używana raczej sporadycznie. Z drugiej strony – przygotowuje lód szybciej, wydajniej i bez takiego bałaganu, który towarzyszy przygotowywaniu kostek w foremkach lub woreczkach, no i oszczędza się dzięki temu miejsce w zamrażarce.
  • Klasa efektywności energetycznej. Fajnie byłoby móc napisać, że zawsze warto kupować lodówki klasy A+++, ale wiesz co? Niekoniecznie! Owszem, taka lodówka będzie wybitnie energooszczędna, ale są z tym dwa problemy. Po pierwsze, wartości zużycia energii są szacunkowe i najpewniej nie wyrównasz ich w codziennym użytkowaniu. Po drugie – za różnicę w cenie między ultraoszczędną lodówką a tylko bardzo oszczędną możesz zapłacić za prąd, który ta mniej oszczędna zużywa przez 5, 10 albo i 15 lat.
  • No Frost. To wspólna nazwa tak naprawdę kilku technologii, które mają jeden cel: sprawić, żeby w lodówce nie osadzał się szron. W lodówkach z systemem No Frost jest sucho, co nie tylko sprawia, że można zapomnieć o ich kłopotliwym myciu, ale też ogranicza wzrost pleśni, bakterii i spowalnia procesy psucia się żywności. Dziś to w zasadzie standard – poza najtańszymi lodówkami No Frost jest prawie wszędzie.
Jak dopasować lodówkę do kuchni
Jak dopasować lodówkę do kuchni?
  • Filtry i jonizatory. Tutaj już trudniej jest oddzielić fakty od mitów. O ile samo filtrowanie powietrza na węglu aktywnym faktycznie pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się intensywnych zapachów i w jakimś stopniu ogranicza rozwój bakterii, o tyle dowodów na skuteczność jonizatorów nie ma (jeśli nie liczyć pojedynczych opinii użytkowników, ale te nie powinny być podstawą do wyciągania ogólnych wniosków). Warto przy tej okazji wspomnieć o wymuszonym obiegu powietrza – taki „termoobieg” w lodówce gwarantuje, że temperatura na każdej półce będzie identyczna (ale to może wcale nie być takie korzystne, biorąc pod uwagę, że są produkty wymagające ściśle określonej temperatury przechowywania).
  • Szybkie chłodzenie. Niektóre z nowoczesnych lodówek mają specjalną funkcję, która pozwala błyskawicznie chłodzić produkty w stosunkowo niedużych ilościach. To praktyczne, jeśli chcesz na przykład w jak najkrótszym czasie zmniejszyć temperaturę napoju. 

Czy SMART zawsze jest funkcjonalne?

Kiedy mowa o nowoczesnych lodówkach, nie można nie wspomnieć o tych z kategorii SMART. Część z nich tak naprawdę ma po prostu wyświetlacz, który informuje o pewnych podstawowych parametrach, ale prawdziwie SMART są te lodówki, które korzystają z internetu, żeby… No właśnie: na przykład podać pogodę. Czy to zwiększa funkcjonalność kuchni? Wszystko zależy od tego, jak z niej korzystasz.

Na pewno warte uwagi są te lodówki, w których IoT pozwala na tworzenie czy to list zakupów, czy listy produktów w środku. Owszem, cały czas można działać tu metodą papier-ołówek, ale jest XXI wiek i można skorzystać z nowoczesnej techniki.

Nie wszystko musi być SMART, żeby było naprawdę na poziomie.

Z drugiej strony – dobrze dobrane rozwiązania z niższej półki: wyświetlacz temperatury, przełączniki na obudowie i sygnał niedomkniętych drzwi w wielu przypadkach będzie absolutnie wystarczające, a są wykorzystywane w lodówkach znacznie bardziej przystępnych cenowo. Tutaj musisz podjąć decyzję za siebie: o ile bowiem IoT w lodówkach stał się powodem do wielu żartów, to jednak są osoby, które po zakupie inteligentnej lodówki za nic nie wróciłyby do starszych rozwiązań.

Jaką lodówkę warto wybrać?
Jaką lodówkę warto wybrać?

Proste rozwiązania, o których musisz pamiętać

Nie wszystko musi być SMART, żeby było naprawdę na poziomie. Jeśli chcesz, żeby kuchnia byłą nie tylko funkcjonalna, ale też komfortowa, to zwrócenie uwagi na pewne podstawowe funkcje lodówek może bardzo Ci w tym pomóc.

  • Po pierwsze – wspomniany wyżej sygnał niedomkniętych drzwi. Nowoczesne lodówki nie mają w sobie nic z dawnych kuchennych czołgów. Są delikatne i zamykają się spokojnie, ale czasem możesz jej nie domknąć. Po chwili rozlegnie się cichy brzęczyk – to niedrogie rozwiązanie, które naprawdę może oszczędzić wielu kłopotów.
  • Ciche domykanie to z kolei rozwiązanie znane głównie z dużych, dwustronnych lodówek. Specjalny mechanizm sprawia, że pchnięte drzwiczki automatycznie zwalniają i są dociągane do uszczelki w końcowej fazie ruchu. Czy to konieczne? Niby nie, ale podnosi komfort używania często otwieranych lodówek i ma też potencjał przedłużenia żywotności delikatnych skądinąd zawiasów.
  • Lodówki dwusprężarkowe dziś są częste w wyższym segmencie cenowym. Są zwykle bardziej wszechstronne niż maszyny z jedną sprężarką i choć mają nominalnie wyższą moc, to często są bardziej energooszczędne.
  • Warto też szukać lodówek maksymalnie cichych. Zgoda – żadna nie jest ekstremalnie głośna i zaraz po ustawieniu w kuchni na pewno każda będzie na siebie zwracała uwagę, ale chodzi o to, żeby również później pracująca lodówka nie emitowała irytującego szumu. Nie chodzi wcale o jego potencjalną szkodliwość (choć na to zwracają uwagę pewne badania naukowe), tylko po prostu o komfort przebywania w kuchni.

Po pierwsze, musisz zdecydować się na lodówkę wolnostojącą albo do zabudowy.

Lodówka w nowoczesnej kuchni
Lodówka w nowoczesnej kuchni

Wybór prostej, ale funkcjonalnej lodówki

Nowoczesne lodówki mogą kosztować małą fortunę. Warto jednak pamiętać, że płaci się nie tylko za realną wartość, ale też za markę. Z drugiej strony – tańszy sprzęt to często droższa eksploatacja. Nie ma sposobu, żeby dobrze oszacować, co się bardziej opłaci: oszczędność przy zakupie, czy oszczędność przy używaniu. Między innymi dlatego warto skupiać się przede wszystkim na funkcjonalności. Nie kupuj lodówki, która ma mnóstwo funkcji, z których w swojej kuchni i tak nie skorzystasz, ale nie kupuj też takiej, którą za rok uznasz za przestarzałą i niepraktyczną. Czasem prosta lodówka będzie lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu uznasz swoją kuchnię za idealną.