Jak zaaranżować mały salon w bloku? 10 genialnych wskazówek

Aranżacja małego salonu w bloku to wyzwanie? Sprawdź 10 świetnych trików na urządzenie tego pomieszczenia, aby uzyskać funkcjonalne wnętrze.

Jak urządzić mały salon w mieszkaniu w bloku?

Wielu inwestorów zastanawia się, jak urządzić nieduży pokój dzienny tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne metry kwadratowe jego powierzchni. Po pierwsze, powinniśmy szczególnie skupić się na wydzieleniu stref w salonie. Najczęściej aranżuje się:

  • strefę wypoczynkową (obejmuje np.: sofę, fotele, stolik kawowy, szafkę RTV z telewizorem, regały);
  • strefę spożywania posiłków (w kąciku jadalnianym może znaleźć się klasyczny stół z krzesłami; zamiast stołu można postawić na wyższe modele wysp kuchennych z krzesłami barowymi);
  • strefę gabinetową (w pomieszczeniu można umieścić dodatkowo biurko czy krzesło biurowe),
  • strefę kuchenną z aneksem kuchennym.

Uwaga: W małym pokoju dziennym możemy jednak nie mieć możliwości, aby wydzielić wszystkie strefy. Najczęściej skupiamy się na samej strefie wypoczynkowej, która może być połączona również ze strefą sypialnianą. Równie często łączymy też mały salon z kuchnią lub z jadalnią.

Najważniejsze w aranżacji salonu jest, aby strefy i poszczególne ich elementy nie utrudniały nam swobodnego przemieszczania – zaleca się, aby pozostawić szerokość około 80 centymetrów pomiędzy nimi. Co więcej, odległość pomiędzy kanapą i telewizorem powinna wynosić ok. 200 centymetrów, a wolna przestrzeń pomiędzy drzwiami balkonowymi/tarasowymi – ok. 100 centymetrów.

Jak zaaranżować przytulny salon, a równocześnie sprawić, że stanie się on bardziej przestronny? Zebraliśmy dla Was 10 najważniejszych zasad.

1. Salon w jasnych barwach

Podstawowa zasada stosowana w aranżacji wnętrz mówi, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrze. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również i podłóg, mebli, tekstyliów. Warto podkreślić, że wymogiem nie jest zastosowanie wyłącznie bieli. W małych wnętrza sprawdzają się również beże, kremy, jasne odcienie szarości czy pastele. 

Innym rozwiązaniem jest połączenie różnych odcieni tego samego koloru, które na ścianach stworzą pasy – przechodzenie od ciemnego do jasnego tonu wizualnie sprawi, że mały salon stanie się przestronny.

Uwaga: Polecamy zwłaszcza chłodne odcienie kolorów neutralnych – sprawiają, że ściany wydają się bardziej oddalone niż są w rzeczywistości.

2. Tapeta lub akcent kolorystyczny na jednej ścianie

Jeżeli jesteśmy zwolennikami wzorów i kolorów, a równocześnie zależy nam na tym, aby optycznie powiększyć salon, to wystarczy, że tapetą (lub wyrazistym kolorem) pokryjemy wyłącznie jedną ścianę. Dobrym rozwiązaniem jest powtórzenie barwy występującej na ścianie w dodatkach. Wówczas uzyskamy spójność w aranżacji.

Uwaga: Wzorzysta ściana lub ściana o wyróżniającym się kolorze stanowi dobre tło dla jasnych mebli.

3. Biały sufit w salonie

Mały salon powiększymy wizualnie, malując sufit na biało. Przy czym zaleca się, aby sufit odcinał się od reszty ścian, natomiast na górze ściany warto pozostawić pasek (ok. 5 centymetrów) w kolorze sufitu. W ten sposób sprawimy, że wnętrze wyda się wyższe.

4. Meble wielofunkcyjne

Jak umeblować mały salon, gdzie każdy centymetr ma znaczenie? Tutaj ważnym elementem aranżacji stają się meble, które pełnią wiele funkcji.

  • Sofa, kanapa lub narożnik, które można łatwo przekształcić w łóżko, to idealne rozwiązanie dla salonów gościnnych. Wybierajmy zwłaszcza rozkładane modele z pojemnikami na pościel, aby stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania.
  • Stolik kawowy z ukrytym schowkiem lub możliwością rozłożenia – niektóre modele mają również wbudowane półki, które pozwalają na przechowywanie książek lub gazet.
  • Wielofunkcyjne regały mogą być wyposażone w wyjmowane lub składane blaty, które w razie potrzeby zamieniają się w biurko.
  • Niska komoda może posłużyć jako stolik RTV.
  • Pufy, które można wykorzystać jako podnóżki, dodatkowe siedzenia lub miejsce do przechowywania.
  • Mały salon z jadalnią lub salon, który łączy się z kuchnią, może zostać wyposażony w stół z rozkładanym blatem.

Co więcej, do salonu o niewielkim metrażu należy warto zdecydować się na meble o niskich nóżkach, które nie przytłoczą pomieszczenia, ani nie będą blokować dostępu do naturalnego światła. Równocześnie zaleca się, aby meble odznaczały się prostą bryłą, aby nadać aranżacji lekkości.

5. Połyskujące fronty mebli do małego salonu

Kolejnym trikiem wnętrzarskim jest zastosowanie połyskujących powierzchni na przykład w postaci mebli o lakierowanych frontach, które będą odbijać światło. Dzięki temu pomieszczenie stanie się znacznie przestronniejsze. 

6. Kilka źródeł światła sztucznego

Nawet w niewielkim pomieszczeniu warto zastosować więcej niż jedno źródło światła sztucznego. W przypadku oświetlenia do małego salonu oprócz lampy sufitowej postawmy również na oświetlenie punktowe (naścienne, w formie listew LED) i postarajmy się doświetlić każdą wydzieloną strefę. Jeżeli w salonie zaplanujemy aneks kuchenny, wówczas należy oświetlić: blaty robocze, okolice kuchenki, wyspę kuchenną. 

Pamiętajmy również o tym, aby nie blokować światła naturalnego – unikajmy ciężkich i ciemnych zasłon.

7. Szkło w aranżacji salonu optycznie powiększa przestrzeń

Kolejnym trikiem jest zastosowanie w salonie szklanych elementów. Szkło doskonale odbija światło, dzięki czemu optycznie powiększymy salon. Na ścianach warto więc zawiesić dekoracyjne lustra, a w okolicy kanapy postawić stolik kawowy ze szklanym blatem.

Uwaga: Wizualnie salon powiększą aranżacje utrzymane zgodnie ze stylem boho, skandynawskim, glamour, minimalistycznym, industrialnym.

8. Zabudowa jednorzędowa lub zabudowa w kształcie litery L w aneksie kuchennym

Aranżacja salonu otwartego na kuchnię z jadalnią
Aranżacja salonu otwartego na kuchnię z jadalnią

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, chcąc urządzić pokój dzienny, możemy wydzielić strefę kuchenną. Mały metraż pomieszczenia nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć miejsce do przygotowywania posiłków – powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy element małego salonu z aneksem kuchennym powinien zostać odpowiednio przemyślany. Architekci wnętrz zalecają w tej sytuacji zwłaszcza wybór układu kuchennego jednorzędowego lub układu kuchennego w kształcie litery L z krótkim bokiem. Należy zrezygnować z układu w kształcie litery U oraz układu w kształcie litery G.

9. Aranżacja aneksu kuchennego wspólna z aranżacją salonu

Decydując się na aranżację niewielkiego salonu z aneksem kuchennym, poleca się, aby wydzielony aneks współgrał z aranżacją salonu pod względem zbliżonej kolorystyki ścian, podłóg, mebli. Dzięki temu sprawimy, że wnętrze będzie tworzyć harmonijną całość.

10. Zastosowanie zabudowy mieszanej w aneksie kuchennym

Pozostając nadal w kwestii aranżacji kuchni wydzielonej z salonu, wybierając meble kuchenne, postawmy na meble w zabudowie mieszanej – połączenie szafek górnego oraz dolnego indeksu. Popularna współcześnie zabudowa słupkowa (do samego sufitu) zaburzy proporcje pomieszczenia.