Jak zaaranżować okno w kuchni? Podpowiadamy

Odpowiednio zaaranżowane okno w kuchni może optycznie powiększyć nasze wnętrze, a także nadać mu lekkości i przytulnego charakteru. Warto wiedzieć, że w kuchni montuje się różne typy okien, w tym: okna narożne, okna horyzontalne, okna balkonowe.

Okno w kuchni – czy warto?

Architekci wnętrz podkreślają, że aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, kuchnię należy umieścić od wschodu. Wówczas rano do pomieszczenia będą wpadać promienie słoneczne, natomiast po południu zapewnimy sobie cień – co jest szczególnie ważne podczas upalnych miesięcy, biorąc pod uwagę fakt, że gotowanie sprawia, że w kuchni panuje wyższa temperatura powietrza.

Okno w kuchni to przede wszystkim atut – głównie ze względu na to, że wnętrze będzie lepiej doświetlone, a to z kolei wpłynie na wygodę w przygotowywaniu posiłków. Co więcej, możliwość otwarcia okna w kuchni poprawia cyrkulację powietrza, tym samym pozbędziemy się niepożądanych zapachów powstałych podczas gotowania, a także nadmiaru wilgoci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych, że para wodna może osiadać na meblach oraz na sprzętach elektronicznych, co negatywnie wpłynie na ich żywotność. Natomiast zapachy z kuchni mogą wsiąkać w tapicerkę.

Typy okien w kuchni

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, okno w kuchni przede wszystkim spełnia trzy funkcje: dostarcza do pomieszczenia światła, poprawia cyrkulację powietrza, stanowi dekorację wnętrza. To, jaki typ okna wybierzemy do naszej kuchni, powinno zależeć od kilku czynników: od metrażu i rodzaju pomieszczenia, od otoczenia (widoku za oknem), od układu kuchennego – rozmieszczenia elementów zabudowy kuchennej.

Uwaga: Jeżeli kuchnia będzie znajdować się na parterze, to inwestorzy często wybierają okna nieotwierane. Natomiast projektując kuchnię na pietrze, można wybrać okna przesuwne.

Okno narożne w kuchni

Okno narożne w kuchni cieszy się niemałą popularnością ze względu na jego dodatkowe walory estetyczne. Co więcej, to rozwiązanie sprawia, że do środka kuchni wpada dużo naturalnego światła, a wnętrze zostaje optycznie powiększone. Decydując się na okno narożne, należy zadbać również o właściwe dopasowanie zabudowy meblowej. Najlepiej sprawdzą się szafki narożne tak zwane karuzele wyposażone w systemy obrotowe – przeznaczone są do przechowywania przedmiotów o nieregularnych kształtach, np. garnków – lub magic corner z systemami opartymi na prowadnicach wysuwających półki – dedykowane są do przechowywania przedmiotów o kształtach regularnych.

Okna narożne warto zaplanować w kuchniach, z których rozpościera się atrakcyjny widok – na przykład na zielony ogród. Okien narożnych z zasady nie projektuje się kuchniach w blokach, wyjątkiem jest sytuacja, gdy pomieszczenie znajduje się w narożniku budynku. 

Kuchnia z oknami narożnymi będzie również wiązać się z większym nakładem finansowym. Już same okna narożne będą droższe od okien standardowych, problematyczny może być również ich montaż. Także szafki narożne z zabudowy kuchennej odznaczają się wyższą ceną niż klasycznie otwierane modele.

Uwaga: W kuchniach z oknem narożnym najczęściej wykorzystywane są układy: w kształcie litery „L”, w kształcie litery „U”, w kształcie litery „G”.

Okno pod sufitem 

Kolejne rozwiązanie to umieszczenia okna pod sufitem. Warto podkreślić, że w tej opcji najczęściej wybierane są małe modele nieotwierane. Zaletą małego okna kuchennego ulokowanego pod sufitem jest dobre doświetlenie kuchni oraz zachowanie prywatności – przez takie okno nikt nie zajrzy do środka pomieszczenia.

Uwaga: Możliwa jest również aranżacja z dużymi oknami pod sufitem w formie poziomych lub pionowych przeszkleń.

Okno horyzontalne

Małe okno horyzontalne w białej kuchni
Małe okno horyzontalne w kuchni

Okno horyzontalne to długie i zazwyczaj wąskie okno o przebiegu poziomym. Przede wszystkim taki model okna nada kuchni oryginalnego wyglądu, a także ją doświetli. Ważne jest jednak, aby widok za oknem był jak najbardziej atrakcyjny, ze względu na to, że taki typ przeszklenia będzie przyciągać wzrok.

Okno balkonowe

Wyjście balkonowe umieszczone w kuchni to rozwiązanie, które dominuje zwłaszcza w połączonych pomieszczeniach. Największą zaletą okna balkonowego jest dobre doświetlenie kuchni, a także jej optyczne powiększenie. Co ważne, w przypadku wyjścia na balkon z kuchni powinniśmy szczególnie zadbać o dobre rozplanowanie zabudowy kuchennej.

Projekt kuchni z oknem – o czym pamiętać?

Projektując kuchnię z oknem, przede wszystkim powinniśmy zastosować zasadę trójkąta roboczego – stanowi ona podstawę aranżacji każdej kuchni bez względu na to, czy będzie ona zamknięta, czy też wydzielona z innego pomieszczenia. Trójkąt roboczy rysuje się w odniesieniu do rzutów pomieszczenia. Nie da się go natomiast zaplanować w kuchni o układzie jednorzędowym. 

Uwaga: Do grona najpopularniejszych układów kuchennych, prócz układu jednorzędowego, należą: układ dwurzędowy, układ w kształcie litery „U”, układ w kształcie litery „G”, układ w kształcie litery „L”.

Trójkąt roboczy określa jak najbardziej funkcjonalne ustawienie trzech elementów, które tworzą jego wierzchołki – są to: lodówka, zlewozmywak, kuchenka (płyta grzewcza, piekarnik). Odpowiednie zaplanowanie tych elementów ułatwi nam korzystanie z przestrzeni kuchennej oraz może usprawnić przygotowywanie posiłków. Całkowita długość boków trójkąta nie powinna przekraczać 7 metrów, natomiast odległości pomiędzy trzema elementami prezentują się następująco:

  • odległość pomiędzy lodówką a kuchenką lub pomiędzy lodówką a piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów;
  • odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką lub zlewozmywakiem a piekarnikiem – powinna optymalnie wynosić od 120 do 210 centymetrów;
  • odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów.

Z uwagi na to, że w okolicy okna najczęściej lokujemy zlewozmywak – o czym piszemy w dalszej części artykułu – to pozostałe urządzenia powinny zostać zaplanowane po prawej oraz po lewej stronie okna.

Gdzie umieścić okno w kuchni?

Okno kuchenne w pobliżu blatu kuchennego
Okno w kuchni najczęściej umieszcza się w pobliżu zlewu oraz blatu kuchennego

Aranżację okna najlepiej rozpocząć od zaplanowania zabudowy kuchennej. Większość projektów zabudowy kuchennej powiela schemat – jeżeli w kuchni będzie występować okno, to bezpośrednio przy nim lokuje się strefę zmywania lub strefę przygotowywania posiłków. Oznacza to, że pod oknem umieszczamy zazwyczaj zlewozmywak lub szafki dolnej zabudowy z blatem kuchennym.

Ważne jest natomiast, aby bezpośrednio pod oknem nie umieszczać kuchenki lub płyty grzewczej. Warto zachować większą odległość również pomiędzy lodówką a oknem – wpadające promienie słoneczne mogą nagrzewać lodówkę, co będzie skutkować zwiększonym zużyciem prądu (lodówka będzie musiała się dodatkowo schłodzić).

Okno nad blatem kuchennym

Okno zaplanowane nad blatem kuchennym to jedno z popularniejszych rozwiązań. Taka aranżacja kuchni przede wszystkim wygląda estetycznie, a także doświetla blat roboczy – co ułatwia przygotowywanie posiłków. Natomiast parapet okienny powinien zostać zaplanowany na równi z zabudową kuchenną. Wówczas blat roboczy stanowi naturalne przedłużenie parapetu, natomiast sam parapet również możne pełnić funkcję strefy przygotowywania posiłków.

Uwaga: Na kuchennym parapecie możemy stworzyć domowy zielnik, sadząc w doniczkach na przykład: rozmaryn, bazylię, oregano.

Pamiętajmy o tym, że sposób zagospodarowania miejsca pod oknem zależy od wysokości, na jakiej okno będzie zamontowane. Blat kuchenny umieszcza się zazwyczaj na wysokości parapetu. Dolne szafki zabudowy kuchennej standardowo mają około 85 centymetrów wysokości, jeżeli więc blat kuchenny będzie znajdować się na równo z parapetem, to najlepiej wybrać okno uchylno-rozwieralne.

Okno nad zlewem

W sytuacji, gdy pod oknem ma znaleźć się zlewozmywak, nie zapominajmy o stworzeniu odpowiedniego miejsca dla baterii, która mierzy średnio kilkanaście centymetrów. Najważniejsze jest, aby bateria nie blokowała nam możliwości otwierania okna. Jeżeli w kuchni będzie znajdować się wąskie okno, to warto postawić na zlew jednokomorowy.

Uwaga: Na rynku dostępne są również baterie składane.

Okno w pobliżu stołu 

Przy kuchennym oknie możemy umieścić również stół. Standardowa wysokość jego blatu wynosi około 75 centymetrów. Dlatego też parapet nie powinien zostać ulokowany na niższej wysokości niż 75 centymetrów, a także na wysokości wyższej niż 120 centymetrów – przyjmuje się, że siedząc przy stole, oczy mamy na wysokości właśnie około 120 centymetrów. Co więcej, jedna osoba będzie potrzebować optymalnie około 60 centymetrów długości blatu, a odległość pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciwko siebie powinna wynosić 100 centymetrów. W przypadku stołu o blacie prostokątnym minimalne wymiary dla czterech użytkowników to 80 centymetrów na 120 centymetrów. Natomiast minimalne wymiary dla sześciu użytkowników to 80 centymetrów na 140 centymetrów.
 
Uwaga: Stół warto umieścić zwłaszcza przy oknie narożnym. Do kuchni o małym metrażu zalecane są modele o okrągłym blacie, natomiast do większego pomieszczenia – blaty prostokątne.

Roleta w oknie kuchennym – czy jest konieczna?

Prócz wyboru kształtu i lokalizacji okien ważną kwestią jest również ich wystrój oraz osłona. 

Rolę funkcjonalnej dekoracji okna kuchennego najczęściej odgrywają rolety wewnętrzne, które prócz wyglądu dodatkowo skutecznie osłonią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Wybór materiału rolety, jej barwy i wzoru zależny jest od naszych indywidualnych preferencji oraz od stylu aranżacyjnego zastosowanego w kuchni. Popularnością cieszą się na przykład: rolety rzymskie, rolety plisowane, rolety dzień i noc.

Pamiętajmy jednak o tym, że roleta, zwłaszcza zainstalowana na oknie kuchennym, to element nieobowiązkowy, a czasami wręcz problematyczny. Dlaczego? Na rolecie będzie osiadać przede wszystkim para wodna, a materiał może również chłonąć zapachy. Mimo wszystko wielu domowników nie wyobraża sobie okna kuchennego bez rolety – współcześnie odchodzi się od montażu karniszy i zawieszania w oknie firan.

Sprawdź: 8 świetnych aranżacji kuchni| Inspiracje i pomysły 2024