Wyspa - serce kuchni. Dlaczego warto ją mieć?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń. Bardzo często nie tylko przygotowujemy tu posiłki, ale także je spożywamy. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wyspa kuchenna. Umożliwia funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów i szafek, wprowadza podział wnętrza i urozmaica je.

Wyspa - najważniejsze miejsce w kuchni

Wyspa jest najważniejszym miejscem w kuchni. To ona napędza "życie" w tym pomieszczeniu i stanowi jego najważniejszy „organ”. Z jednej strony jest elementem zabudowy, a z drugiej - stanowi dekorację. Powinna więc być dobrze wyeksponowana, łatwo dostępna z różnych stron i co najważniejsze - powinna stanowić praktyczne miejsce wszelkich prac kuchennych: od gotowania wody na herbatę, przez przyrządzanie obiadu, po pieczenie ciast.

Jej wygląd zależy od wyobraźni i wymagań domowników. Możliwości jest naprawdę wiele, a wybór konkretnej zależy od naszych potrzeb. Jeśli marzysz o tym, aby wyspa pojawiła się w twojej kuchni, przede wszystkim zastanów się, jakie ma pełnić zadania. 

Modna, nowoczesna wyspa kuchenna
Modna, nowoczesna wyspa kuchenna

Zalety wyspy kuchennej:

  • umożliwia niebanalną aranżację wnętrza,
  • tworzy miejsce do jednoczesnego gotowania dla kilku osób,
  • stanowi dodatkowy blat roboczy,
  • zapewnia miejsce na przydatne szafki.

Wyspa jest najczęściej aranżowana we wnętrzach prezentujących styl angielski, skandynawski, nowoczesny czy loftowy. Bywa montowana zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i otwartych - jako element oddzielający część roboczą od salonu.

Wyspa jest najważniejszym miejscem w kuchni.

W jaki sposób można podkreślić jej charakter?

  • stawiając na solidne blaty z kamienia lub drewna,
  • wybierając niestandardowy kształt, np. półokrągły czy falowany,
  • decydując się na wyraziste kolory,
  • poprzez dodatki: efektowny okap, lampę czy umiejętnie wyeksponowane przybory do gotowania.
Jak podkreślić charakter wyspy kuchennej?
Jak podkreślić charakter wyspy kuchennej?

Skoro wyspa to serce kuchni, to naturalnie powinna być świetnie wyposażona. Można na niej zamontować płytę do gotowania i/lub zlewozmywak. Oczywiście warto podkreślić, iż oprócz funkcjonalności, wyspa może stać się elementem bardzo dekoracyjnym. Projektując wyspę i komponując jej wyposażenie, warto spróbować stworzyć coś niepowtarzalnego.

Najpopularniejsze funkcje wyspy:

  • kuchenka,
  • zlewozmywak,
  • stół jadalniany,
  • blat roboczy.

Wyspa to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w większych pomieszczeniach, ale nie ograniczajmy się. Wyspy bywają umieszczane także w niewielkich kuchniach. W takich przypadkach trzeba jednak liczyć się z ograniczeniem pozostałej powierzchni. 

Mała kuchnia to zawsze większe wyzwanie
Mała kuchnia to zawsze większe wyzwanie

Wyspa w małej kuchni - warto?

Mała kuchnia to zawsze większe wyzwanie. Musimy dobrze zaplanować rozmieszczenie sprzętów oraz mebli na posiadanej przestrzeni. Małe pomieszczenie kuchenne warto otworzyć na salon. Wtedy wyspa będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ będzie odgradzać dwa pomieszczenia, a jednocześnie artystycznie urozmaicać przestrzeń. Wyspa jest bardzo praktyczna i może służyć do przechowywania różnych akcesoriów. Możemy zaplanować tam mini barek czy popijać w spokoju poranną kawę. W małej kuchni z wyspą usprawnimy działania związane z codziennym gotowaniem. Jeżeli dobrze ją zaplanujemy i  w przemyślany sposób rozstawimy sprzęty, stworzymy bardzo przyjemną część domu.

Skoro wyspa to serce kuchni, to naturalnie powinna być świetnie wyposażona.

Funkcjonalność wyspy, jak już wspomnieliśmy, zależy również od ustawienia sprzętów oraz mebli kuchennych. Optymalna odległość wyspy od wyposażenia to około 120 cm. Dystans pozwoli zachować harmonię oraz sprawność wykonywania czynności w kuchni (również podczas wspólnego gotowania czy większego chaosu, np. w czasie wizyty gości). Dodatkowo, wyspa powinna być umieszczona około 80 cm od ściany oraz wyposażenia. 

Jak oświetlić wyspę kuchenną?
Jak oświetlić wyspę kuchenną?

Jak oświetlić wyspę kuchenną?

Nowoczesna kuchnia z wyspą wymaga odpowiedniego oświetlenia. Nad blatem możemy zainstalować np. oświetlenie punktowe lub lampy na długich przewodach. Wspaniale wpasują się w każdą, nowoczesną aranżację! Źródło światła nie może znajdować się również na równi ze wzrokiem. Optymalna odległość to około 60 cm od powierzchni blatu. Energooszczędnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED. Może być wykonane z taśmy LED oraz profilu aluminiowego, które zostanie podwieszone na linkach.wykonanej z taśmy LED i profilu aluminiowego, np. podwieszonego na linkach.

Modna, jasna wyspa kuchenna
Modna, jasna wyspa kuchenna

Jaki wybrać materiał na kuchenną wyspę?

Ostatnią kwestią na jakieś się skupimy jest materiał. Do najpopularniejszych materiałów należą m.in. kamień naturalny, kompozyty kwarcowe, tworzywa sztuczne, ceramika, stal szlachetna czy drewno. 

Mała kuchnia to zawsze większe wyzwanie.

Oczywiście, drewno jest bardzo modnym dodatkiem do wnętrza i świetnie się sprawdzi - szczególnie, jeżeli mamy inne drewniane meble. Stal szlachetna jest odporna na wysoką temperaturę, a ceramika (pomimo wysokiej ceny) jest odporna na kwasy i zadrapania. Tworzywa sztuczne za to są tanie, estetyczne i bardzo łatwe w pielęgnacji. Kompozyty kwarcowe są odporne, a kamień naturalny zapewnia maksymalny komfort.

Wybór nie jest łatwy, ale w tym przypadku więcej rozwiązań to zdecydowanie lepiej! Dzięki temu możemy zająć się buszowaniem w Internecie i znaleźć opinie zadowolonych klientów (oraz tych mniej przekonanych).