Jakie schody na antresolę? Do wysokiego i niskiego mieszkania

Posiadasz antresolę i zastanawiasz się nad odpowiednimi schodami? Sprawdź nasze propozycje!

Co to jest antresola? 

Antresola jest półpiętrem zbudowanym miedzy dwiema kondygnacjami budynku, zwykle na parterze. Może składać się z jednego pomieszczenia albo z wielu. Przeważnie spotyka się antresole w dużych budynkach przemysłowych, w centrach handlowych i restauracjach, ale również w prywatnych domach. 

Antresola w domu jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, chociaż bez zachowania określonych zasad bezpieczeństwa może dla domowników stanowić zagrożenie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wejście. Schody są bardzo ważne – czy to proste, czy spiralne, mocna poręcz jest konieczna, aby zapewnić stabilność i zabezpieczenie przed potknięciem. Jeśli antresola nie jest użytkowana przez dzieci, zamiast chodów można zainstalować drabinę – stabilną i wytrzymałą. Kolejnym ważnym aspektem jest barierka. Może być tradycyjna, albo nowoczesna ze szkła. W ten sposób da się stworzyć przestrzeń, która przypomina balkon.

Ze względu na pionową, smukłą konstrukcję wymagają mało miejsca.

Zbudowanie półpiętra w domu jest dobrym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić trochę miejsca, szczególnie jeśli mieszkanie jest niewielkie. Tyle tylko, że antresola ma sens jedynie w mieszkaniu o wysokim suficie. W starym budownictwie, a zwłaszcza w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, istnieją doskonałe warunki do budowy półpiętra. W niskim pomieszczeniu, na przykład w mieszkaniu w bloku, antresola działałaby przytłaczająco. Aby wygodne miejsce znajdowało się zarówno na antresoli, jak i pod nią, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4,2 m. W niższym mieszkaniu da się ewentualnie zainstalować na antresoli sypialnię, jednak pod warunkiem, że odległość do sufitu wyniesie jeszcze przynajmniej 1,2 m.

Wybierz schody na antresolę
Wybierz schody na antresolę

Jakie schody będą odpowiednie na antresolę?

Na antresoli urządza się zwykle kącik wypoczynkowy, domowe miejsce do pracy biurowej, bibliotekę, sypialnię albo pokój dla dzieci. Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, schody muszą być bezpieczne i solidne. Nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca, ponieważ są budowane zwykle w salonie, ani być zbyt strome, bo psułoby to komfort przemieszczania się. Do wyboru istnieje kilka rozwiązań:

Schody jednobiegowe 

Wchodzenie jednym ciągiem na wysokie schody bez spocznika jest uciążliwe, dlatego schody jednobiegowe są odpowiednie właśnie do łączenia na przykład salonu z antresolą. Aby wchodzenie było wygodne, pochylenie schodów powinno wynosić 30°, natomiast wysokość stopni – ok. 16 cm, przy szerokości ok. 30 cm. Najlepiej, aby ze względów ergonomicznych schody miały nieparzystą liczbę stopni.  

Antresola jest półpiętrem zbudowanym miedzy dwiema kondygnacjami budynku, zwykle na parterze.

Pośród schodów prostych, które zapewniają wygodę przemieszczania się między piętrami, a jednocześnie zajmują najmniej miejsca, są tak zwane schody kacze. Odznaczają się naprzemiennym ustawieniem stopni, które są tak wyprofilowane, że na każdym mieści się tylko jedna stopa. Chodzenie po nich przypomina pewnie trochę chód kaczki – stąd nazwa. Dzięki specjalnej konstrukcji, schody kacze nie wymagają dużo przestrzeni. Odpowiedni wybór materiału pozwala na stworzenie nowoczesnego i estetycznego elementu wnętrza.

Do nowoczesnego, otwartego salonu z dużą przestrzenią pasują doskonale schody oparte na jednej belce centralnej. Belka, która zapewnia stabilność schodów, może być ciekawym elementem kompozycji wnętrza. Stopnie i belka wykonane z różnych rodzajów drewna mogą tworzyć kontrast kolorystyczny. Taka konstrukcja daje poza tym efekt lekkości, dopasowuje się do wysokiego i niskiego mieszkania. 

Schody jednobiegowe na antresolę
Schody jednobiegowe na antresolę

Innym rodzajem schodów, które nie zajmują dużo miejsca i nadają się do niewielkich mieszkań są schody policzkowe. Podstawę ich konstrukcji stanowią dwie belki policzkowe, w które wsunięte są stopnice i podstopnice. Są bardzo stabilne i zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo. Pod schodami powstaje przestrzeń, która może być twórczo zagospodarowana. Wybierając rodzaj drewna, kolor, balustrady i sposób wykończenia, można dostosować schody na antresolę do całości wystroju wnętrza. 

Bardzo efektownym wizualnie rodzajem schodów są schody półkowe. Stopnie są montowane bezpośrednio do ściany, co robi wrażenie zawieszenia schodów w powietrzu. Schody półkowe zajmują mało miejsca, jednak ich konstrukcja wymaga uprzedniego, solidnego przygotowania ściany. Stopnie muszą być osadzone na wspornikach lub stalowej listwie, przytwierdzonej do ściany. Ze względu na znaczny moment zginający, ściana musi wytrzymać duże obciążenia bez najmniejszych pęknięć. 

Belka, która zapewnia stabilność schodów, może być ciekawym elementem kompozycji wnętrza.

Schody dwubiegowe

Między dwoma biegami (odcinkami) schodów znajduje się podest. Są one wygodniejsze i bardziej bezpieczne od schodów jednobiegowych, jednak wymagają nieco więcej przestrzeni. Odmianą schodów dwubiegowych są schody zabiegowe. Zamiast podestu-spocznika mają kilka stopni klinowych, które zmieniają kierunek biegu. Zwężające się stopnie są mniej wygodne, jednak komfort wchodzenia zależy głównie od ich konstrukcji i wykończenia.

Schody spiralne na antresolę
Schody spiralne na antresolę

Schody spiralne

Ze względu na pionową, smukłą konstrukcję wymagają mało miejsca. Nowoczesny, estetyczny wygląd dobrze komponuje się wystrojem salonu. Wejście na antresolę może być zaprojektowane także w centrum pomieszczenia. Kierunek skrętu zależy od potrzeb użytkowników. Stopnie można montować w formie trójkąta, trapezu lub wycinka koła. Na wygodę korzystania z takich schodów wpływa szerokość stopni oraz konstrukcja balustrady.

Antresola pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkania. Szczególne znaczenie ma w mieszkaniach o małej powierzchni użytkowej. Wybór odpowiednich schodów łączących podłogę salonu z antresolą ma wpływ na ogólny wygląd mieszkania oraz komfort komunikacji. Decyzja należy do użytkowników.