Poddasze - dobre miejsce na sypialnię

Zaletą poddaszy jest niepowtarzalny klimat, intymność i widok nieba za oknem. Poddasze to zwykle ciche miejsce, bo oddalone od strefy dziennej, w której hałasuje telewizor, biegają dzieci, przebywają goście. Jego wady to zazwyczaj wiele skosów i nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Ze wszystkim można sobie jednak poradzić, w przemyślany sposób aranżując wnętrze.

Dachy nad poddaszami mają różną konstrukcję. Najczęściej składają się ze skośnych połaci, załamanych na różne sposoby, opuszczonych aż do ścianki kolankowej (ścianki dobudowanej dla podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej). Gdy poddasze ma pełnić funkcję użytkową, z reguły stosuje się wysokość ścianki od 80 do 110 cm. Niektóre poddasza ścianki kolankowej nie mają wcale i połać dachu schodzi aż do posadzki, tworząc bardzo ciasną przestrzeń w miejscu połączenia. Okna na poddaszu są zlokalizowane w połaci dachu, w dobudowanych lukarnach lub w ścianach szczytowych.

Okna są najsłabiej izolowanym miejscem poddasza. Przenika przez nie dużo ciepła i to w obie strony: latem do środka pomieszczenia, zimą na zewnątrz. Dobrze jest zastosować rolety odbijające ciepło, najlepiej z tkanin pokrytych powłoką metalizowaną, które posiadają właściwości izolacyjne, obniżają koszty ogrzewania zimą i ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń latem.

Sypialnia na poddaszu może być bardzo wygodna
Sypialnia na poddaszu może być bardzo wygodna

Dekoracyjne belki na poddaszu

Aranżacja poddasza to duże wyzwanie, jednak przy przemyśleniu detali, dopasowaniu mebli i wyposażenia może dać interesujący, niepowtarzalny efekt. Często elementami wystroju takiego wnętrza są uwidocznione belki więźby dachowej. Gdy są w dobrym stanie, wystarczy je przeszlifować, zaimpregnować i polakierować, aby uzyskać efektowną dekorację. Niektóre słupy i inne elementy drewniane poddasza są stare, brzydkie, zaimpregnowane nieciekawym kolorem. Wtedy warto je pomalować lub obudować płytą kartonowo-gipsową, pamiętając przy tym, by ruszt z obudową był odsunięty od elementu drewnianego na kilka centymetrów co pozwoli drewnu „oddychać” i zabezpieczy je przed zawilgoceniem.

Okna są najsłabiej izolowanym miejscem poddasza.

Kolory ścian i stropów na poddaszu powinny być jasne, stonowane. Zazwyczaj jest to miejsce nieco niedoświetlone, w którym najlepiej sprawdzają się biele, szarości, rozbielone beże, lekkie błękity oraz delikatne żółte odcienie. Nie powinno się malować ścianki kolankowej ciemnym, a stropów jaśniejszym kolorem, optycznie obniży to pomieszczenie. Raczej nie jest wskazane różnicowanie kolorów ścian, belek, kominów, stropu. Spowoduje to wizualny chaos i jeszcze bardziej uwydatni niedoskonałości pomieszczenia pełnego zakamarków i załamań. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by innym kolorem lub fototapetą wyróżnić tylko jedną ścianę, na przykład tę, przy której zostanie ustawione łóżko.

Aranżacja poddasza to duże wyzwanie
Aranżacja poddasza to duże wyzwanie

Sypialnia na poddaszu - ostrożnie z kolorami

Sypialnia ma być miejscem relaksu, odpoczynku po ciężkim dniu, nie powinna więc być przytłoczona nadmiarem kolorów ani zbyt dużą liczbą mebli i przedmiotów. Dlatego dobrze jest wykorzystać jej zakamarki i najniższe przestrzenie do wbudowania szafek i schowków tak, aby jak najmniej przedmiotów nas rozpraszało. Jeżeli uda się zmieścić szafę na garderobę, dobrze jest by miała drzwi lustrzane. Oprócz tego, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ładnie rozproszy światło, którego na poddaszu bywa za mało.

Kolory ścian i stropów na poddaszu powinny być jasne, stonowane.

Należy starannie przemyśleć projekt oświetlenia. Może okazać się, że zlokalizowane centralnie oświetlenie górne nie wystarczy. Przy wielu zakamarkach i załamaniach ścian światło może nie docierać tam, gdzie powinno. Kilka różnych źródeł światła rozwiąże ten problem. Oprócz obowiązkowych nocnych lampek po każdej stronie łóżka niech pojawią się kinkiety czy reflektorki, doświetlające zacienione miejsca.

Kolory ścian i stropów na poddaszu powinny być jasne
Kolory ścian i stropów na poddaszu powinny być jasne

Wyposażenie sypialni to łóżko, szafki nocne, miejsce na przechowywanie ubrań, bielizny najlepiej szafa ubraniowa z wieszakami na ubrania i komoda z szufladami. Jeśli jest miejsce, dobrze byłoby postawić również toaletkę z szufladami na akcesoria pielęgnacyjne. Oprócz łóżka nie zapomnijmy o miejscu do siedzenia, a może też o drewnianym kamerdynerze, który przyda się przy ubieraniu i odwieszaniu odzieży wieczorem. Przytulny klimat, wrażenie intymności i ciepła spotęguje zastosowanie tapicerowanego miękkiego zagłówka łóżka. To może być dodatkowy element zamontowany na ścianie, nie musi być koniecznie częścią łoża. W klimatycznej sypialni nie może zabraknąć miękkich tkanin, może to być dekoracja okienna, a może wyciszająca i dekorująca zasłona za wezgłowiem?

Należy starannie przemyśleć projekt oświetlenia

Łóżko w centrum uwagi - stylowe poddasze

Problematyczne może być ustawienie mebli, a najbardziej łóżka. Chciałoby się wsunąć je pod najniższy skos, ale czy wstając nie uderzymy się? Czy odległość od płaszczyzny stropu jest wystarczająca? Niektórym może przeszkadzać wrażenie, że sufit jest zbyt nisko. Jeśli jest taka możliwość, ustawiajmy łóżko przy wysokiej pionowej ścianie tak, by nogi były skierowane w stronę skosu. Dookoła łóżka, z trzech stron, powinno być 75-80 cm wolnej przestrzeni. Jeszcze wygodniej będzie je ścielić, sprzątać pod nim i odkurzać, gdy będzie to 100-120 cm. Gdy pod łóżkiem ulokowano wysuwany pojemnik na pościel, konieczne jest 140 cm wolnej przestrzeni, by wygodnie z niego korzystać. Na niższych poddaszach można oszczędzić nieco centymetrów, stosując łóżko o wysokości obniżonej (tzw. łóżko japońskie). Wysokość ramy łóżka, która spoczywa bezpośrednio na podłodze, to ok. 16-20 cm. Oczywiście jest to rozwiązanie dla osób sprawnych fizycznie, które nie mają problemu z podniesieniem się z tak niedużej wysokości. Do tego typu łóżka niezbędna jest oddzielna szafa lub skrzynia na pościel.

Sypialnia na poddaszu
Pinterest
Sypialnia na poddaszu

Kwiaty na poddaszu - pozytywny wpływ na mikroklimat

Na podłodze w sypialni musi być miękko. Jeśli nie wykładzina na całej płaszczyźnie posadzki, to chociaż przyjemny w dotyku miękki i delikatny dywan lub dwa tuż przy łóżku. Jednak to wykładzina najlepiej spełni funkcję dźwiękochłonną w tym pomieszczeniu.

Problematyczne może być ustawienie mebli, a najbardziej łóżka.

Często zastanawiamy się, czy w sypialni stawiać rośliny. Skoro rośliny wytwarzają tlen tylko przy dostępie światła, czyli w ciągu dnia, natomiast nocą zaczynają oddychać i zabierają tlen z powietrza, a wydzielają dwutlenek węgla, może lepiej żeby ich tam nie było? Jednak są takie gatunki roślin, które właśnie w nocy produkują tlen i mogą poprawić mikroklimat sypialni. Z najbardziej popularnych można wymienić: aloes, orchideę, sansewierię, skrzydłokwiat.

Przy pomocy naszej wyobraźni i pomysłowości, kilku dodatków, poduszek, tkanin, subtelnych kolorów na ścianach, możemy zaaranżować sypialnię na poddaszu tak, by była naszym ulubionym miejscem. Takim, w którym rzeczywiście wypoczywamy.