Meble tapicerowane są piękne, ale mają przecież wielu krytyków. Główne zarzuty? Szybko się brudzą, łatwo je zniszczyć, trudno je utrzymać w czystości. O ile z ostatnim twierdzeniem można się zgodzić, o tyle dwa pierwsze są raczej pochodną właśnie braku odpowiedniej dbałości. Dlatego, żeby ułatwić Ci trochę życie, powiemy więcej o tym, jak dbać o meble tapicerowane.
Każdy mebel powinien mieć własną instrukcję…
Nie ma jednego modelu postępowania, który by pozwolił prawidłowo utrzymać absolutnie wszystkie meble tapicerowane. Trzeba bowiem brać pod uwagę specyfikę ich konstrukcji bazowej, materiału obiciowego czy samego wypełnienia. Ale naprawdę trudno sobie wyobrazić, żeby każdy mebel dostawał zindywidualizowany opis sposobu pielęgnacji – zwykle ulotki informują tylko o ogólnych zaleceniach, a poza tym trzeba zdać się po prostu na zdrowy rozsądek.
Zawsze stosuj najdelikatniejsze możliwe metody czyszczenia mebli.
Co szkodzi meblom tapicerowanym?
Najważniejszą zasadą w pielęgnacji mebli tapicerowanych jest ich nie zniszczyć. Dlatego pierwsze, co musisz zrobić, to przyswoić sobie kilka zasad dotyczących tego, czego nie należy robić.
- Nie stosuj domowych środków czyszczących. Internet jest pełen przepisów na różnego rodzaju środki piorące, preparaty do czyszczenia czy nawet odświeżacze. Każdy z nich jest potencjalnie zbyt agresywny choćby dla barwników wykorzystanych przy produkcji tkanin obiciowych.
- Gdyby tak podliczyć koszty samodzielnego przygotowania wszystkich domowych środków do mebli czyszczących, to okaże się, że zakup tych profesjonalnych będzie tańszy – to wynika też z ich wydajności.
- Staraj się jak najrzadziej czyścić meble tapicerowane. Jasne – to sprowadza się do tego, żeby ja jak najmniej brudzić, ale chodzi o to, że nawet najlepsze środki czyszczące czy najdelikatniejszy odkurzacz jednak w jakimś stopniu osłabiają tkaninę, niszczą gąbkę tapicerską czy choćby tłumią kolory obicia.
- Najgorsze, co możesz zrobić, to przemoczenie mebli. Właściwie można je wysuszyć, ale woda bardzo przyspiesza degradację pianki i sprawia, że meble mogą zacząć brzydko pachnieć, bo rozwiną się w nich kolonie grzybowe i bakteryjne.
Meble tapicerowane źle znoszą częste, nieumiejętne czyszczenie. W wielu przypadkach źle przeprowadzona procedura może stać się przyczyną większych problemów niż te, których miała się pozbyć.
Czyszczenie mebli tapicerowanych: wskazówki
Oczywiście samo niepopełnianie błędów to za mało – coś trzeba zrobić, żeby o meble tapicerowane zadbać i trzeba zrobić to mądrze. Oto kilka najważniejszych wskazówek, które mogą Ci się przydać.
Nie ma jednego modelu postępowania, który by pozwolił prawidłowo utrzymać absolutnie wszystkie meble tapicerowane.
- Zawsze stosuj najdelikatniejsze możliwe metody czyszczenia mebli. Nie ma przy tym jednej zalecanej kolejności, bo wiele zależy od tego, czy chcesz sprać konkretną plamę, czy tylko wykonać regularną planową konserwację.
- Meble tapicerowane możesz odkurzać. Większość tkanin obiciowych jest dość wytrzymała na rozciąganie, natomiast problematyczne mogą być niektóre słabej jakości albo po prostu stare gąbki, które przez częste odkurzanie mogą się zacząć kruszyć. Jeśli możesz, użyj po prostu mniejszej mocy na odkurzaczu.
- Dobrą metodą jest czyszczenie parą, ale raczej nie sprawdzą się w tym celu najtańsze myjki, ponieważ one ogrzewają parę zbyt słabo i skrapla się ona jeszcze w gąbce tapicerskiej, to tego właśnie chcesz uniknąć. Nadal lepsze to, niż klasyczne pranie, ale jeszcze lepiej byłoby wypożyczyć profesjonalną parownicę z suchą parą.
- Do prania mebli tapicerowanych można używać detergentów do odkurzaczy ekstrakcyjnych, ale trzeba to robić sprawnie, żeby uniknąć przemoczenia gąbki. I takiej operacji też nie przeprowadzaj częściej niż raz, może dwa razy w roku.
- Przed pierwszym praniem zawsze sprawdź w niewidocznym miejscu, czy tkanina nie blaknie w kontakcie z detergentem – i środków czyszczących, i tkanin jest całe mnóstwo i nie wszystkie się ze sobą dobrze dogadują.
- Unikaj środków, które odpowiadają tylko za perfumowanie. W zasadzie ideałem byłoby też pranie detergentami bez aromatów, ale takich jest bardzo mało. Unikaj więc stosowania różnego rodzaju podejrzanych środków do usuwania zapachu albo do perfumowania tapicerki.
- W zależności od zaleceń producenta tkanin możesz spróbować użyć impregnatu. W teorii powinien on pozwolić na wzmocnienie ochrony tkaniny, ale opinie użytkowników są różne. Być może więc musisz dopytać u tapicera albo po prostu spróbować kilku preparatów.
- Jeśli możesz, usuwaj plamy na bieżąco i punktowo. Jeśli nie zauważysz na przykład świeżo wylanej kawy, to nie ma znaczenia, czy poczekasz z praniem dzień, czy miesiąc – kiedy zabrudzenia wyschną, będą się i tak usuwały trudniej.
- Zawsze czyść meble tapicerowane w dobrym świetle. Niby to oczywiste, ale zbyt wiele osób przeoczyło już naprawdę szpetne plamy tylko dlatego, że pranie odbyło się wieczorem.
Na pewno można by było jeszcze podrzucić parę ciekawych pomysłów, ale nie chcemy Cię zasypać drobiazgami. Te parę dość prostych wskazówek zdecydowanie ułatwi pielęgnację mebli tapicerowanych.
Najważniejszą zasadą w pielęgnacji mebli tapicerowanych jest ich nie zniszczyć.
Jak dbać o tapicerowane meble, żeby nie trzeba ich było prać?
Czyszczenie zawsze powinno być ostatecznością, a wyższy priorytet musi mieć po prostu niebrudzenie mebli. Oczywiście można używać kap, narzut czy pokrowców, ale nie zawsze jest to estetycznie pożądane. Na pewno jednak warto korzystać z tej opcji, jeśli z mebli korzystają dzieci albo już od rana czujesz, że picie kawy w fotelu skończy się niechybnie jego praniem – każdy ma gorszy dzień.
Tapicerowane meble nie powinny być narażone ani na bezpośrednie promieniowanie UV, ani tym bardziej na kontakt z wodą. Nawet wysoka wilgoć może być dla nich szkodliwa, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas.
Zachowaj też ostrożność, kiedy czyścisz drewniane stelaże tapicerowanych mebli. Zwykłe detergenty stosowane na bejcowanym czy lakierowanym drewnie są bardziej agresywne od detergentów do tkanin, a więc mogą powodować odbarwienia czy osłabienie materiału.
I jest jeszcze jedna uwaga. Każdy przecież zna kogoś, kto siada na tapicerowanych meblach bez koszulki. Powiedz swojemu koledze, żeby jednak tak nie robił. Kontakt nawet z niewielką ilością potu może po czasie przełożyć się na wyraźne wyblaknięcie materiału.