Meble z palet, czyli domowy ekodesign

Drewniane palety pozostałe po transporcie produktów lub materiałów najczęściej traktujemy jako zwyczajne odpady. Ale czy słusznie? Okazuje się, że te niepozorne przedmioty mogą nam posłużyć do stworzenia naprawdę oryginalnych mebli, które nadadzą wnętrzom niepowtarzalny i unikalny charakter.

Takie rozwiązanie zdecydowanie wpisujące się w nurt ekodesignu już dawno stało się gorącym trendem i wciąż zyskuje nowych miłośników, którzy znajdują w swoim domu przestrzeń dla tych praktycznych i nietypowych dekoracji. Ich popularność ciągle rośnie – nic w tym dziwnego, bo możliwości, jakie oferują proste, drewniane palety są naprawdę ogromne. Wystarczy przygotować odpowiednie narzędzia i uruchomić wyobraźnię, aby stworzyć wyjątkowy stół, sofę, a nawet łóżko! Skorzystaj więc z naszych podpowiedzi i sprawdź, w jaki sposób możesz samodzielnie wykonać niepowtarzalne meble z palet.

Wygodne łóżko z palet
Wygodne łóżko z palet

Zalety mebli z palet

Jedną z głównych zalet mebli wykonanych z palet jest, oczywiście, ich wyjątkowo niski koszt. Zużyte palety zazwyczaj kończą na śmietniku lub pełnią funkcję drewna na opał – tworząc z nich przedmioty domowego użytku, możesz w prosty sposób podarować im drugie życie. Takie rozwiązanie oparte na recyklingu jest więc bardzo ekologiczne i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim troszczącym się o środowisko. Kolejną zaletą mebli z palet jest to, że drewno, z których są one zbudowane, jest bardzo wytrzymałe – stworzone z nich wyposażenie będzie więc trwałe i posłuży lata. Ponadto możesz z nich wykonać zarówno umeblowanie przeznaczone do domu, jak i ogrodu czy tarasu.

W Polsce istnieją specjalne skupy palet nowych i używanych

Co więcej, palety pozwalają na stworzenie zupełnie nowatorskich i oryginalnych form, których nie można znaleźć na sklepowych półkach. Przedmioty te dają więc znaczne możliwości aranżacyjne, które warto ciekawie wykorzystać. Drewno można na przykład pomalować na dowolny kolor lub wręcz przeciwnie – pozostawić w naturalnym, ciepłym odcieniu, który będzie idealnie komponował się z wystrojem wielu wnętrz. Paletom często nadaje się barwę bieli, która wspaniale prezentuje się na przykład w stylu skandynawskim.

Meble z palet pięknie prezentują się w skandynawskich aranżacjach
Meble z palet pięknie prezentują się w skandynawskich aranżacjach

Meble z palet: zrób to sam – od czego zacząć?

Meble z palet bez przeszkód możesz wykonać samodzielnie według autorskiego projektu. Musisz się do tego jednak odpowiednio przygotować. Po pierwsze, konieczne będzie określenie tego, jaki rodzaj palety będzie ci potrzebny – mogą się one bowiem nieco od siebie różnić rozmiarem, odstępami między deskami, liczbą poprzeczek i tym podobnymi cechami. Najpopularniejsze i najłatwiejsze do zdobycia są europalety, czyli palety stworzone zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Unię Europejską. Należą one również do najbardziej wytrzymałych i odpornych, więc bez problemu będzie można z nich stworzyć nawet łóżko czy kanapę.

Tworzenie mebli z palet nie wymaga wielkich umiejętności stolarskich

Skąd wziąć palety? W Polsce istnieją specjalne skupy palet nowych i używanych, gdzie możesz je nabyć już za kilka czy kilkanaście złotych za sztukę. Oczywiście, możesz je zdobyć także mniej konwencjonalną drogą – na przykład popytać o nie w sklepach, magazynach lub na budowie. Czasem można je zobaczyć leżące na ulicy – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć!

Mobne meble z palet przed domem
Pinterst
Mobne meble z palet przed domem

Krok pierwszy - obróbka drewna

Kupione palety nie są jeszcze gotowe do stworzenia z nich mebli – najpierw trzeba je dokładnie oczyścić oraz porządnie wysuszyć. Drewno z pewnością nie jest też gładko oszlifowane – będziemy więc musieli włożyć sporo pracy w to, aby je odpowiednio wygładzić. W tym celu możemy użyć na przykład papieru ściernego lub elektroszlifierki. Zabieg ten jest niezbędny, aby meble były wygodne i bezpieczne – inaczej będą na nich zadry, którymi można się skaleczyć lub zniszczyć odzież.

Jedną z głównych zalet mebli wykonanych z palet jest, oczywiście, ich wyjątkowo niski koszt.

Wygładzenie struktury drewna zwiększy także przyczepność farb, lakierów oraz kleju, dzięki czemu będą one bardziej trwałe. Dopiero w tym momencie możemy przystąpić do wykończenia desek. Możemy to zrobić na wiele różnych sposobów – do popularnych rozwiązań należy woskowanie i bejcowanie, można je także pomalować na dowolny kolor, polakierować lub wybielić. Jeśli meble są przeznaczone do użytku w ogrodzie lub na tarasie, warto je dodatkowo pokryć substancjami, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Meble z palet
Pinterest
Meble z palet

Meble z palet – inspiracje

Do budowy mebli można wykorzystać zarówno całe palety, jak i ich fragmenty stworzone na skutek ich pocięcia lub rozebrania na pojedyncze deski lub inne, mniejsze elementy. Możliwości są niemal nieograniczone. Pamiętaj jednak, że europalety są naprawdę wytrzymałe i do ich rozbiórki mogą być ci potrzebne naprawdę skuteczne narzędzia. Jakie meble można z nich zbudować?

Praktycznie wszystkie – łóżka, szafy, stoliki, biurka, fotele, a nawet panele pod telewizor i całe zestawy wypoczynkowe. Do bardziej oryginalnych propozycji należy stworzenie wieszaków na ubrania, zielnika albo doniczek na kwiaty. Możemy z nich zbudować także zupełnie drobne, dekoracyjne elementy, takie jak zegary czy ramki na zdjęcia. Inspiracji można szukać w sieci lub w magazynach poświęconych aranżacji wnętrz. Istnieją już nawet specjalne firmy zajmujące się tylko i wyłącznie tworzeniem tego typu mebli. Paletowe wyposażenie sprawdza się w wielu typach wnętrz, nie tylko utrzymanych w stylu eko oraz skandynawskim, ale także w rustykalnych, industrialnych, minimalistycznych i innych.

Inspiracje - meble z palet
Youtube
Inspiracje - meble z palet

Tworzenie mebli z palet nie wymaga wielkich umiejętności stolarskich, a przy tym może być doskonałą zabawą i ciekawym sprawdzianem kreatywności. Czy jesteś gotowy spróbować swoich sił?