Mieszkanie dla alergika - jak urządzić? Przydatne wskazówki!

Urządzenie mieszkania dla alergika jest nie lada wyzwaniem. Podstawowa trudność polega na wyeliminowaniu wszelkich alergenów. To zapewnia alergikom nie tylko dobre samopoczucie, ale także wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Osoby uczulone na kurz czy roztocza powinny jak najwcześniej zadbać o to, aby wystrój ich mieszkania był przystosowany do alergii.

Wentylacja w kuchni oraz łazience

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest sprawdzenie wentylacji - głównie w kuchni oraz łazience. Temperatura w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 24ºC. Warto pamiętać, że im w domu cieplej i wilgotniej, tym szybciej rozwijają się roztocza. Osoby, które są uczulone na kurz, powinny pamiętać o częstym sprzątaniu swojego domu z użyciem specjalnych środków. Należy też pamiętać o dokładnym czyszczeniu liści roślin doniczkowych.

Najbardziej są polecane modele wykonane z drewna i pokryte powłoką plastikową.

Najlepiej jednak zredukować ich liczbę do minimum. Książki najdogodniej przechowywać w zamkniętych szafkach, natomiast w oknach najlepiej jest powiesić np. gęste firanki. Konieczne jest czyszczenie zasłon oraz firanek przynajmniej raz na dwa tygodnie – z zastosowaniem specjalnych urządzeń. Osoby narażone na pyłki muszą planować wietrzenie swojego mieszkania w regularnych odstępach czasowych. Nie należy tego robić w dni szczególnie słoneczne. Pyłki są najgroźniejsze dla alergików rano i wieczorem – wówczas przemieszczają się z silnym wiatrem. Pościel najlepiej wietrzyć w mroźne dni – roztocza bowiem giną w temperaturze -18 stopni.

Alergicy nie muszą zupełnie rezygnować z posiadania dywanu!
Alergicy nie muszą zupełnie rezygnować z posiadania dywanu!

Codzienne funkcjonowanie alergika

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu, gdzie rodzina spędza dużo czasu. Właśnie dlatego warto, aby i dla alergika był on przyjazny. Już na etapie planowania salonu warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów, które pozwolą na normalne funkcjonowanie.

Planowanie warto rozpocząć od podłogi – do niedawna sugerowano, że alergicy powinni całkowicie zrezygnować z dywanów. Obecnie jednak sugeruje się wybranie dywanów wykonanych z wełny lub bawełny oraz ich odpowiednie czyszczenie. Tradycyjne trzepanie dywanów nie jest wskazane. Wielu producentów oferuje specjalne urządzenia czyszczące, które są wyposażone w funkcje „trzepania”. Inteligentne urządzenie podczas codziennych porządków zapewnia odpowiednie czyszczenie dywanu. Dywan z wełny jest wygodny także w praniu – w temperaturze 60 stopni z zastosowaniem hipoalergicznego proszku do prania. Niektóre środki dostępne na rynku pozwalają na „suche” pranie dywanu i tym samym likwidację roztoczy. Jest to bardzo wygodne dla osób cierpiących na brak czasu, jednak w przypadku silnej alergii może podrażnić organizm.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest sprawdzenie wentylacji - głównie w kuchni oraz łazience.

Wybór mebli dla alergika

Bardzo ważny jest również wybór mebli do mieszkania. Najbardziej są polecane modele wykonane z drewna i pokryte powłoką plastikową. Bardzo dobrym sposobem jest zabudowanie ściany półkami od podłogi aż po sufit. Wszelkie przedmioty codziennego użytku lub pamiątki najlepiej trzymać zamknięte za gablotą – w ten sposób zabezpieczymy je przed gromadzeniem się na nich kurzu. Należy także pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

Meble z drewna najlepiej sprawdzą się w przypadku alergika
Meble z drewna najlepiej sprawdzą się w przypadku alergika

Wybierając sofy i fotele, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Najlepszymi materiałami dla alergików są skóra i winyl. W przypadku innego materiału, kiedy alergia zaczyna się nasilać, na obicia mebli warto założyć bawełniane powłoki. Można je bezpiecznie prać w pralce i w ten sposób usuwać roztocza. Narzuty i koce, jakimi przykrywamy meble, powinny być dobrane tak, aby je również można było prać w pralce z zastosowaniem odpowiednich proszków.

Bardzo ważny jest również wybór mebli do mieszkania.

Sypialnia bez alergii

Ulubionym miejscem, w którym rozwijają się roztocza, jest nasze łóżko. Nawet najdokładniejsze czyszczenie materaca nie uchroni go przed ludzkim potem czy złuszczonym naskórkiem. Wybór łóżka dla alergika nie jest sprawą prostą. Najlepszym rozwiązaniem jest mebel wykonany z drewna. Warto unikać wszelkich elementów tapicerskich, ponieważ będą się w nich gromadzić roztocza. Można zastanowić się nad zakupem łóżka, które zostało zabezpieczone specjalnym antyalergicznym podkładem.

Łóżko z drewna - odpowiednie dla alergika
Łóżko z drewna - odpowiednie dla alergika

We współczesnym świecie alergia nie jest już wyrokiem. Odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni, a także dobór mebli i materiałów wykorzystywanych w domu, pozwalają uniknąć skutków alergii. Specjalne produkty ułatwiają to zadanie i zapewniają możliwość komfortowego spędzania czasu w swoim własnym mieszkaniu. Z każdym rokiem przybywają także nowe możliwości, tworzone są nowe technologie, które ułatwiają życie alergikom.