Rynek mieszkań pod wynajem w Trójmieście rozwija się dynamicznie, ale żeby inwestycja była opłacalna, trzeba wiedzieć, gdzie i co kupić. W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące najlepszych lokalizacji i typów mieszkań najczęściej wybieranych przez najemców.
Czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem w Trójmieście się opłaca?
Trójmiasto to dynamicznie rozwijający się obszar metropolitalny. Jednym z atutów w przypadku Twojego mieszkania inwestycyjnego jest oczywiście lokalizacja, położenie nad Zatoką Gdańską, a także rosnący popyt na wynajem zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Wynika to przede wszystkim z: rozwoju usług i turystyki, wysokiej jakości życia, dobrze rozwiniętej infrastruktury, dużej liczby studentów (według danych przekraczającej 75000) oraz napływu specjalistów.
Demografia i popyt na najem
Gdańsk, jako największe miasto metropolii, liczył pod koniec 2024 roku 488 651 mieszkańców i uważany jest za centrum inwestycji mieszkaniowych – w samym 2024 roku oddano tam do użytku 6452 nowe mieszkania. Miasto łączy w sobie historię i nowoczesność, mnogość atrakcji turystycznych oraz dostęp do Morza Bałtyckiego. Gdańsk jest nie tylko chętnie wybierany przez turystów, ale również osób szukających dogodnej lokalizacji do życia. Tutaj rozwija się biznes, są uczelnie wyższe (m.in. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański), miejsca pracy.
Gdynia z populacją 240 084 mieszkańców wyróżnia się stabilnym rynkiem najmu o charakterze bardziej lokalnym, nowoczesnym charakterem, dużą powierzchnią terenów zielonych oraz dostępem do morza. Jest zdecydowanie mniej turystyczna, w porównaniu z Gdańskiej i Sopotem, a równocześnie oferuje stale rozwijające się miejsca pracy, dogodną komunikację miejską oraz możliwość nauki na uczelniach wyższych (m.in. Uniwersytet Morski). Jest atrakcyjną lokalizacją na najem długoterminowy dla rodzin i studentów, a także na najem krótkoterminowy w sezonie (zwłaszcza na początku lipca ze względu na organizację Open'er Festival).
Sopot (31 903 mieszkańców w 2024 roku) jako nadmorski kurort przede wszystkim kojarzony jest z wynajmem krótkoterminowym. Warto jednak podkreślić, że poza sezonem wakacyjnym to miasto zamienia się w spokojną miejscowość, co da się odczuć częściach miasta oddalonych od deptaku Monte Cassino. Sopot poza miesiącami letnimi wybierany jest przez studentów poszukujących najmu długoterminowego (m.in. ze względu na obecność dwóch wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego) oraz komunikację miejską łączącą go z Gdynią i Gdańskiem (zwłaszcza dogodne połączenia kolejowe).
Uwaga: Warto wiedzieć, że prognozy demograficzne wskazują na dalszy, ale nieco wolniejszy, wzrost liczby mieszkańców Trójmiasta w najbliższych latach.
Najlepsze lokalizacje pod wynajem w Trójmieście
Największy potencjał w przypadku mieszkań inwestycyjnych w Trójmieście wykazują dzielnice z rozwiniętą infrastrukturą i transportem publicznym. W kontekście najmu długoterminowego najbardziej atrakcyjne lokalizacje dla najemców to te, które łączą dostęp do uczelni wyższych, centrów biznesowych, terenów zielonych oraz komunikacji miejskiej. Przy czym najemcy zwracają uwagę nie tylko na bliską odległość przystanków autobusowych i tramwajowych, ale także na połączenia kolejowe (Szybka Kolej Miejska, POLREGIO, Pomorska Kolej Metropolitalna).
Gdzie kupić mieszkanie na wynajem? W Gdańsku Śródmieście, Wrzeszcz i Oliwa to lokalizacje cenione za bliskość biurowców, uczelni wyższych, życia kulturalnego, atrakcji turystycznych oraz stacji kolejowych. Wśród grupy studentów zainteresowanych wynajmem długoterminowym popularnością cieszą się takie dzielnice jak Przymorze, Zaspa, Żabianka. Letnica to dzielnica popularna zwłaszcza pod wynajem krótkoterminowy – ze względu na bliskość stadionu, centrum miasta i innych atrakcji turystycznych. Z kolei Ujeścisko, Morena i Jasień wyróżniają się dobrą infrastrukturą i są najczęściej wybierane na wynajem długoterminowy – szczególnie wśród młodych rodzin.
W Gdyni za najatrakcyjniejsze pod wynajem uchodzą dzielnice takie jak Redłowo, Orłowo, Wzgórze św. Maksymiliana oraz Chwarzno-Wiczlino. Redłowo i Orłowo ze względu na nadmorską lokalizację przyciągają najemców ceniących bliskość plaży i spokojną atmosferę. Wzgórze św. Maksymiliana to dzielnica z dobrą infrastrukturą i bliskością centrum, a Chwarzno-Wiczlino oferuje nowoczesne osiedla w spokojnej okolicy. Dynamiczny rozwój pierwotnego rynku nieruchomości można zauważyć również w dzielnicy Chylonia.
Sopot natomiast pozostaje specyficznym rynkiem, który skoncentrowany jest głównie na wynajmie krótkoterminowym. Natomiast w przypadku najmu długoterminowego popularne jest zwłaszcza osiedle Przylesie w Górnym Sopocie, dzielnica Sopot Kamienny Potok czy okolice Ergo Areny na granicy Sopotu z Gdańskiem.
Jakie mieszkania są dziś najbardziej poszukiwane przez najemców?
Obecnie w Trójmieście największym zainteresowaniem pod względem wynajmu długoterminowego cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 40-55 m2, przy czym zazwyczaj układ obejmuje salon z aneksem kuchennym oraz sypialnię. Tego typu lokale są najbardziej poszukiwane przez osoby pracujące i rodziny. Kawalerki to najczęstszy wybór wśród par, studentów i osób szukających tańszych opcji wynajmu. Natomiast mieszkania trzypokojowe również wybierane są na najem długoterminowy, jednak na rynku dominują przede wszystkim funkcjonalne lokale dwupokojowe i kawalerki, na które można szybciej znaleźć najemcę.
Pamiętaj o tym, że mieszkania inwestycyjne w Trójmieście muszą dziś spełniać coraz wyższe oczekiwania zarówno pod względem jakości wykończenia, jak i układu funkcjonalnego. Dlatego też inwestorzy, którzy chcą konkurować na trójmiejskim rynku mieszkań, muszą więc brać pod uwagę rosnącą świadomość najemców, którzy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na lokalizację, ale także na komfort życia w wynajmowanym lokalu.
Wybór dewelopera – na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Kiedy masz już wybraną lokalizację swojej przyszłej inwestycji, to kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego dewelopera i konkretnej oferty. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na reputację firmy i sprawdzić, jak długo działa na rynku, jakie ma dotychczasowe doświadczenie w realizacji inwestycji mieszkaniowych. Warto rozważyć współpracę z firmą, która zna specyfikę rynku. Lokalny deweloper z Trójmiasta taki jak Budros, który od lat realizuje inwestycje mieszkaniowe w dzielnicach o wysokim potencjale najmu, często lepiej rozumie potrzeby najemców.
Kolejnym aspektem są opinie innych klientów. Możesz poszukać recenzji i komentarzy na forach internetowych czy portalach branżowych, by dowiedzieć się, jak wyglądała współpraca, czy inwestycje były oddawane na czas, jaki był standard wykonania. Sprawdź też, czy firma nie ma finansowych, a także, czy nie toczą się wobec niej postępowania upadłościowe. Takie informacje można znaleźć np. w Krajowym Rejestrze Sądowym. Stabilna sytuacja finansowa daje większą pewność, że inwestycja zostanie ukończona zgodnie z planem.
Uwaga: Przed zakupem mieszkania niezbędne jest dokładne zapoznanie się z prospektem informacyjnym, który powinien zawierać szczegółowe dane o inwestycji, standardzie wykończenia oraz warunkach sprzedaży. Umowa deweloperska powinna zawierać odpowiednie zabezpieczenia np. dotyczące terminów oddania mieszkania czy rękojmię na elementy wykończenia.
W kontekście inwestycji w nieruchomości w 2025 roku możesz też zastanowić się nad wyborem oferty wykończenia lokalu pod klucz. Mimo iż wiąże się to z dodatkowym kosztem, to pozwala szybciej wprowadzić mieszkanie na rynek i zminimalizować okres, w którym lokal nie generuje przychodów z najmu.