Płyta indukcyjna czy gazowa? Wady i zalety

Wybór między płytą indukcyjną a gazową dla wielu osób jest oczywisty. A jednak swoje utarte przekonania warto skonfrontować z rzeczywistością, bo i jedno, i drugie rozwiązanie ładnie już dojrzało i okazuje się, że decyzja rzadko jest prosta.

Płyta indukcyjna: wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Indukcja nie jest nową technologią, ale przez długi czas była mniej dostępna i mniej popularna od typowych płyt elektrycznych i gazowych. Wynika to po części faktycznie z jej specyfiki, ale jest też wiele mitów, które sprawiają, że inwestorzy nie zawsze przychylnym okiem patrzyli w tę stronę.

Wady płyt indukcyjnych

Podstawowy problem z instalacją płyty indukcyjnej polega na tym, że wymaga ona zasilania na sile (trójfazowego). O ile w większości domów można się na to zdecydować, bo nawet jeśli nie bezpośrednio na działce, to pewnie gdzieś przy granicy jest już odpowiednia instalacja, ale w mieszkaniach trudno sobie wyobrazić taką zmianę.

Nie licząc płyt gazowych katalitycznych – bez płomienia – raczej nie są one piękne.

Dobrej jakości płyty indukcyjne są niestety dość drogie. O ile sam mechanizm grzejny jest mniej więcej identyczny w każdej klasie cenowej, to już systemy sterowania czy styl wykończenia oczywiście mogą być różne i tutaj należy szukać przyczyny nie tylko tego, że indukcja jest po prostu droga, ale też z każdym rokiem coraz droższa.

Sporym problemem, patrząc w dłuższej perspektywie, mogą być koszty eksploatacyjne. Wprawdzie płyty indukcyjne wyróżniają się relatywnie wysoką sprawnością, ale tak czy inaczej zużywają sporo prądu, który z każdym rokiem będzie wyraźnie droższy. To konkretna przeszkoda, z którą nie każdy ma ochotę się mierzyć.

Poznaj zalety i wady płyt indukcyjnych
Poznaj zalety i wady płyt indukcyjnych

Zalety płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne to przede wszystkim bardzo eleganckie rozwiązanie. Często zwraca się również uwagę na to, że łatwo je utrzymać w czystości. To prawda, ale z zastrzeżeniem, że wiele z nich zostanie bezpowrotnie zniszczonych, jeśli na gorącą płytę wyleje się coś słodkiego.

Dlaczego płyta indukcyjna miałaby być gorąca, skoro sam mechanizm jej działania wymusza ogrzewanie jedynie garnków? Chodzi o ciepło resztkowe – niższe niż w klasycznych kuchenkach elektrycznych, ale jednak niemożliwe do pominięcia.

Płyty indukcyjne są praktycznie bezobsługowe. Niewiele jest tu elementów, które by się mogły zepsuć, poziom zabezpieczeń też jest wysoki i sumarycznie trwałość tych rozwiązań jest porównywalna z klasycznymi kuchenkami gazowymi, które często po kilkudziesięciu latach wymienia się nie dlatego, że są zepsute, tylko po prostu tracą swój urok.

Czy warto kupić płytę gazową?
Czy warto kupić płytę gazową?

Płyty gazowe: realna konkurencja dla indukcji

Płyty gazowe w gruncie rzeczy nie różnią się od klasycznych kuchenek – po prostu są przebudowane tak, żeby dało się je wbudować z blat, ale od strony technicznej nic się tu nie zmieniło. Ta technologia osiągnęła już rozwojowe plateau i zwyczajnie nie ma jej jak poprawić. To jednak oznacza, że stałe są już nie tylko zalety, ale i wady tej koncepcji.

Płyty gazowe są banalnie prostymi urządzeniami.

Wady płyt gazowych

Nie licząc płyt gazowych katalitycznych – bez płomienia – raczej nie są one piękne. Owszem, mogą być ładne i estetyczne, ale do minimalizmu i wizualnej elegancji płyt indukcyjnych sporo im brakuje. To kwestia niezależna od budżetu: żeby spalanie było bezpieczne, po prostu konieczne jest wystawienie palnika pod rusztem.

Płyty gazowe nie są tak sprawne, jak kuchenki indukcyjne. Koniec końców – według ostrożnych szacunków – do ogrzania zawartości garnka wykorzystywana jest tylko połowa energii spalania. Z jednej strony oznacza to, że połowa pieniędzy na gaz z sieci lub butli jest nieuchronnie marnowana, a z drugiej, że użycie tego sprzętu latem, kiedy i tak jest gorąco, raczej komfortu w mieszkaniu nie poprawi.

Odpowiednia płyta zapewni komfort podczas codziennego gotowania
Odpowiednia płyta zapewni komfort podczas codziennego gotowania

Dla wielu osób płyta gazowa jest po prostu anachroniczna. To co prawda tylko wrażenie, ale zgoda – w niektórych wnętrzach po prostu nie wygląda dobrze, podłączenie gazu też nie zawsze wchodzi grę, więc to kwestie, które w największym stopniu mogą obniżyć ocenę płyty gazowej.

Zalety płyt gazowych

Płyty gazowe są banalnie prostymi urządzeniami. To przekłada się na ich bezawaryjność i trwałość. Nowoczesne modele są również bardzo bezpieczne, ponieważ standardowo wyposaża się je w czujniki gazu, które odcinają jego dopływ, jeśli płomień zgaśnie. W dużej mierze eliminuje to problemy, które wiele osób kojarzy właśnie z kuchenkami gazowymi.

Płyty gazowe są relatywnie tanie w zakupie i zużywają może i sporo, ale taniego paliwa. W porównaniu z płytą indukcyjną koszt przygotowania złożonych potraw na gazie jest niższy, nawet jeśli zasilanie płyty odbywałoby się z butli gazowej. Gaz jednak też będzie drożał i choć tutaj dynamika jest mniej agresywna niż w przypadku prądu, to z pewnością warto zakup podeprzeć dobrymi rachunkami.

Płyta gazowa w kuchni
Płyta gazowa w kuchni

Płyty gazowe są uznawane za trwalsze od indukcyjnych. Można je łatwo wyczyścić i choć oczywiście istnieje ryzyko uszkodzenia ich wykończenia, gdyby na przykład coś ciężkiego upuścić na ich powierzchnię, to taka wada będzie miała charakter jedynie estetyczny, podczas gdy na płycie indukcyjnej prawdopodobnie spowodowałaby awarię funkcjonalną.

Płyty gazowe nie są tak sprawne, jak kuchenki indukcyjne.

Co lepsze: gaz czy indukcja?

Na to pytanie nie ma i nie może być jednej odpowiedzi. Płyty gazowe są swego rodzaju nowością, ponieważ wielu inwestorów wciąż w pierwszej kolejności myśli raczej o kuchniach z piekarnikiem. Dziś jednak producenci sprzętu AGD stają na wysokości zadania i tworzą wiele różnych projektów płyt. Mają one pewne wspólne cechy estetyczne, ale w ogólnym rozrachunku zwykle udaje się dobrać model dopasowany estetycznie do wnętrza.

Płyty indukcyjne, coraz popularniejsze, ale delikatniejsze i nieco droższe w eksploatacji od płyt gazowych, zyskują sobie fanów ze względu na nowoczesny design i więcej opcji precyzyjnego sterowania. Są też uznawane za bezpieczniejsze, jeśli w domu są małe dzieci, bo trudniej je przez przypadek włączyć i praktycznie nie da się oparzyć, chyba że ciepłem resztkowym.

Płyty gazowe: realna konkurencja dla indukcji
Płyty gazowe: realna konkurencja dla indukcji

Oba rozwiązania mają wady i zalety, a przy wyborze trzeba kierować się i estetyką, i kosztami zakupu oraz eksploatacji. Kryterium naczelnym oczywiście będzie możliwość realizacji bezpiecznego podłączenia zasilania w obu przypadkach: albo siła, albo instalacja gazowa, albo butla: to temat do oddzielnego omówienia, więc dobrze się zastanów, bo zmiana później może być kosztowna.

Dobrze by też było sprawdzić, na jaki sprzęt w danym budżecie można liczyć – najprostsze płyty indukcyjne nie mają wszystkich zalet droższych modeli, także między tańszymi a droższymi płytami gazowymi widoczne są pewne różnice i choć wskazane wyżej wady i zalety i tak pozostaną prawdą, to jednak trzeba zawsze wgryźć się głębiej w szczegóły, żeby podjąć dobrą decyzję.