Podłoga z żywicy epoksydowej – czy warto? Plusy i minusy

Podłogi z żywicy epoksydowej otwierają zupełnie nowe możliwości, ale to wciąż nie jest idealna metoda. Ma co prawda liczne zalety, ale ma też wady, które czasem będą przeważały nad plusami. Żeby podjąć odpowiedzialną decyzję, trzeba po prostu poznać słabe i mocne strony podłóg żywicznych, a zatem – do dzieła!

Minusy podłogi z żywicy epoksydowej

Dwa największe problemy, jakie wiążą się z tą technologią, dotyczą samego układania podłogi.

  • Po pierwsze – trzeba zastosować odpowiednie materiały jako warstwę spodnią. Żywice epoksydowe mogą wchodzić w reakcję z niektórymi powszechnie używanymi zaprawami, co sprawia, że wytrzymałość i odporność obu warstw będzie w widoczny sposób zmniejszona, a po drugie pogorszą się walory wizualne. Konieczna jest precyzyjna kontrola wilgotności i temperatury, ponieważ żywice epoksydowe mają dość wąskie optimum układania, a jego przekroczenie oznacza zmianę własności użytkowych.
  • Po drugie, choć ta technologia nie jest szczególnie nowa, to na szeroką skalę wciąż nie jest stosowana, więc i wykonawcom często brakuje doświadczenia, aby zlecenie wykonać w sposób prawidłowy. Jest to problemem nie tylko ze względów technicznych, ale także wpływa na koszt inwestycji, bo te wciąż w miarę nieliczne ekipy, które potrafią podłogę z żywicy ułożyć, liczą sobie dość sporo za swoje usługi.

Podłoga z epoksydów jest całkowicie niewrażliwa na wilgoć.

Pozostałe wady tego rozwiązania są dość przewidywalne i wynikają z charakterystyki materiału. O ile bowiem żywica epoksydowa jest wykończeniem sztywnym, a jednocześnie odpornym na kruszenie, to pęknięcia są praktycznie nie do zamaskowania. Można więc powiedzieć, że podłoga z żywicy epoksydowej wygląda świetnie do pierwszego pęknięcia. Po drugie – ewentualne usunięcie takiej podłogi jest zdecydowanie trudniejsze niż jej ułożenie. Co prawda może nie pod kątem technicznym, ale jeśli liczyć bałagan, jaki przy tym powstanie, to jest to jedna z najgorszych technologii.

Wyjątkowa podłoga z żywicy epoksydowej
Wyjątkowa podłoga z żywicy epoksydowej

Zalety podłóg z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa, jeśli zostanie tylko poprawnie nałożona i dobrze zwiąże, wyróżni się na tle innych podłóg własnościami użytkowymi.

  • Podłoga z epoksydów jest całkowicie niewrażliwa na wilgoć. Jeśli tylko zabezpieczone zostaną szczeliny między posadzką a ścianami, taka podłoga sprawdzi się nie tylko na podłodze w łazience, ale może wręcz leżeć w kabinie prysznicowej typu walk-in i nic złego się jej nie stanie (aczkolwiek mokra będzie bardzo, ale to bardzo śliska).
  • Duża sztywność w połączeniu z pewną niezbędną elastycznością sprawiają, że podłogi epoksydowe są bardzo odporne na zarysowania. Umiejętnie konserwowane mogą bez utraty walorów estetycznych wytrzymać wiele, wiele lat.

Dwa największe problemy, jakie wiążą się z tą technologią, dotyczą samego układania podłogi.

  • Podłoga epoksydowa wygrywa z innymi technikami wykończeń niepowtarzalną estetyką. Nie chodzi nawet o możliwość umieszczenia pod warstwą żywicy grafiki trójwymiarowej, ale sam połysk i gładka powierzchnia już sprawiają naprawdę świetne wrażenie.
  • Dla wielu osób podłoga z epoksydu będzie idealna, ponieważ jest bardzo prosta do utrzymania w czystości, co sprawia, że jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla alergików – pozostawia pod tym względem w tyle nawet szkliwione płytki ceramiczne (a raczej fugi, bo to one zbierają kurz, a nie sama powierzchnia płytek). Podłogi z żywic po utwardzeniu nie są źródłem żadnego pyłu ani też nie osadza się na nich nic, czego by nie można usunąć odkurzaczem lub mopem.
Podłoga 3D z żywicy epoksydowej
Youtube
Podłoga 3D z żywicy epoksydowej

Dość często w kontekście podłogi z żywic epoksydowych wspomina się też jako zaletę fakt, że można nimi wykończyć praktycznie dowolnie dużą powierzchnię i uniknąć przy tym łączeń i szczelin. Jedni podkreślają, że to optycznie powiększa pomieszczenie (co nie do końca jest prawdą, jeśli pod żywicą znajdzie się skomplikowana grafika), a inni – że to wielkie ułatwienie w sprzątaniu i dodatkowy plus jeśli chodzi o możliwość zabezpieczenia posadzki pod żywicą na przykład przed dostępem wilgoci.

Warto jednak zwrócić jeszcze uwagę na to, że w przeciwieństwie do ceramiki, podłoga z żywicy epoksydowej jest ciepła w dotyku. O ile w pokoju ma to raczej przeciętne znaczenie, to już w łazience jest to dla wielu inwestorów zaleta niemożliwa do przecenienia.

Można więc powiedzieć, że podłoga z żywicy epoksydowej wygląda świetnie do pierwszego pęknięcia.

Czy warto zrobić sobie podłogę z żywicy epoksydowej?

Żywice epoksydowe są funkcjonalnym rozwiązaniem na podłogi. Jedynym problemem może być estetyka, ale też nie samej żywicy, tylko grafiki, jaką się często pod nią umieszcza. Z tego względu średnio nadaje się to rozwiązanie do małych pomieszczeń, ale przy większej powierzchni warto przynajmniej raz się głębiej zastanowić nad tym, czy epoksydy nie będą ciekawą alternatywą dla bardziej klasycznych wykończeń.