Czy urządzanie chłopięcego pokoju to duże wyzwanie? Nie. Wyzwaniem jest urządzenie go naprawdę dobrze. Na szczęście podstawowych zasad jest tylko kilka, a dalsze kroki są już mocno dowolne. A zatem odpowiedzmy sobie na pozornie proste pytanie: jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju chłopca, niezależnie od tego, w jakim jest on wieku?
Po pierwsze: strefa wypoczynku w pokoju dla chłopca
Od strefy wypoczynku warto zacząć, ponieważ jest ona relatywnie najłatwiejsza do zaaranżowania. Łóżko może stać – a nawet powinno – w ciemnym kąciku, w którym ,tak czy inaczej, nie ustawia się innych mebli. Nie powinno znajdować się ani zaraz przy oknie, ani zaraz przy grzejniku, za to dobrze by było, gdyby nie było daleko od drzwi. Dobrym pomysłem będzie ustawienie zaraz obok naprawdę malutkiej szafki nocnej, na której mogłaby stanąć nieduża lampka, gdzie można by było odłożyć zabawkę, książkę czy telefon – to już zależnie od wieku. Tam też można postawić na noc szklankę wody czy cokolwiek, co mogłoby się w środku nocy przydać.
W strefie wypoczynku zasadniczo nie powinno znajdować się nic więcej – żadne telewizory, konsole, dodatkowe krzesła czy szafki, chyba że ich znalezienie się tutaj nie będzie kolidowało z podstawową funkcją. A wspominamy o tym dlatego, że czasem ustawienie szafki przy łóżku nie jest wcale złym pomysłem, jeśli pozwoli to na stworzenie czegoś w rodzaju dodatkowej ścianki, która na przykład zasłoni wpadające do pokoju światło.
Po drugie: strefa do nauki dla chłopca
To oczywiste, że trzeba będzie to miejsce zdefiniować i urządzić inaczej w zależności od wieku chłopca. Może to być malutki stolik albo rozbudowane biurko komputerowe. To tak naprawdę kwestia wtórna, a na najbardziej podstawowym poziomie liczy się to, by można było jasno wydzielić przestrzeń służącą nauce. Nawet jeśli w konkretnym wieku nauka oznacza dodawanie jedności czy kolorowanie, to nadal dobrze jest wyznaczyć do tego odpowiednie miejsce.
Od najmłodszych lat warto dbać o to, żeby to wszystko mogło odbywać się na ergonomicznym krześle. Dla chłopców w różnym wieku producenci mają całkiem sporo ciekawych propozycji. Chodzi o to, aby wraz z wydłużeniem czasu, jaki każde dziecko spędza przy biurku, nie zwiększało się ryzyko wad postawy czy bólów pleców i karku. Okazuje się, że dobrze dobrane krzesło będzie tu stanowiło najważniejszy element. Jasne też jest, że w przypadku najmłodszych chłopców, którzy i tak nie usiedzą w miejscu dłużej niż kilkanaście minut, nie jest to tak istotne, jak w przypadku młodzieży, która siłą rzeczy przy biurku spędza często po kilka, a nawet kilkanaście godzin.
Strefa rozrywki w pokoju dziecka
I w tym miejscu w zasadzie skończą się uniwersalne porady, choć postaramy się i tak jedną przemycić. Problem polega bowiem na tym, co zostanie zdefiniowane jako rozrywka. Dla wielu chłopców będzie to sklejanie modeli, dla innych gra na konsoli, natomiast najmłodsi zdecydowanie wybierają gry i zabawy motoryczne.
W ostatnich latach jednak całkiem wyraźnie zarysowuje się tendencja do tego, by większy nacisk kłaść na aktywność. I są takie elementy wyposażenia chłopięcego pokoju, które można by było uznać za zaskakująco uniwersalne. I nie, nie będzie to konsola i duży monitor, tylko… sprzęt do ćwiczeń. Drabinka, mata do zabawy, może kółka i drążek – tak naprawdę wciąż nie przebiły się one do mainstreamu, ale są bardzo lubiane przez młodszych i starszych chłopców, którzy dzięki nim mogą albo dobrze się bawić, albo nawet zaczynać swoje pierwsze domowe treningi.
Oczywiście wspomniana wyżej konsola też gdzieś tu może mieć miejsce. To już sprawa mocno indywidualna, choć akurat w młodszym wieku będzie to raczej miejsce, do którego trafią te kosze z zabawkami, które nie zmieszczą się w strefie przechowywania.
Strefa przechowywania – tylko czy na pewno?
W wielu poradnikach cały czas opisuje się strefę przechowywania, jakby w pokoju chłopca była ona szczególnie istotna. Są dwa powody, dla których to podejście może się nie sprawdzić. Po pierwsze – chłopcy od małego raczej bardziej przywiązują się do miejsc, niż do przedmiotów. Tych ostatnich gromadzą niezbyt dużo, a jeśli jednak, to przeważnie z niechęci do sprzątania, a nie miłości do różnych bibelotów. Ale to rzecz indywidualna. Zdecydowanie bardziej obiektywny zarzut dotyczy tego, czy w ogóle jest sens jakoś wydzielać strefę, w której wszystko miałoby być przechowywane.
Bezpieczne mieszkanie dla dziecka - jak urządzić? Przeczytaj tutaj
Wydaje się, że są lepsze pomysły. Bo nie ulega wątpliwości, że w każdym chłopięcym pokoju powinna znaleźć się pewna ilość mebli – szaf, komód i półek – która by pozwoliła na schowanie wszystkich rzeczy, ile by ich nie było. Ze względów praktycznych jednak wydaje się, że nie jest dobrze wydzielać na to wszystko konkretną przestrzeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę strefę rozbić. Przy biurku można przechowywać podręczniki i przybory szkolne, gdzieś przy łóżku odzież, w strefie rozrywki to, co tam należy. W ten sposób układ pokoju będzie zdecydowanie bardziej przejrzysty i funkcjonalny.
A co poza strefami? Dodatki do pokoju chłopca
Wydzielanie stref funkcjonalnych działa świetnie, ale tylko na papierze. W rzeczywistości trzeba czegoś więcej.
- Na pewno przyda się miejsce na plakaty, bo moda na nie wcale nie skończyła się w latach 90. Trudno orzec, czy będzie to Eddy Merckx, Richard Feynman czy jeszcze ktoś inny (może na początku bardziej Chase albo inny członek psiego patrolu), ale miejsce na coś takiego zawsze się przyda.
- Odrobina pustej przestrzeni. I nie chodzi wcale o ten obszar na środku pokoju, który służy tylko do tego, żeby przejść gdzieś indziej. Chodzi o znalezienie miejsca, które pozwoli się dalej rozwijać bez względu na to, czy pójdzie to w stronę budowy elektroniki, składania puzzli czy hodowli ryb akwariowych. Po prostu przy urządzaniu pokoju dla chłopca trzeba zostawić odrobinę miejsca na to, co nie daje się zaszufladkować jako rozrywka, odpoczynek czy nauka. To niby oczywiste, ale bardzo często się o tym zapomina i nawet patrząc na wizualizacje, można odnieść wrażenie, że nie każdy pokój daje możliwość kreatywnego rozwoju.
- Dobre światło. To dotyczy już nie tylko pokoju dla chłopca, ale absolutnie każdego pomieszczenia dla absolutnie wszystkich. Paradoksalnie właśnie to też jest najczęściej zaniedbywane. Niech w chłopięcym pokoju znajdzie się nie tylko oświetlenie główne, ale też LED-y doświetlające tam, gdzie są potrzebne, jakaś lampka, którą można by było w razie potrzeby przenieść i – co chyba najważniejsze – dostęp do światła słonecznego.