Pościel satynowa czy bawełniana? Porównanie, wady i zalety

Pościel satynowa była kiedyś przedstawiana jako krok naprzód w stosunku do bawełnianej. Dziś wiele osób twierdzi, że jest wręcz przeciwnie. A gdyby tak uczciwie przyjrzeć się obu opcjom? Jakie są wady, a jakie zalety pościeli z satyny, a jakie bawełnianej i którą z tych opcji wybrać?

Jaką pościel wybrać?

Stawianie naprzeciwko siebie satyny i bawełny jest trochę nie fair, ponieważ satyna to rodzaj splotu tkaniny, a bawełna to przecież surowiec. Mało tego – absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyprodukować satynę bawełnianą i to się robi regularnie. Zresztą z satyny bawełnianej też szyje się pościele. Oryginalnie satyna, czyli atłas, była niekiedy robiona z jedwabiu, dziś jednak najczęściej używa się do tego celu wiskozy. Tak naprawdę mamy więc do wyboru trzy opcje: bawełnę o klasycznym splocie, satynę wiskozową i satynę bawełnianą. Dziś sprawdzimy, która z nich najlepiej nadaje się do aranżacji nowoczesnej sypialni.

Satynowa pościel jest estetycznym rozwiązaniem.

Satyna wiskozowa a satyna bawełniana

Dlaczego tak ważne jest rozróżnienie na satynę z wiskozy i satynę z bawełny? Dlatego, że ta pierwsza – w tańszych kompletach pościeli wykorzystywana znacznie częściej od bawełnianej – nie wchłania wody. Mikroskopijne kropelki wilgoci gromadzą się na powierzchni włókien, co w połączeniu z i tak bardzo płaskim, gładkim splotem, daje nieprzyjemne uczucie chłodu śliskiego materiału.

Satyna bawełniana z początku zachowuje się podobnie, ale po dwóch czy trzech praniach robi się jednak bardziej paroprzepuszczalna, choć nadal jest to materiał chłodny w dotyku.

Satynowa czy bawełniana pościel? Porównujemy
Satynowa czy bawełniana pościel? Porównujemy

Jakie są wady satyny?

Satyna jest materiałem bardzo delikatnym i lekkim. Można to potraktować jako wadę, ponieważ właśnie te cechy sprawiają, że pościel satynową można łatwo zaciągnąć lub rozpruć. Sam splot jest trwały, ale niezbyt wytrzymały mechanicznie. Pościel satynowa jest chłodna w dotyku, ale sprawia wrażenie wilgotnej. Większość osób oceni to nieprzychylnie.

Problemem może być cena. Wysokiej jakości satyna jest materiałem dość drogim, a że dodatkowo jest też relatywnie trudna w obróbce, to cena pościeli będzie rosła. Satyna wiskozowa, tańsza od bawełnianej, jest mniej od niej przyjazna w dotyku, milsza bawełniana z kolei kosztuje czasem bardzo dużo.

Kiepsko przetworzona satyna nie trzyma dobrze kolorów. Choć od strony technicznej jej barwienie nie jest trudniejsze niż innych tkanin, niekiedy producenci starają się zoptymalizować procesy produkcyjne i cierpi na tym jakość wykonania.

Pościel bawełniana relatywnie szybko się przeciera i mechaci.

Zalety satynowej pościeli

Satynowa pościel jest estetycznym rozwiązaniem. Ma bardzo delikatny, subtelny połysk, a dobrze wybarwiona przyjmuje też intensywne, kontrastowe kolory, które świetnie wyglądają w pomieszczeniu. Może więc być bardzo dekoracyjnym elementem wyposażenia sypialni. Poza tym jest to materiał o niskiej gramaturze i jednocześnie gęstym splocie, więc cienka pościel nadal jest całkiem solidna w codziennym użytkowaniu.

Zaraz po położeniu się w satynowej pościeli, czuje się jej chłód, co latem jest bardzo przyjemne. Niestety to wrażenie nie utrzymuje się zbyt długo, ale pierwsze minuty w satynowej pościeli są bardzo kojące.

Co wybrać? Satynę czy bawełnę?
Co wybrać? Satynę czy bawełnę?

Jakie są wady pościeli bawełnianej?

Klasyczna pościel bawełniana świetnie oddycha. Wprawdzie wchłania wilgoć, ale umożliwia jej odparowanie, przez co nie gromadzi się ona po wewnętrznej stronie. To jednak sprzyja osłabieniu włókien – w przypadku bawełnianej pościeli z upływem czasu daje się w rękach wyczuć pewną zmianę struktury tkaniny. Staje się ona delikatniejsza i osłabiona.

Pościel bawełniana relatywnie szybko się przeciera i mechaci. Wiele będzie co prawda zależało od jakości wykonania, ale można w pewnym uproszczeniu uznać, że jej czas użytkowania, mimo większej gramatury, nie będzie wyraźnie dłuższy niż pościeli satynowej.

Bawełna jest też tkaniną ciężką. Nie ma to oczywiście większego znaczenia, jeśli w poszwie znajduje się kołdra lub koc, ale wyższa gramatura w połączeniu z innym splotem są wyczuwalne pod palcami, a nie każdemu się takie wrażenie podoba. Bawełna niechętnie przyjmuje niektóre, szczególnie te najbardziej jaskrawe barwniki.

Pościel bawełniana jest doskonałym wyborem dla osób, które nie przejmują się zbytnio estetyką.

Zalety pościeli bawełnianej

Poza szybszym odprowadzaniem wilgoci największą zaletą bawełny jest to, że w dotyku nie jest ona „mokra” i śliska. To solidny materiał, który jest dość gruby i miękki. Proste tkaniny bawełniane średniej jakości są tanie, więc i pościel z nich uszyta będzie przystępna cenowo. Tam, gdzie użyta zostanie znacznie lepszej klasy bawełna, cena będzie oczywiście wyższa, niemniej w przypadku bawełnianej pościeli różnice w cenie wyraźnie przekładają się na różnice w jakości, co w przypadku satyny aż tak wyraźne nie jest.

Pościel bawełniana może być używana bardzo długo – owszem, istnieje ryzyko, że się zmechaci i straci walory estetyczne, ale nawet po kilkunastu latach, jeśli tylko będzie prawidłowo konserwowana, będzie nadal bardzo przyjemna i całkiem funkcjonalna.

Wygodna pościel to podstawa udanego odpoczynku
Wygodna pościel to podstawa udanego odpoczynku

Co wybrać? Satynę czy bawełnę?

Pościel satynowa, w największym skrócie, jest od bawełnianej bardziej dekoracyjna, natomiast bawełniana bardziej funkcjonalna. Nawet satyna bawełniana nie oddycha szczególnie dobrze, co może się przekładać na niższy komfort snu. Jest to jednak kwestia subiektywnych odczuć, więc tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego na sobie w praktyce.

Pościel bawełniana jest doskonałym wyborem dla osób, które nie przejmują się zbytnio estetyką. Nie dlatego, że producenci o nią nie dbają – dbają, i to bardzo, ale w przypadku satyny użyteczność i estetyka pogarszają się mniej więcej w równym tempie, natomiast bawełna nawet kiedy wyblaknie i się spierze, nadal jest bardzo wygodnym materiałem.

Z pościeli satynowych ta bawełniana wydaje się nieco bardziej przyjazna dla użytkownika niż wiskozowa, ale jest też nieco droższa. Mimo wszystko wiskoza pod względem trwałości i oddychalności jest najniżej notowaną z omawianych opcji. Na niezbyt gorące letnie noce wydaje się świetnym wyborem, natomiast dla uzyskania efektu maksymalnej przytulności lepsza jednak będzie bawełna o klasycznym splocie. Nadal jednak wiele będzie zależało od staranności wykonania pościeli i oczywiście samej jakości wykorzystanych materiałów – to często bardziej istotne niż sam typ tkaniny.