Jak urządzić wnętrze w stylu dopamine decor – trendzie, który poprawia nastrój za pomocą kolorów i wzorów? Stwórz przestrzeń pełną radości!
Trend dopamine decor – na czym polega?
Dopamine decor to nowy trend w aranżacji wnętrz, który zyskał popularność przede wszystkim dzięki mediom społecznościowym. Jest to pewnego rodzaju reakcja na lata dominacji stonowanych, minimalistycznych wnętrz opartych na bieli, szarościach i beżach. Jego nazwa pochodzi od dopaminy, jednego z hormonów szczęścia, który odpowiedzialny jest m.in. za uczucie radości, motywacji i dobrego samopoczucia. Jaka jest więc idea tego stylu?
Dopamine decor polega na tworzeniu aranżacji wnętrz, które są nie tylko estetyczne i komfortowe, ale przede wszystkim pozytywnie oddziałują na emocje domowników i gośc, bazując na psychologii kolorów. Świadome wykorzystanie niektórych kolorów i wzorów może stymulować w Twoim mózgu produkcję wspomnianej dopaminy. W przeciwieństwie do elegancji i stonowanej kolorystyki typowej dla minimalizmu ten styl stawia na kreatywność i wyraziste barwy takie jak intensywny fiolet, żółć, zieleń, turkus. Takie wnętrza pełne są pozytywnej energii, a jednocześnie mają odzwierciedlać Twoją osobowość. Tutaj możesz pozwolić sobie na eksperymenty kolorystyczne, łączenie różnych materiałów, faktur i wzorów.
Uwaga: Warto jednak podkreślić, że osoby ceniące sobie minimalistyczne wnętrza mogą szybko poczuć się przytłoczone nadmiarem kolorów i dekoracji charakterystycznych dla dopamine design.
Styl ten możesz wprowadzić nawet w małych przestrzeniach, o ile umiejętnie dobierzesz kolory i wzory. Przy czym w przypadku niewielkich pomieszczeń zalecamy, abyś w aranżacji zaakcentował przede wszystkim meble i dodatki, zamiast malować całe ściany na intensywne kolory. Wówczas akcenty ożywią wnętrze, ale go nie zdominują.
Uwaga: Dopamine decor dobrze komponuje się ze stylem boho czy z nowoczesnym eklektyzmem.
Wprowadź dopamine decor do swojego wnętrza
Projektowanie wnętrza rozpocznij od wyboru kolorów i wzorów, które wywołują u Ciebie pozytywne emocje. Nie ograniczaj się do jednej palety – pomaluj ściany na żywe kolory lub wybierz tapety z dużymi, geometrycznymi wzorami. Zdecyduj się też na konkretne punkty skupiające uwagę – to może być sofa w intensywnym kolorze, fronty kuchenne, albo abstrakcyjny obraz – i dopiero potem buduj wokół tego tło i kontrasty. Równocześnie zwracaj uwagę na strefowanie kolorystyczne. Owszem, w przestrzeniach dziennych możesz pozwolić sobie na więcej energii, ale już w sypialni w stylu dopamine decor kolor musi być delikatniejszy, wprowadzający równowagę i ułatwiający wyciszenie się. Jeżeli wprowadzisz mocny kolor na jednej ścianie, to pozostałe elementy mogą być neutralne w formie.
Postaw również na meble o miękkich, zaokrąglonych kształtach, z tapicerką z weluru lub aksamitu. Nie bój się mieszać ze sobą stylów i tekstur, a oświetlenie potraktuj jako element dekoracyjny. Pamiętaj jednak o tym, aby wnętrze było przemyślane i funkcjonalne – nadmiar dodatków może z drugiej strony sprawić, że pomieszczenie będzie wizualnie zagracone, przytłoczone.
Intensywne barwy
Tak jak już wspomnieliśmy, dopamine decor to styl, w których królują intensywne odcienie dodające energii i wywołujące pozytywne emocje. Nie chodzi tu wyłącznie o to, by było kolorowo i krzykliwie, a o świadome stosowanie barw, które aktywizują określone rejony mózgu. Na przykład żółty stymuluje koncentrację i sprzyja pozytywnemu myśleniu, różowy uspokaja, czerwony dodaje odwagi, błękit pomaga w relaksie, a zieleń daje poczucie równowagi.
Uwaga: Unikaj stosowania więcej niż trzech dominujących barw w jednym pomieszczeniu.
Najczęściej w dopaminowych wnętrzach stosowane są m.in. takie kolory jak: żółty, fuksja, kobalt, niebieski, indygo, limonkowa zieleń, czerwień, neonowy pomarańczowy. Mogą pojawiać się na ścianach, ale często lepiej oddziałują jako akcenty (np. fronty mebli, obicie fotela, klosz lampy). Więcej informacji o połączeniach kolorystycznych znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Geometryczne kształty i odważne wzornictwo
Dzięki temu, że dopamine decor pozwala na nowo zaistnieć z estetyce z lat 60., 70. i 80., a także bazuje na stylistyce pop-artu i nurtów postmodernistycznych, to znajdziesz tu miękkie, obłe kształty mebli, geometryczne wzory i nietypowe faktury.
Zastosowane wzory powinny być wyraziste, dynamiczne – pojawiają się na tapetach, dywanach, poduszkach i innych tekstyliach. Są to np.: geometryczne kształty (trójkąty, romby, zygzaki, pasy o nieregularnych formach), kratki, inspiracje naturą (tropikalne liście, egzotyczne kwiaty), motywy zwierzęce, mandale, printy vintage. Unikaj natomiast wzorów drobnych, subtelnych i pastelowych, które mogą przytłumić wnętrze.
Meble powinny mieć przede wszystkim nowoczesne, proste formy, ale jednocześnie charakteryzować się zaokrąglonymi kształtami, które przyciągają wzrok.
Elementy dekoracyjne
Także odpowiednio dobrane dekoracje pomogą Ci w tworzeniu przestrzeni dynamicznej. Mają za zadanie wywoływać uśmiech, zaskakiwać formą czy kolorem. Postaw tutaj na tekstury (np. welur, aksamit, frędzle), które ocieplą przestrzeń. Wprowadź m.in.:
- kolorowe poduszki, pledy, dywany, zasłony,
- designerskie lampy o oryginalnych kształtach i girlandy świetlne,
- świeczniki o futurystycznych kształtach,
- kolorowe wazony i rośliny doniczkowe,
- figurki ceramiczne i rzeźby,
- lustra w nietypowych ramach,
- kolorowy zegar ścienny,
- duże obrazy, grafiki lub zdjęcia rodzinne.
Ważne jest, by dodatki nie były przypadkowe, lecz komponowały się z całością.
Uwaga: Dopamine decor to także detale z teksturą, brokat, lakier, plastik, szkło akrylowe, przezroczyste elementy, materiały z efektem holo lub tęczowym.
Jak łączyć żywe kolory w aranżacjach dopamine decor?
Wnętrza w stylu dopamine decor często łączą kontrastujące barwy. Dlatego też w aranżacjach łatwo o przesyt i stworzenie przestrzeni, która zamiast pobudzać, staje się chaotyczna. Twoje decyzje kolorystyczne powinny więc być świadome, a najlepiej oparte na zasadach kontrastu i równowagi.
Po pierwsze, powinieneś określić rolę kolorów w pomieszczeniu – odpowiedz sobie na pytanie, czy na nich będzie zbudowane wnętrze, czy jedynie będą wyrazistym akcentem. Gdy już wiesz, która barwa będzie dominować, dobierasz do niej barwy wspierające kontrastujące lub harmonizujące. Przy czym w dopamine decor dobrze działają pary kontrastowe, np.: róż i pomarańcz, limonka i fiolet, kobalt i żółty. Jednak pamiętaj o tym, że nie każda ich kombinacja jest skuteczna – tutaj liczy się proporcja i kolejność. Z pomocą przychodzi więc np. zasada 60-30-10. Około 60% przestrzeni pokrywa dominujący kolor (to może być ściana, mebel), 30% to barwa kontrastowa, która uzupełnia i równoważy kompozycję, a 10% to kolor akcentujący. Jednocześnie unikaj łączenia kilku intensywnych barw o tej samej temperaturze (np. różu i czerwieni), jeśli nie wiesz, jak je odpowiednio zrównoważyć. Lepszy efekt osiągniesz, zestawiając chłodne tony z ciepłymi. Pamiętaj też o wykorzystaniu bieli, czerni i beżów, które nie są zakazane, a wręcz przeciwnie – dobrze współgrają z intensywnymi kolorami.
Kolejna zasada stosowana przez projektantów wnętrz mówi o zastosowaniu powtórzeń. Jeżeli użyjesz jakiegoś koloru na jednym elemencie, to powinien się on pojawić się jeszcze przynajmniej raz w innym punkcie pomieszczenia, np. akcent kolorystyczny na ścianie i akcent na poduszce dekoracyjnej.
Dobrym narzędziem są koła barw. Możesz zdecydować się na zestawienia komplementarne (kolory leżące naprzeciwko siebie na kole – np. zieleń i róż) oraz triady (trzy kolory równomiernie rozłożone wokół koła, np. niebieski, czerwony i żółty).
Bibliografia
- https://www.youtube.com/watch?v=FUbAvfjxgzM
- https://grupamo.pl/blog/styl-dopamine-decor-jak-wprowadzic-go-do-wnetrz-czerwiec2024/
- https://amarantowestudio.pl/artykuly/dopamine-decor-na-czym-polega-ten-trend-w-architekturze-wnetrz/
- https://www.pouted.com/dopamine-decor/
- https://www.aluhaus.com.pl/zasada-60-30-10-w-projektowaniu-wnetrz/