Styl eklektyczny we wnętrzach – cechy, zasady i porady

Urządzenie mieszkania w określonym stylu staje się z upływem czasu nudne, zwłaszcza jeśli nie w pełni odpowiada charakterowi i upodobaniom mieszkańców. Niektórym zaczyna się wydawać zbyt pretensjonalne, niekomfortowe albo przestarzałe. Aby wszyscy długo pozostawali zadowoleni, nowoczesny wystrój coraz częściej skłania się do mieszania różnych elementów. Styl eklektyczny jest właśnie przykładem takiego stylu.

Nazwa „eklektyzm” pochodzi od starogreckiego słowa eklektos = „wybrany” i oznacza zestawienie na nowo technik i metod, które są właściwe różnym systemom (na przykład dyscyplinom, stylom, filozofiom). Termin powstał w starożytności jako odpowiedź na współistnienie różnych szkół filozoficznych. Eklektycy – politycy i myśliciele – łączyli elementy różnych stanowisk. W architekturze i sztuce europejskiej eklektyzm znany jest od początku historyzmu, czyli dziewiętnastowiecznego nurtu, naśladującego wielkie style.

Styl eklektyczny posiada urok, który każdemu wnętrzu nadaje ciepło i styl
Styl eklektyczny posiada urok, który każdemu wnętrzu nadaje ciepło i styl

Styl eklektyczny we wnętrzach nie oznacza chaosu ani kiczu, ale wyważoną mieszankę mebli i elementów wziętych z różnych stylów. Klasyczne albo rustykalne meble mogą być komponowane ze stylem japońskim albo arabskim. Designerzy są mocno przekonani, że jest to możliwe bez efektu kiczowatości. Idealna kombinacja elementów wzornictwa nadaje przestrzeni osobowość. Urządzenie mieszkania w stylu eklektycznym nie jest chaotycznym pomieszaniem, lecz wskazuje na estetyczny środek, który umożliwia pogodzenie różnorodności i w pełni harmonijną egzystencję rozmaitych elementów. Eklektyzm sprawia, że drogie meble drewniane mogą być zestawiane z wzorzystą tapetą, ceramiką, laminatem, kamieniem i tworzywem sztucznym bez wzajemnego negatywnego oddziaływania. Oto kilka porad, jak można harmonijnie zmiksować elementy różnych stylów:

Przygotowanie tła 

Zanim rozpocznie się tworzenie kompozycji z mebli, sprzętu i kolorów, trzeba zatroszczyć się o odpowiednie tło. Najprościej jest przy tym stworzyć neutralne, białe ściany. W końcu później będzie można pochwalić się rozmaitymi meblami i licznymi elementami dekoracyjnymi. Zbyt jaskrawe tło byłoby wtedy przeszkodą. Można co najwyżej położyć tapetę ze wzorem na kawałku ściany, ale nie tapetować całego pomieszczenia.

Eklektyczne wnętrza od razu rzucają się w oczy
Eklektyczne wnętrza są odważne

Określenie punktu centralnego

Kolejnym krokiem na drodze do udanego urządzenia mieszkania w stylu eklektycznym jest wyszukanie mebla, który stworzy centrum. A więc kanapa w salonie, stół do jedzenia w kuchni albo łóżko w sypialni. Ten element skupia uwagę i nadaje, można powiedzieć, ton wszystkiemu, co stoi dookoła. 

Znalezienie równowagi

Styl eklektyczny we wnętrzu nie oznacza życia w chaosie. Przeciwnie: również ten styl wymaga harmonijnej równowagi między elementami, nawet jeśli pochodzą one z różnych epok, krajów i kierunków urządzania. Trzeba więc zwracać uwagę na to, aby między meblem centralnym i wszystkimi pozostałymi w pomieszczeniu znaleźć wyważony balans, na przykład stosując podobne kolory, formy i materiały.

Artyści bardzo lubią eklektyczne rozwiązania
Artyści bardzo lubią eklektyczne rozwiązania

Zastosowanie elementów łączących

Jeśli chce się komponować różnorodne style, ważne jest, aby znaleźć wspólną linię. Zestawiając na przykład posągi i figury z różnych kręgów kulturowych dobrze jest zwracać uwagę na taki sam materiał. W przeciwnym razie uzyska się niespokojną i niespójną całość. Także umiarkowany miks wzorów jest dopuszczalny i pożądany, o ile mieści się w określonej palecie barw. 

Eklektyczny wystrój wnętrza jest niesamowicie odważny i wygląda oszałamiająco.

Dobór akcesoriów dekoracyjnych

Jak w każdym stylu mieszkania, również w eklektycznym, akcesoria dekoracyjne stanowią przysłowiową kropkę nad „i”, ożywiają pomieszczenie i wnoszą ostatni szlif. Obrazy, poduszki, zasłony, wazony, świece, obrusy – im więcej detali, tym lepiej. W końcu mieszkanie w stylu eklektycznym ma nie tylko robić dobre wrażenie na pierwszy rzut oka, ale musi też ustawicznie przyciągać wzrok wyrafinowanymi i efektownymi akcentami.   

Nazwa „eklektyzm” pochodzi od starogreckiego słowa eklektos
Nazwa „eklektyzm” pochodzi od starogreckiego słowa eklektos

Mieszkanie w stylu eklektycznym

Eklektyczny wystrój wnętrza jest niesamowicie odważny i wygląda oszałamiająco. Ten trend staje się coraz bardziej popularny, ponieważ jest wyjątkowo łatwy do zastosowania w naszych domach. Styl jest prosty, a błędy niezauważalne. Po prostu dlatego, że różnorodna kombinacja mebli i sprzętów może być zawsze odebrana jako „eklektyczna”. 

Czy wnętrze w stylu eklektycznym jest mieszanką vintage, boho i nowoczesności, czy też jest klasycznym stylem vintage z wtrąceniami ponadczasowego designu? Bez względu na to, czym ten styl jest, ma szansę długo utrzymać swoją popularność.

Bez ograniczeń – wszystko jest dozwolone

Czy to w biurze, czy w salonie – styl eklektyczny posiada urok, który każdemu wnętrzu nadaje ciepło i styl. Możliwość bezpośredniego łączenia tuzina różnych stylów może budzić wątpliwości, czy nie prowadzi to do niepożądanego zamieszania. Miłośnicy stylu eklektycznego nie mają wątpliwości: czują się w domu, kiedy pomieszczenia z meblami i całym sprzętem im się podobają. Nawet jeśli oznacza to połączenie w jednym jedynym pomieszczeniu kilku kierunków urządzania. 

Eklektyczne wnętrza są pełen eksperymentów i oryginalnych rozwiązań
Eklektyczne wnętrza są pełen eksperymentów i oryginalnych rozwiązań

Styl eklektyczny we wnętrzu nie oznacza życia w chaosie

Architekci wnętrz rzadko polecają styl eklektyczny, ponieważ jest on bardzo osobisty. Stanowi zbiór osobistych przedmiotów, które były kolekcjonowane przez długi czas. Wszystko, co w przypadku większości innych stylów byłoby nie do pomyślenia, w mieszkaniu eklektycznym jest dozwolone. Klasyczny duży obraz na chromowanej płycie, albo obszerna, jasna kanapa na nowoczesnym dywanie. 

Mieszkanie eklektyczne daje możliwość tworzenia ekstremalnych kombinacji. Na pewno nie ma w nim industrialnego betonu, ale design może być według upodobań. Z reguły w użyciu są kolory neutralne, jednak dozwolone są inne, kontrastowe, jak na przykład złoto i ciemny błękit. Rzadkością nie są przeciwstawne style mebli; chociaż nie powinny stać zbyt blisko siebie, to jednak mogą swobodnie przeżyć w jednym pomieszczeniu. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka mocno się różnią.