W nowoczesnych wnętrzach kuchennych styl loftowy ma olbrzymi potencjał. Jest jednocześnie estetyczny i bardzo praktyczny, łączy w sobie to, co najlepsze w stylach minimalistycznych i pewną dekoracyjność w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jednak urządzenie luksusowej kuchni w loftowym stylu wcale nie jest łatwe. Na szczęście mamy kilka dobrych porad w tej sprawie!
Przede wszystkim: wykorzystaj to, co już masz
Jeśli masz możliwość wyboru stylu jeszcze na etapie budowy i urządzania, to automatycznie zyskujesz spory potencjał. Przede wszystkim bowiem w stylu loftowym eksponuje się różnego rodzaju elementy konstrukcyjne i instalacyjne. Miedziane rury ogrzewania? Idealnie! Betonowe wykończenie ściany? Jak najbardziej na miejscu. Widoczne żebrowania na stropie? W niczym nie przeszkadzają.
Styl loftowy to w sporej części inspiracje płynące z surowych, niewykończonych wnętrz, co czyni go pokrewnym do stylu industrialnego. Oczywiście na późniejszym etapie też można wszystkie te elementy wprowadzić, tylko jeśli możesz kuchnię nie tylko zaaranżować, ale wręcz wybudować w stylu loftowym, to całość będzie wyglądała zdecydowanie bardziej autentycznie.
Chłód i surowość w każdym calu
Inspiracją nowoczesnych loftowych wnętrz jest przestrzeń industrialna. W niej estetyka nie była nigdy kluczowym aspektem aranżacji. Liczył się niski koszt oraz duża trwałość. Stąd we współczesnych wnętrzach loftowych duży nacisk kładzie się na uwidocznienie wykończeń w stylu surowych materiałów budowlanych. Czy to cegła klinkierowa, czy tynk z efektem betonu, czy po prostu pomalowana na biało ściana – to wszystko są rozwiązania, które w tym stylu się sprawdzają.
Co więcej – bardzo naturalnie w takich aranżacjach wyglądają połączenia różnych tego typu materiałów, na przykład jedna ściana wykończona cegłą, pozostałe efektem betonu lub tylko fragmenty jednej, pomalowanej na biało ściany, obłożone cegłami dekoracyjnymi. Wnętrza loftowe są surowe i chłodne – pozbawione elementów, które są wyłącznie dekoracjami, wszystko, musi mieć konkretne uzasadnienie.
Nie tylko naturalne materiały i nie zawsze proste rozwiązania
Dominantą estetyczną praktycznie każdej nowoczesnej kuchni w stylu loftowym będzie albo wykończenie nawiązujące do surowości wnętrz przemysłowych, albo – mówiąc ogólnie – materiały naturalne. Drewniany stół lub krzesła są czymś jak najbardziej na miejscu, natomiast warto poszukać akcentów, które nadadzą nowoczensej kuchni indywidualnego charakteru.
- Meble kompozytowe. Designerskie krzesła o prostej konstrukcji są jednym z najlepszych pomysłów na ożywienie i lekkie ocieplenie wnętrza. Tworzywa syntetyczne swoim charakterem dobrze wpisują się we wnętrza inspirowane czasami rewolucji przemysłowej, jeśli tylko nie mają przesadnie wymyślnych kształtów.
- Meble profesjonalne. W niektórych luksusowych kuchniach zamiast podstawowych modeli mebli inwestorzy decydują się na wstawienie umeblowania profesjonalnego lub inspirowanego profesjonalnym – więcej stali nierdzewnej, szafki na nogach, zgodne ze standardami przemysłowymi, bardziej kanciaste i mniej obłe bryły, odejście od dekoracyjnego loftu w detalach (na przykład mosiężnych baterii zlewozmywakowych) na rzecz stalowych w macie lub satynie.
Loft to specyficzny styl. Jako bazę wykorzystuje stylizacje industrialne, ale nie jest ich pełną adaptacją.
- Starzone meble. Drewno jest świetnym materiałem, który doskonale integruje się z loftową kuchnią, natomiast można dodać meblom charakteru, jeśli zostaną one postarzone tapowaniem lub przecierkami. Technik postarzania jest zresztą więcej, a ich zastosowanie bynajmniej nie ogranicza się do mebli.
- Wielu inwestorów decyduje się na samodzielne skonstruowanie choćby lampy podłogowej wykonanej z rur albo stojaków kuchennych z prętów i płyt. Nie trzeba zresztą być przy tym prawdziwym artystą, ponieważ jednym z elementów nowoczesnego stylu loftowego są pewne niedoskonałości estetyczne.
Gra kolorami w loftowej kuchni
Podstawa jest oczywista: szarości, biele, ewentualnie wszystkie odcienie, jakie może mieć stara cegła. Drewniane meble – zwykle niemalowane – też wprowadzają pewne dodatkowe kolory, ale generalnie styl loftowy jest dość surowy i hermetyczny, dlatego wiele osób decyduje się na wprowadzenie dodatkowych elementów barwnych.
- Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie dodatkowych kolorów, jest zastosowanie intensywnie kolorowych akcesoriów kuchennych. Generalnie nie warto tutaj stawiać na barwy agresywne: jasnozieloną, żółtą czy błękitną. Dużo lepiej sprawdza się burgund, szafir lub ultramaryna.
- Jeśli należysz do grona osób, które lubią mieć w swoim otoczeniu na przykład żywe rośliny, to styl loftowy będzie dość problematyczny. Paradoksalnie pod tym względem najlepiej łączy się z rustykalnym – jakieś wiązanki polnych kwiatów najczęściej wyglądają lepiej niż egzotyczne rośliny doniczkowe. To jednak rzecz, którą trzeba dopasować indywidualnie.
- Elementem, który może ożywić kuchenne wnętrze w stylu loftu, zdecydowanie jest bieżnik na stół albo pokrowce na krzesła. Jeśli mowa o aneksie kuchennym, można w dużej przestrzeni pozwolić sobie na przykład na dywan pod stołem, ale to już pewne nagięcie reguł stylu.
Świetnym rozwiązaniem wzbogacającym przestrzeń będzie też architektoniczne oświetlenie LED.
Łagodzenie industrializmu
Loft to specyficzny styl. Jako bazę wykorzystuje stylizacje industrialne, ale nie jest ich pełną adaptacją. W wielu miejscach – a w kuchni jest to szczególnie dobrze widoczne – korzysta z elementów spotykanych w stylach skandynawskich czy rustykalnych. Drewniane drzwi będą tego doskonałym przykładem: w stylu industrialnym albo nie byłoby ich wcale, albo byłyby metalowe.
Styl loftowy w kuchni musi też być nieco bardziej przytulny niż zwykle. Dokonuje się tego głównie przez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Nie należy przesadzać z zimnym światłem. W przestrzeni roboczej najlepsza będzie neutralna biel, a poza nią – ciepła. Świetnym rozwiązaniem wzbogacającym przestrzeń będzie też architektoniczne oświetlenie LED. Tutaj można sobie pozwolić na znacznie więcej swobody w doborze kolorów.
Miedziane rury ogrzewania? Idealnie!
Innym elementem wystroju, który łagodzi surowość loftowego klimatu, są obrazy lub fotografie. Powinny one w jakiś sposób estetycznie pozostawać spójne z całością wystroju, ale, tak czy inaczej, wprowadzają do wnętrza nieco prywatności i indywidualizmu. Jeśli chodzi o tematykę obrazów, to tutaj szczególnie godne polecenia są widoki miejskie lub spore obrazy na płótnie przedstawiające choćby wnętrza fabryk albo – by pozostać w odpowiednim klimacie – kuchni.
Loft w kuchni: czy ta luksusowa moda się utrzyma?
Styl loftowy w kuchni utrzymuje się, ponieważ jest praktyczny. Z tego samego powodu nie zapowiada się, aby w kolejnych latach miał stać się mniej popularny. To funkcjonalna koncepcja wnętrzarska, którą – przy odrobinie wysiłku – można zmienić w bardzo indywidualny i specyficzny styl. Warto poświęcić chwilę, żeby ożywić puste, industrialne wnętrza i zamienić je w tętniące życiem serce domu.