Aksamitny i miękki welur to świetna alternatywa na gustowne urządzenie salonu czy jadalni w dowolnym stylu. Gładkie, lekko połyskliwe obicia pasują bowiem zarówno do sielskiego klimatu, jak i elegancko zaprojektowanych wnętrz.
Czar jednak pryska, kiedy obicie ubrudzone jest czekoladą, czy wielką plamą po czerwonym winie. Możesz zamówić profesjonalną firmę, która szybko i skutecznie pozbędzie się zanieczyszczeń, albo spróbować samodzielnie sobie z nimi poradzić. Jakich środków więc użyć i jak niwelować plamy na welurowych obiciach?
Welur – co to za rodzaj tkaniny?
Ten miękki, przyjemny w dotyku materiał pierwszy raz w Europie pojawił się już w XII wieku. To materiał zaliczany do grupy tkanin pluszowych, podobnie jak aksamit czy welwet. Welur jest jednak dużo cieńszy od aksamitu i charakteryzuje się stosunkowo krótkim włosiem. Aksamitny połysk zawdzięcza specyficznej okrywie runowej. Welur jest niezwykle elastyczną, mocną i wytrzymałą tkaniną, dlatego świetnie nadaje się do obicia wersalek, kanap, krzeseł, czy łóżek. Choć początkowo welur zaliczany był do materiałów typowo luksusowych i zdobił jedynie dwory i pałace królewskie, to dziś jego delikatny, przyjemny w dotyku meszek współgra nie tylko ze splendorem wytwornych wnętrz, ale także z sielskim klimatem, np. stylu boho. Welur bowiem jest niezwykle odporny na rozdarcia i pęknięcia, dlatego wykorzystuje się go do tworzenia mebli w przeróżnym, a więc również w luźnym stylu.
Jak czyścić welurowe meble?
Kolejną zaletą weluru jest łatwe utrzymanie go w nienagannej czystości. Trzeba wiedzieć jedynie jakich środków użyć i jak czyścić tapicerkę. Welur warto regularnie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką z dodatkiem amoniaku czy szarego mydła. Usuniesz wtedy kurz i odświeżysz kolor tapicerki.
Co jeśli na narożniku czy fotelu pojawiły się widoczne plamy? Spokojnie, nie ma powodu do paniki, również i na to znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów. Usuwanie takich zanieczyszczeń również rozpocznij od odkurzenia mebla, by kurz i pyłki nie powodowały brudnych zacieków. Następnie zetrzyj mokrą szmatką albo miękką gąbką świeżą plamę, by usunąć pozostający na powierzchni materiału brud i delikatnie przepierz poplamione miejsce. Na koniec czyszczone miejsce możesz osuszyć suszarką, stosując chłodny, albo letni nawiew.
Pamiętaj, że nadmierna wilgoć, może prowadzić do rozwoju pleśni.
Do tego użyj:
- ciepłej wody,
- miękkiej gąbki albo szczotki z miękkim włosiem,
- możesz też użyć bawełnianej ściereczki albo mikrofibry,
- amoniak, szare mydło, albo specjalny środek do prania mebli welurowych. Warto tutaj pamiętać, by nie używać pod żadnym pozorem żadnych mocnych detergentów myjących, ponieważ mogą odbarwiać tkaninę.
Środek czyszczący możesz zmieszać z wodą, albo stosować bezpośrednio na plamę. Ten drugi sposób będzie skuteczny w przypadku starszych, zaschniętych plam. Zmocz szmatkę czy szczotkę w wodzie i zapieraj kanapę wraz z włosiem (nigdy pod włos). Staraj się dobrze odsączać nadmiar wody, by nie przemoczyć niepotrzebnie tkaniny.
Welur jest niezaprzeczalnie fantastyczną ozdobą każdego pomieszczenia.
Co na plamy z wina, herbaty, albo atramentu?
Sok z porzeczki, czerwone wino albo wesołe szlaczki, które Twoje dziecko malowało po narożniku długopisem trudno usunąć, nawet kiedy są jeszcze świeże. Możesz jednak poradzić sobie z nimi, wykorzystując proste domowe sposoby:
- na plamy z wina, herbaty czy czekolady możesz zastosować roztwór z wody i sody oczyszczonej albo kwasku cytrynowego. Pomocna jest też mąka kartoflana – wysyp ją na plamę, odczekaj 15 minut a potem odkurz i brudne miejsce przetrzyj wilgotną ściereczką,
- jeśli plamy są mocno zaschnięte to szpatułką albo tępą stroną noża najpierw usuń jej nadmiar. Rozmaczanie plamy zbyt dużą ilością wody niekoniecznie bowiem będzie dobrym pomysłem. Źle wyschnięta tkanina szybko może gnić i pleśnieć. Dlatego do czyszczenia używaj zawsze jak najmniejszej ilości wody,
- na atrament skuteczna natomiast okazuje się gliceryna farmaceutyczna.
Pamiętaj, by plamy zawsze w miarę możliwości usuwać na bieżąco i nie dopuszczać do ich zaschnięcia. Wtedy bowiem nie tylko trudniej je usunąć, a podczas szorowania czy używania mocniejszych preparatów, możesz doprowadzić do odbarwienia się tkaniny.
Welur bowiem jest niezwykle odporny na rozdarcia i pęknięcia
Jak odświeżyć tapicerkę welurową?
Welur jest niezaprzeczalnie fantastyczną ozdobą każdego pomieszczenia. Dobrze się prezentuje w sypialni, jadalni czy salonie. Warto regularnie odświeżyć tapicerkę, by kolor był zawsze tak samo intensywny, a po kurzu, sierści psa, czy tłustych flekach nie zostało najmniejszego śladu. Na początek użyj odkurzacza, by usunąć gruntownie kurz, a następnie przygotuj roztwór z wody i amoniaku (na litr wody dwie łyżeczki proszku) i przetrzyj łóżko czy narożnik minimum dwa razy do roku. Pamiętaj, że nadmierna wilgoć, może prowadzić do rozwoju pleśni. Dlatego odsącz dobrze szmatkę czy gąbkę, a materiał czyść zawsze zgodnie z ułożeniem się włosia. Preparat pozostaw na około 60 minut, a następnie materiał dobrze wyczesz szczotką. Na sierść czworonogów przydatna okaże się mokra gumowa rękawiczka. Idealnie i w szybkim czasie zbierze pozostawione przez zwierzaka włosie.
Jeśli nie amoniak, to co?
Nie masz zaufania do domowych sposobów? Nie szkodzi, w profesjonalnych sklepach znajdziesz także odpowiednie środki do czyszczenia weluru. Również będą pomocne przy usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń z Twojego narożnika. Warto jednak sprawdzić, czy dany specyfik nie prowadzi do odbarwienia materiału. Tak niestety czasem się dzieje, w zależności od jakości weluru i rodzaju samego środka czyszczącego. Jeśli chcesz tego uniknąć to przeprowadź wcześniej test na niewidocznej części mebla.
Dlaczego jednak profesjonalne środki są często lepsze niż domowe roztwory z amoniakiem czy szarym mydłem? Ponieważ zawierają też składniki zapobiegające blaknięciu, czy ścieraniu. Po użyciu takiego środka mebel jest więc bardziej odporny na zabrudzenia i wchłanianie wilgoci. Jeśli więc wybierasz taki rodzaj czyszczenia tapicerki welurowej, to decyduj się na środki z domieszką impregnatów, by mieć pewność, że i Twoje meble są właściwie chronione.