Jak czyścić meble z ekoskóry? Nasze porady

Jeśli pokusiłaś się o biały, kremowy czy jasnoszary narożnik właśnie z ekoskóry, to pewnie szczególnie zainteresowana jesteś jego właściwym czyszczeniem i bezpieczną pielęgnacją. Sprawdź więc, jak usuwać plamy i odświeżać takie meble. 

Skórzane obicia nie wychodzą z mody i dobrze prezentują się zarówno w klimatycznym salonie mieszkalnym, jak i w recepcji salonu fryzjerskiego czy w hotelowym holu. Naturalna skóra jest jednak drogim materiałem, dlatego nic dziwnego, że powstają jej tańsze, również całkiem estetyczne i wytrzymałe zamienniki, jak np. ekoskóra.

Ekoskóra – co to takiego?

Choć nazwa może sugerować, że to jak najbardziej naturalny materiał, to w rzeczywistości masz do czynienia bardziej z syntetykiem. Ekoskóra to bowiem połączenie dwóch surowców: skóry i poliestru. Najczęściej producenci stosują proporcje: 70% naturalnej skóry i 30 % poliestru. Przydomek eko odnosi się bardziej do recyklingu, ponieważ ekoskóra powstaje ze ścinków i resztek niewykorzystanej skóry. W procesie przemielenia tych resztek z poliestrem, powstaje właśnie ekoskóra. Dzięki temu, że materiał zawiera domieszkę poliestru, meble są bardziej odporne na wilgoć, bardziej trwałe w użytkowaniu i łatwiejsze w pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że przy czyszczeniu tych mebli obowiązują zupełnie inne zasady, niż w przypadku odświeżania skóry naturalnej. 

Meble z ekoskóry - co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji?
Meble z ekoskóry - co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji?

Jak pielęgnować meble z ekoskóry i czego unikać?

Dla większości użytkowników skórzanych obić – skóra to skóra. Można więc sięgnąć po preparaty do skóry naturalnej, zwłaszcza z tej droższej półki? Nic bardziej mylnego. Preparaty i środki czyszczące dedykowane skórze naturalnej, w żadnym wypadku nie będą się nadawać do skóry ekologicznej, choćby z tego względu, że dodatek syntetycznego materiału obniża odporność na różnego rodzaju chemikalia. Dlatego zdecydowanie nie powinnaś używać wszelkich środków zawierających: alkohol, naftę, czy wosk, zarówno szukając specjalnych preparatów, jak i stosując babcine porady i domowe sposoby. Niewłaściwa pielęgnacja ekoskóry nie tylko może spowodować, że materiał straci swój estetyczny wygląd, może się kurczyć, albo odbarwiać, ale spowoduje, że również przestanie obowiązywać gwarancja producenta. 

Ekoskóra to bowiem połączenie dwóch surowców: skóry i poliestru.

Czym czyścić ekoskórę?

Wiesz już więc czego pod żadnym pozorem nie używać. Po co zatem sięgnąć, by odświeżyć meble, usunąć plamy i nie zniszczyć przy tym materiału? O tym, że Twój mebel obity jest właśnie ekoskórą, dowiesz się choćby z metki czy informacji, podanych o produkcie przez producenta. To bardzo istotne – jeśli wiesz z czego są wykonane meble, to wiesz też czym je czyścić. Ekoskóra jest też dużo tańsza niż skóra naturalna, dlatego pierwszą podpowiedzią będzie oczywiście cena narożnika czy krzeseł. Do czyszczenia ekoskóry nie potrzebujesz wiele – na początek wystarczy miękka szmatka i ciepła woda. Za pomocą takiego zestawu, skutecznie usuniesz mniejsze zanieczyszczenia i przywrócisz świeży kolor meblom. Z kolei w przypadku większych czy trudniejszych do usunięcia plam, zastosuj roztwór z dodatkiem szarego mydła. 

Ekoskóra, jak ją czyścić?
Ekoskóra, jak ją czyścić?

Co ze sklepu na ekoskórę?

Dlatego, że ekoskóra źle reaguje na różnego typu czynniki zewnętrzne, dobrze jest regularnie przeprowadzać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, by skutecznie usuwać z powierzchni obicia m.in. ludzki pot, resztki naskórka, włosy a także tłuszcz czy nadmiar wilgoci. Inaczej meble w szybkim czasie stracą swój reprezentacyjny wygląd i nie będą już zdobić Twoich wnętrz. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko wykonujesz prawidłowo, możesz kupić specjalne preparaty czyszczące. Najlepsze będą takie w formie pianki. Są bezpieczniejsze w użyciu i zapobiegają zbyt mocnemu zawilgoceniu mebla. Do rozprowadzenia pianki użyj miękkiej gąbki albo szmatki. Czyszczenie wykonuj okrężnymi i delikatnymi ruchami. Pamiętaj, by nie trzeć zbyt mocno materiału oraz by nie szorować zbyt długo zabrudzonego miejsca. Resztkę pianki usuń miękką szmatką a następnie pozostaw mebel do wyschnięcia na około dwie godziny. Takie czyszczenie warto przeprowadzić nawet cztery razy do roku. 

Pamiętaj, by nie trzeć zbyt mocno materiału oraz by nie szorować zbyt długo zabrudzonego miejsca.

Co na uporczywe i zaschnięte plamy?

W przypadku ekoskóry nie stosuj domowych sposobów z dodatkiem octu, alkoholu czy nafty. Z pomocą przyjdzie szare mydło, albo profesjonalny preparat czyszczący. Bądź jednak ostrożna przy wyborze. Niektóre środki, również przeznaczone do ekoskóry, zawierają alkohol albo rozpuszczalnik. Z tych ewidentnie zrezygnuj. Owszem usuną plamę, ale przy częstym stosowaniu, zniszczą też wierzchnią warstwę materiału. Jeśli plamę usuniesz, zanim zaschnie, to najczęściej wystarczy sięgnąć tylko po wilgotną mikrofibrę. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z szorstkich gąbek, mocno nasączonych wodą. Nie wierz też, że na plamy pomoże sok z cytryny, zmywacz do paznokci albo roztwór z amoniaku. Tym razem te sposoby nie zdadzą egzaminu, a wręcz przeciwnie, mogą zniszczyć materiał. 

Co na uporczywe i zaschnięte plamy?
Co na uporczywe i zaschnięte plamy?

Ekoskórę nie tylko czyść, ale też impregnuj!

Jeśli właśnie na takie meble się zdecydowałaś, to pamiętaj, że we właściwej pielęgnacji, niezmiernie istotna jest też impregnacja. Warto kupić tutaj specjalny środek impregnujący i zastosować go zaraz po zakupie mebla. Dzięki temu zabezpieczysz mebel przed popękaniem, płowieniem, ale również uodpornisz go na brudzenie się czy bardzo szkodliwe działanie słońca. Zabieg impregnacji wykonuj przy użyciu miękkiej szmatki. Nanieść na nią preparat do impregnacji i kolistymi ruchami przecieraj płynem mebel. Preparat musi się dobrze wchłonąć, dlatego pozostaw mebel po impregnacji przynajmniej na kilka godzin. Przez jaki czas nie należy na meblu siadać, czy go do tykać? Takie informacje znajdziesz na preparacie i zdecydowanie warto się do nich zastosować. Jak często impregnować meble? Minimum dwa razy do roku.

Jeśli plamę usuniesz, zanim zaschnie, to najczęściej wystarczy sięgnąć tylko po wilgotną mikrofibrę.

UWAGA! Jeśli najpierw wyczyściłaś ekoskórę, a następnie chcesz ją zaimpregnować, to musisz odczekać, aż mebel będzie całkowicie suchy. 

Czyszczenie ekoskóry nie jest problematyczne!
Czyszczenie ekoskóry nie jest problematyczne!

Jak czyścić, by skóra nie pękała, łuszczyła się czy wysuszała się?

Jedną z zalet ekoskóry jest jej wyjątkowa wytrzymałość. Jeśli zastosujesz wszystkie zasady właściwej pielęgnacji tego materiału, to zagwarantujesz sobie elegancki design pomieszczenia na długie lata. Źle dobrane środki czyszczące, zbyt twarde gąbki czy czynniki zewnętrzne, jak słońce, ludzki pot czy tłuszcz  mogą prowadzić do szybkiego niszczenia materiału, a w rezultacie pękania czy łuszczenia się. Dlatego jeśli narożnik stoi przy oknie i jest narażony na działanie promieni słonecznych, to tym bardziej warto przynajmniej dwa razy do roku, zastosować preparat impregnujący, zwłaszcza taki, który zawiera specjalne filtry UV. Za każdym razem, kiedy czyścisz meble, to pamiętaj, by nie robić tego w inwazyjny sposób. Wykonuj więc zawsze delikatne i koliste ruchy, nawet w przypadku starszych zabrudzeń.