Za pomocą okleiny meblowej można w fenomenalny sposób aranżować każde wnętrza. To świetna alternatywa dla droższych, drewnianych mebli, ale i pomysł na stworzenie ciekawego designu w niejednej kuchni. Takie meble ozdobią również Twój salon, łazienkę, sypialnię czy jadalnię. Dowiedz się jeszcze, jak możesz je czyścić, odświeżać, albo nawet malować!
Jakie okleiny meblowe masz do wyboru?
Okleiny meblowe w gustowny sposób zdobią mieszkalne wnętrza. Zarówno te w formie cienkich płyt drewnianych, wykonane z forniru, jak i grube folie PCV tworzą trwałe i estetyczne wykończenie różnych powierzchni gładkich. Tego typu materiał pozwoli również w niebanalny sposób odświeżyć design niemodnego już pomieszczenia, jak i ułatwi wyposażenie kuchni czy jadalni w dużo niższym budżecie. Okleiny meblowe wykonane są z naturalnego albo modyfikowanego forniru czy okleiny PCV. Surowce różnią się nie tylko wyglądem czy strukturą, ale również sposobem samej pielęgnacji czy czyszczenia. Dlatego, jeśli decydujesz się na meble z okleiną, to warto wiedzieć, z czego dokładnie są wykonane.
Po zakończeniu zabiegów czyszczących zawsze osusz meble z nadmiaru wilgoci, zwłaszcza przy brzegach frontów
Stosowane są trzy rodzaje okleiny:
- fornir naturalny - to bardzo cienkie płaty naturalnego drewna, tworzone najczęściej z buku albo dębu,
- fornir modyfikowany – powstaje z drewna egzotycznego,
- okleina PCV – to nic innego jak gruba folia PCV z wysokiej rozdzielczości nadrukiem.
Zarówno okleina z forniru jak i z PCV jest odporna na wilgoć i wysokie temperatury, dlatego sprawdza się w łazienkach, kuchniach, ale również na parapetach czy framugach.
Jak czyścić okleinę meblową z forniru?
Niezależnie od tego, czy meble oklejone są fornirem naturalnym czy modyfikowanym, to musisz pamiętać by:
- do usuwania zabrudzeń nie używać zbyt dużej ilości wody,
- wybierać łagodne środki myjące,
- stosować miękkie szmatki.
Okleiny meblowe w gustowny sposób zdobią mieszkalne wnętrza.
Okleinę z należy regularnie czyścić. Dlaczego to takie ważne? Choć okleina meblowa jest świetnym rozwiązaniem w łazience czy w kuchni, to zdecydowanie traci na wyglądzie w zetknięciu z silnymi detergentami. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest częstsze przecieranie mebli wilgotną, dobrze odciśniętą z nadmiaru wody szmatką, by skutecznie usunąć plamy z tłuszczu i kurzu i jednocześnie nie doprowadzać do trwałego zanieczyszczenia. Wystarczy, że raz dziennie przetrzesz okleinę delikatnymi, okrężnymi ruchami, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Nie namaczaj zbyt mocno samych krawędzi szafek, by nie prowadzić do ich przecierania i odklejania. Jeśli sama woda nie radzi sobie z plamami, to użyj łagodnego środka czyszczącego – szarego mydła, albo delikatnego płynu do mycia naczyń.
Fornir to drewno, ale pod żadnym pozorem nie stosuj do czyszczenia tego typu mebli preparatów do czyszczenia drewna. Nie nadadzą się tutaj ani produkty nabłyszczające, ani płyny do mycia podłóg. Unikaj też produktów tworzonych na bazie alkoholu, amoniaku czy rozpuszczalników chemicznych. Mogą bowiem sprawić, że fornir będzie się odbarwiał. Do mebli fornirowanych znajdziesz też specjalne mleczka do czyszczenia. Te sprawdzą się znakomicie zarówno przy odświeżaniu frontów, jak i usuwaniu wszelkich plam.
Jak czyścić okleinę meblową PCV?
Okleina PCV podobnie jak fornir, również nie lubi nadmiaru wody albo mocnych detergentów czyszczących. Dlatego należy pamiętać, by do usuwania zabrudzeń stosować dobrze odsączone i miękkie szmatki. Do usuwania lekkich zabrudzeń, kurzu czy pozostałości po tłuszczu często wystarczy ciepła woda i szmatka, np. z mikrofibry. Na zaschnięte bądź trudne do usunięcia plamy pomoże również szare mydło, płyn do naczyń, albo środek do mycia szyb. Nie stosuj jednak mleczek do czyszczenia albo preparatów przeznaczonych do pielęgnacji płytek, czy sanitariatów. Zawarty w nich ocet albo alkohol może znacznie przecierać okleinę, prowadząc do jej szybszego zniszczenia. Sprawdzonym pogromcą tłuszczu jest też soda oczyszczona. Możesz ją wykorzystać raz na 2 – 3 miesiące, by odtłuścić szafki i nadać im świeżego, pięknego wyglądu.
Fornir to drewno, ale pod żadnym pozorem nie stosuj do czyszczenia tego typu mebli preparatów do czyszczenia drewna.
O czym jeszcze pamiętać, przy czyszczeniu mebli?
- Po zakończeniu zabiegów czyszczących zawsze osusz meble z nadmiaru wilgoci, zwłaszcza przy brzegach frontów,
- na oklejonych fornilem czy folią PCV blatach nie stawiaj gorących naczyń. Pozostawią widoczne ślady,
- nie przesuwaj też przedmiotów na blatach i nie szoruj okleiny - inaczej powstaną mało estetyczne zarysowania.
Meble z okleiną – możesz je też malować!
Jeśli Twoja okleina czasy świetności ma już dawno za sobą, to nie musisz od razu myśleć o zakupie nowych mebli. Pamiętaj, że okleinę możesz malować albo wymienić na nową. To nie jest trudny proces, ale zdecydowanie pracochłonny. Możesz jednak w ten sposób zmienić design swojej kuchni, albo rewelacyjnie odświeżyć jej wygląd. Do wyboru masz farby akrylowe do drewna, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku komód w salonie. Do oklein polecane są też farby ftalowe, czyli olejowe, które odznaczają się lepszą wytrzymałością i są polecane do mebli częściej eksploatowanych, np. biurek czy blatów kuchennych. Dobrym rozwiązaniem są farby w sprayu, typowo przeznaczone do oklein. Są droższe w zakupie, ale łatwiejsze w zastosowaniu. Możesz też zastosować farby kredowe. Te jednak nadają meblom typowo matowego wykończenia, dlatego niezbędne będzie jeszcze ich lakierowanie.