Działka rekreacyjna może być źródłem nieskończonej radości, ale żeby tak było, trzeba jej poświęcić nieco uwagi i odpowiednio ją urządzić. Czy to trudne? Nie, ale niezbyt można się pomylić, bo wycofanie zmian może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Najlepiej więc od razu urządzić działkę rekreacyjną idealnie. Czyli jak dokładnie?
Najpierw uczciwa analiza
Na samym początku trzeba przysiąść fałdów i to i owo przemyśleć. Bo urządzanie działki będzie wyglądało zupełnie inaczej, jeśli zależy Ci przede wszystkim na przestrzeni relaksu, a inaczej, jeśli chcesz przy okazji urządzić w niej warzywniak albo kieszonkowy sad. W praktyce zresztą nie wszędzie wszystkie te opcje będą dostępne: niektóre działki mają wybitnie kiepską ziemię, inne są zbyt wilgotne, jeszcze inne – pozostają w cieniu drzew, które sąsiedzi już wyhodowali.
Trzeba wziąć pod uwagę zastane warunki. Wszystko jest możliwe, tylko czasem trzeba pewnej gimnastyki, żeby udało się plany wprowadzić w życie.
Pierwszy etap planowania
Na początku trzeba zaplanować ogólny podział działki. To ważne, ponieważ przez cały okres użytkowania prawdopodobnie się to już nie zmieni.
- Wyznaczenie ścieżek. Skomunikowanie wejścia (wjazdu) na działkę z każdym jej obszarem wymaga pewnej dozy wysiłku. Ścieżki muszą być wystarczająco szerokie, a ich rozkład na tyle logiczny, żeby się po paru miesiącach nie okazało, że najlepsza droga od bramy do domku wiedzie przez warzywnik.
- Określenie funkcji poszczególnych obszarów. Zwykle zaczyna się od wyznaczenia przestrzeni na domek, ale proponujemy jednak zacząć od analizy warunków siedliskowych dla roślin: najpierw wyznacz warzywnik, miejsce na drzewka, a domek umiejscowi się na końcu, bo tu akurat typ podłoża czy dostęp do wody nie ma większego znaczenia.
- Założenie kompostownika. Ten wielki nie jest, ale musi być umieszczony tak, żeby nie kolidował z innymi obszarami na działce. W pobliżu kompostownika warto założyć ujęcie wody i przygotować miejsce, w którym zostanie naczynie (lub fontanna) z wodą dla dzikich zwierząt. Urządzając działkę, pamiętaj, że one zawsze tu będą w pewnym sensie gospodarzami, więc możesz im coś zaoferować.
Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie przestrzeń relaksu, możesz przeznaczyć na nią sporo miejsca
Planowanie nasadzeń
Ten etap jest najtrudniejszy i wymaga albo pewnej wprawy, albo wsparcia merytorycznego kogoś z większym doświadczeniem. Trzeba bowiem określić, jaki jest typ gleb i czy trzeba w jakiś sposób je modyfikować, czy nie. Torf, piasek, glina, gleba próchnicza lub uboga – wszystkie one mogą się na działce znajdować i całkiem możliwe, że zanim uda Ci się prawdziwie wypocząć, trzeba będzie się sporo napocić, żeby wyrównać strukturę, pH lub poziom żyzności gleby. To potrzebne, ponieważ różne typy roślin będą wymagały innego podłoża.
- Możesz posadzić iglaki. Większość z nich ma raczej niewielkie wymagania, a dobrze znoszą suszę i srogie zimy, natomiast latem zapewniają przyjemny, żywiczny aromat, który przy okazji jest w miarę skutecznym repelentem szkodników.
- W okolicy kącika relaksacyjnego możesz nasadzić klony, orzechy lub coraz popularniejszą katalpę. To atrakcyjnie wyglądające i dość szybko rosnące drzewa, które zapewnią Ci cień nawet bez konieczności rozkładania parasola.
- Krzewy i kwiaty. Tutaj możesz zrobić, co dusza zapragnie. Dobieraj rośliny pod kątem pór kwitnienia, atrakcyjności wizualnej (lub zapachowej), ale możesz też skupić się na roślinach użytkowych, bo wiele kwiatów (i nasion) możesz później wykorzystać albo w kuchni lub jako dekorację.
- Warzywnik. Zwykle tu trzeba będzie najbardziej żyznej gleby, bo zioła i warzywa mają spore wymagania i szybko wyjaławiają podłoże. Pamiętaj, że wcale nie trzeba na tę część poświęcać wiele miejsca. To ma być działka rekreacyjna, a nie pole uprawne.
Priorytety na działce rekreacyjnej
Jeśli działka jest niewielka, najczęściej trzeba będzie pogodzić się z tym, że pewnych planów zwyczajnie nie da się wprowadzić w życie. Nie da się na przykład utworzyć oczka wodnego, choć można zbierać deszczówkę do podlewania ogrodu. Oczywiście lista priorytetów jest sprawą indywidualną, ale chcemy zwrócić uwagę na parę detali, które być może warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu działki rekreacyjnej.
- Nawet jeśli nie planujesz tworzenia sadu ani warzywnika, bo chcesz mieć tylko przestrzeń rekreacyjną, to zasadzenie paru drzew owocowych w całej kompozycji może być dobrym pomysłem – sięgniesz sobie po świeże jabłko albo gruszkę.
- Gdzieś w kącie za kompostownikiem warto zostawić niewycięte pokrzywy – to jedyna roślina, na której mogą rozwijać się gąsienice pawiego oczka, a przecież ich widok na działce będzie bardzo przyjemny.
Raczej nie przyznawaj najwyższego priorytetu domkowi.
- Jeśli zostawisz nawet pojedyncze krzewy, na działce pewnie zamieszkają pięknie śpiewające ptaki: kapturka, kos, może nawet słowik. Nie szkodzą one w żaden sposób, za to pożerają szkodliwe owady i umilają czas swoimi śpiewem. Jeśli urządzisz tylko wielki trawnik, to nie masz co liczyć na ich towarzystwo.
- Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie przestrzeń relaksu, możesz przeznaczyć na nią sporo miejsca, ale pamiętaj, żeby pomyśleć, jak ten rejon zacienić. Nie chodzi nawet o szkodliwość opalania, ale o zwyczajną uciążliwość niemożliwości ucieczki przed słońcem.
- Nawet najbardziej nowoczesna działka rekreacyjna może być przyjazna dla środowiska: kompostownik, woda dla zwierząt, kwiaty, które dają pszczele pożytki itd. To nie zajmuje wiele miejsca, zwykle nic Cię nie kosztuje, a sprawia, że wszystkim jest trochę lepiej.
Raczej nie przyznawaj najwyższego priorytetu domkowi. Prędzej czy później zrozumiesz, że największą przyjemność daje sama działka. Oczywiście – wygodny domek, schowek na narzędzia i miejsce, w którym możesz się przespać, są na wagę złota, ale to działka rekreacyjna, więc postaraj się, żeby cały impet finansowy nie poszedł w budowę kieszonkowego pałacu. Hamak pod drzewem na zewnątrz często da znacznie więcej przyjemności.
Na początku trzeba zaplanować ogólny podział działki.
Przy urządzaniu działki korzystaj ze wsparcia sąsiadów
O ile takiej sprawy jak rozplanowanie przestrzeni czy wytyczenie ścieżek można sobie spokojnie ogarnąć na papierze, nie mając nawet wielkiego doświadczenia, to kiedy dochodzi do planowania nasadzeń, warto czasem dopytać sąsiadów. I podłoże na działkach obok będzie podobne, i można dowiedzieć się, jakie szkodniki są w danym miejscu powszechne, można też dowiedzieć się po prostu, co rośnie dobrze, a co słabiej. Takie podpowiedzi pozwalają jeszcze zmodyfikować plan, zamiast wydawać później mnóstwo pieniędzy na jego zmianę.
To jasne, że najważniejsze będą Twoje potrzeby, ale na działkę rekreacyjną warto spojrzeć jak na część większej całości – wszystkie działki w okolicy są swego rodzaju ekosystemem i nawet jeśli świadomie nie bierzesz tego pod uwagę, to jednak interakcje między roślinami i zwierzętami nie znikają tylko dlatego, że pośrodku stoi ogrodzenie. Czasem lepiej jest nieco zmodyfikować plan i „wtopić się” w otoczenie, niż próbować się za wszelką cenę wyróżnić. nawet w tak małej skali z naturą nie wygrasz, więc weź ją pod uwagę przy urządzaniu działki.