Ogród w szkle – jak zrobić? Poradnik

Zielone kompozycje zamknięte w szkle, wprowadzają wyjątkowy klimat do każdego pomieszczenia. Ciekawie się prezentują, a dzięki temu, że w środku szkła powstaje specyficzny ekosystem, taki ogród może zdobić wnętrza przez wiele lat i to bez większego nakładu pracy.

W interakcji bowiem zewnętrznego światła słonecznego i wody we wnętrzu naczynia, wytwarzają się składniki odżywcze i gazy, to wszystko sprawia, że roślinki rosną i mają się całkiem dobrze. Nie musisz się też martwić o brak tlenu. W naczyniu dochodzi do fotosyntezy, co oznacza, że rośliny filtrują dwutlenek węgla z powietrza i wydzielają świeży tlen. Jak więc zrobić las w słoiku i jak o niego dbać?

Taki szklany ogród powinien być szczelnie zamknięty i mieć dostęp do naturalnego światła.

Jak zrobić ogród w szkle?

Zobacz instrukcję ogrodu w szkle - 5 kroków to pięknej, naturalnej ozdoby.

Krok 1 – Wypełnij podłoże

Do stworzenia kompozycji w szkle najlepiej wykorzystaj żwirek albo keramzyt. Na niektórych stronach znajdziesz informacje, że dobra jest też ziemia o kwaśnym odczynie, ale lepiej z niej zrezygnować, ponieważ wyłożona w zamkniętym słoiku, może gnić i pleśnieć. Żwirek wysyp na dno słoika, na grubość około 6 -8 centymetrów. 

Ogród w szkle - ekologicznie i estetycznie
Green and Growing
Ogród w szkle - ekologicznie i estetycznie

Krok 2  – Przygotuj rośliny

Wybrane rośliny wyciągnij z doniczek, wyczyść z ziemi, a korzenie najlepiej delikatnie przepłucz w wodzie. 

W takich zamkniętych ekosystemach świetnie odnajdą się leśne, jak i egzotyczne rośliny

Krok 3 - Roślinki i granulat

Roślinki włóż do słoja i luźno rozłóż korzenie na żwirku. Następnie sięgnij po granulat (można kupić kolorowy) i wsyp go delikatnie, by przykryć nim korzenie. Tu możesz wykorzystać tubę tekturową po ręcznikach papierowych. Jeden koniec przytnij pod kątem, by łatwiej można było wsypać granulat. 

Krok 4 - Dekoracje w słoju

W słoiku obok roślinek ładnie zaprezentują się większe kamienie, muszle, ale i kawałki kory czy szyszki.  Można też wykorzystać mech ozdobny a dookoła wysypać jeszcze biały żwirek. Elementy dekoracji wkładaj za pomocą pincety, by nie uszkodzić roślin. 

Ogród w szkle wymaga więc od Ciebie minimum nakładu pracy.
Ogród w szkle wymaga więc od Ciebie minimum nakładu pracy

Krok 5 - Nawodnij swój las w szkle

Za pomocą specjalnej pipety nawodnij ogród. Wystarczy dosłownie kilka – kilkanaście kropel, w zależności od wielkości naczynia i rodzaju roślin. Istotne jednak jest, by na dnie słoja nie była widoczna woda. 

Roślinki włóż do słoja i luźno rozłóż korzenie na żwirku.

Idealne miejsce dla ogrodu w szkle, to jakie?

Taki szklany ogród powinien być szczelnie zamknięty i mieć dostęp do naturalnego światła. Co to oznacza w praktyce? Do stworzenia takiej dekoracji wykorzystaj słoiki z korkową pokrywą albo z zakręcaną przykrywką. Możesz kupić również gotowe słoje ze szklaną kopułą. Nie wystawiaj ogrodu bezpośrednio na słońce. Zbyt wysoka temperatura może bowiem doprowadzić do ugotowania rośliny albo jej poparzenia. Dlatego idealnym miejscem jest jasne pomieszczenie, ale z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Warto pamiętać, że rośliny leśne czy z kolorowymi liśćmi mają mniejsze zapotrzebowanie na światło niż np. rośliny owadożerne czy wodne. Dlatego ilość światła warto też dopasować do rodzaju kompozycji. 

Ogród w szkle - piękna, niecodzienna ozdoba
Dekoruma
Ogród w szkle - piękna, niecodzienna ozdoba

Jakie rośliny nadają się do szklanego ogrodu?

W takich zamkniętych ekosystemach świetnie odnajdą się leśne, jak i egzotyczne rośliny. Dlatego możesz sięgnąć np. po orchidee, zwłaszcza miniaturki. Dobrze prezentuje się też:

  • ozdobny pieprz,
  • trzykrotka (Tradescantia),
  • kwiat pieniążek,
  • mchy torfowe
  • czy bromelie. 

Styl rustykalny – charakterystyka, zasady, porady - tutaj

Oprócz tego fantastyczny efekt uzyskasz z fiskusem pnącym, widliczką, niedośpianem czy wszelkiego rodzaju mini paprociami. 

Trzeba pamiętać, że otwieranie w późniejszym okresie naczynia, może przynieść wielkie straty

Nie podlewaj ogrodu w szkle!

Choć może to dziwić i niezwykle absorbować, to jest to jedna z ważniejszych zasad pielęgnacji Twojego ogrodu. Podlej go tylko raz, bezpośrednio po posadzeniu roślin. Zrób to bardzo ostrożnie, by woda nie „stała” na dnie. Następnie szczelnie zamknij słoik, by stworzyć obieg wody w wewnątrz. I to wystarczy. Twoje rośliny nie będą już wymagały, by je później nawadniać. Warunek jest jeden – szczelnie zamknięte naczynie. Jeśli do środka będzie dostawać się powietrze, to może dochodzić do przesuszenia. Jeśli więc zauważysz, że np. mech zmienił barwę albo że listki Twoich roślinek zaczynają blednąc albo się zwijać, to znak, że brakuje im wody. Wtedy należy słoik otworzyć i dolać wody, ale uważając, by nie zmoczyć liści. Jeśli jednak dochodzi do takich sytuacji, to warto sprawdzić zamknięcie słoika, by na przyszłość wyeliminować takie sytuacje. 

O ogród w szkle trzeba odpowiednio zadbać
O ogród w szkle trzeba odpowiednio zadbać

Woda w słoiku paruje – co wtedy?

Przy pierwszym podlewaniu ważne jest, by nie dopuścić do nadmiaru wody, między innymi w celu ochrony korzeni przed gniciem. Poziom wody w naczyniu musi się jednak samoczynnie ustabilizować i dlatego w pierwszych tygodniach po posadzeniu, woda może intensywnie parować i mocno spływać po ściankach słoika. Wtedy naczynie warto otworzyć na kilkanaście minut i ponownie zamknąć. Po kilku tygodniach sytuacja powinna się sama ustabilizować. 

Ogród w szkle wymaga więc od Ciebie minimum nakładu pracy.

Jeśli słoik się poci, to może oznaczać, że w słoju jest zbyt dużo wody albo rośliny ustawione są w zbyt ciepłym miejscu. Ogrodu w szkle nie powinno się wietrzyć, choć na początku, kiedy zachodzi cały proces wytwarzania się ekosystemu, może dochodzić do wydzielania się nadmiernej wilgoci, co nie jest korzystne dla korzeni. Dlatego wtedy słoik otwórz i pozwól odparować parze. Takie wietrzenie przeprowadź tylko na początku. Potem słój powinien być szczelnie zamknięty. 

Trzeba pamiętać, że otwieranie w późniejszym okresie naczynia, może przynieść wielkie straty. Rośliny są przystosowane do odpowiedniej wilgotności, która zostanie zaburzona po otwarciu słoika. Dlatego, by rośliny rosły swoim rytmem i miały się dobrze, trzeba zostawić je w zamkniętym naczyniu. 

Ogród w akwarium - inspiracja
Front & Center - Rent-A-Center
Ogród w akwarium - inspiracja

Szkodniki i insekty w słoiku – zwalczać czy nie?

Ogród w szkle wymaga więc od Ciebie minimum nakładu pracy. Nie musisz podlewać, nie musisz przycinać roślin, nie musisz ich czyścić. Ogród stoi i ozdabia Twój salon, kuchnię, łazienkę czy przedpokój. Mogą pojawić się jednak szkodniki, których obecność będzie drażnić Twoje oko, co wtedy?

  • Naloty pleśni i grzybów – to częsta choroba kompozycji w szkle. Pleśń pojawia się wraz z obumieraniem starych części rośliny i towarzyszy nadmiernej wilgoci w naczyniu. Pleśń, która pojawi się np. na korze drzewka ozdobnego, przemyj delikatnie roztworem z octu czy wodą z dodatkiem płynu do naczyń, używając patyczka kosmetycznego.
  • Pleśń na podłożu – by do tego nie dopuszczać, najlepiej całkowicie zrezygnować z ziemi. Jakie podłoże wybrać by nie walczyć z pleśnią w przyszłości? Keramzyt, żwirek, ale i granulki, które w różnych kolorach są dostosowane do hodowli szklanych ogrodów. Świetnym wyborem jest też grys bazaltowy. Możesz też stworzyć warstwy – żwirek, ziemia i żwirek czy granulki, wtedy również unikniesz tworzenia się pleśni. Warto bowiem pamiętać, że jeśli pleśń powstanie na podłożu to trudno ją usunąć. Pomoże wywar z czosnku i z cebuli, ale warto sprawdzić, czy wszystkie rośliny tolerują takie działania.
Ogród w słoiku
Apollo Box Blog
Ogród w słoiku

Nie musisz podlewać, nie musisz przycinać roślin, nie musisz ich czyścić.

Czy rośliny w słoju należy przycinać?

Na to pytanie odpowiesz sobie sama, w trakcie hodowania ogrodu. Zauważysz bowiem, że roślinki wcale nie rosną tak szybko i nie trzeba ich ani skracać ani formować. Dzieje się tak, ze względu na znikomy dostęp do mikroelementów. Tych dostarczałbyś z kolei w nadmiernej ilości, regularnie podlewając ogród i wtedy byłaby konieczność również przycinania ogrodu. Dlatego ważne jest by, roślin nie podlewać i nie otwierać naczynia, a wtedy nie będzie również konieczności podcinania roślinek.