Jak urządzić małą kuchnię w bloku? 5 patentów na aranżację

Mała kuchnia w bloku przysparza Ci samych problemów? Z nami urządzisz funkcjonalną małą kuchnię sprzyjającą użytkowaniu. Poznaj 5 patentów.

Jak urządzić małą kuchnię? Zacznij od dobrego projektu

Kuchnia o małym metrażu może zostać zaprojektowana jako pomieszczenie zamknięte, pomieszczenie otwarte (np. na salon, korytarz, jadalnię) lub jako niewielki aneks wydzielony z przestrzeni salonu. Z odpowiednim projektem kuchnię marzeń możemy urządzić również w niewielkiej kawalerce. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać układ kuchenny i rozmieścić poszczególne elementy zabudowy. 

Trójkąt roboczy

Wprowadzenie trójkąta roboczego to jedna z najważniejszych zasad w projektowaniu kuchni. Trójkąt tworzą trzy główne elementy wyposażenia: lodówka, zlew, kuchenka (płyta grzewcza, piekarnik). Rysuje się go w odniesieniu do rzutów pomieszczenia, a elementy składowe rozmieszcza się blisko siebie, tak, aby łączna długość boków trójkąta nie przekraczała 7 metrów. Wolną przestrzeń pomiędzy nimi wypełniają szafki kuchenne, blaty oraz urządzenia AGD. Dlaczego warto zastosować tak zwaną złotą zasadę? Trójkąt roboczy usprawni wykonywanie kuchennych czynności oraz skróci dystans pokonywany w kuchni. Planując rozmieszczenie wymienionych wyżej trzech elementów, pod uwagę należy wziąć również przyłącza.

Uwaga: W przypadku małych kuchni jednorzędowych (zabudowa kuchenna rozmieszczona wzdłuż jednej ze ścian), nie da się zaplanować trójkąta roboczego.

Zgodnie z zasadami kuchennej ergonomii zalecane odległości pomiędzy lodówką, kuchenką i zlewem prezentują się następująco:

  • odległość pomiędzy lodówką a kuchenką (płytą lub piekarnikiem) – od 120 do 270 cm;
  • odległość pomiędzy lodówką a zlewem – od 120 do 210 cm;
  • odległość między zlewem a kuchenką (płytą grzewczą, piekarnikiem) – od 120 do 210 cm.

Co więcej:

  • nie zaleca się stawiania lodówki w pobliżu okna oraz obok kuchenki z uwagi na zwiększone zużycie prądu;
  • blaty pomocnicze warto rozplanować w pobliżu lodówki i zlewozmywaka;
  • zmywarkę montuje się w pobliżu zlewu.

Jaki układ w małej kuchni?

Kuchnia otwarta na jasny salon
Mała kuchnia otwarta w układzie jednorzędowym

Małą kuchnię można zaaranżować na kilka sposobów. Jedną z ważniejszych kwestii projektowych jest wybór układu kuchennego, czyli najprościej mówiąc rozmieszczenia poszczególnych elementów zabudowy kuchennej (szafki wiszące, szafki dolne, sprzęt AGD). Meble do małej kuchni powinny zostać ustawione w taki sposób, aby nie wpływały negatywnie na funkcjonalność wnętrza, na przykład uniemożliwiając swobodne otworzenie szafek czy wysunięcie szuflad. W małych i ciasnych kuchniach często sprawdza się układ jednorzędowy, czyli zabudowa wzdłuż jednej linii. Tak jak już wspomnieliśmy, największą wadą tego układu kuchennego jest jednak brak możliwości wprowadzenia trójkąta roboczego.

Projektanci wnętrz polecają zwłaszcza funkcjonalny układ w kształcie litery L. Wówczas w zabudowie w kształcie litery L powodzeniem można wprowadzić trójkąt roboczy – lodówkę rozmieszcza się na końcu dłuższego boku, na końcu krótszego boku lokuje się kuchenkę (płytę lub piekarnik), natomiast pomiędzy nimi montuje się zlewozmywak.

Popularna kuchnia dwurzędowa, kuchnia w kształcie litery U czy w kształcie litery G może nie sprawdzić się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach zamkniętych.

Uwaga: Przyjmuje się, że przed szafkami należy pozostawić ok. 120 cm przestrzeni. Standardowe szafki dolne mają 60 cm głębokości. Zalecana odległość pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami wynosi 55-60 cm.

Dodatkową przestrzeń zyskamy poprzez otwarcie kuchni na salon. Pamiętajmy jednak, że całkowite wyburzenie nie będzie możliwe w przypadku ściany nośnej. Na granicy strefy dziennej a strefy kuchennej możemy postawić wyspę kuchenną, półwysep lub stół.

Zadbaj o dobre oświetlenie małej kuchni

W małej kuchni potrzebne jest również dobre oświetlenie. Często stawiamy na tylko jeden, główny punkt światła sztucznego i niestety, jest to błąd. Prócz oświetlenia górnego (wiszącej lampy sufitowej itp.) warto dodatkowo doświetlić najważniejsze miejsca: blaty kuchenne (blat główny i blaty pomocnicze), płytę grzewczą, zlewozmywak. Jeśli w kuchni znajduje się mały stół lub wysepka kuchenna, to również należy nad nimi rozmieścić źródło światła. Co więcej, lampki halogenowe możemy montować w szafkach kuchennych – oświetlenie podszafkowe sprawi, że wnętrze będzie wyglądać na większe. 

Uwaga: Barwa żarówek powinna być zbliżona do barwy światła naturalnego.

Postaw na sprzęty do zabudowy – zyskasz miejsce na blacie

Aby zyskać sporo miejsca na blacie kuchennym (zaleca się, aby blat roboczy miał długość przynajmniej 120 cm), niektóre urządzenia AGD można umieścić w zabudowie. Dobrym pomysłem będzie zabudowa słupkowa pod sam sufit wykonana na wymiar lub zakupiona w sprawdzonych sklepach (np. Ikea czy Leroy Merlin).

Piekarnik możemy umieścić pod blatem roboczym lub w kolumnie, a nad nim mikrofalówkę. Jeszcze więcej miejsca zyskamy, wybierając piekarnik z funkcją mikrofali. Zamiast wolnostojącej zmywarki warto wykorzystać model do zabudowy, który idealnie wpasuje się w ciąg szafek (zamiast zmywarki o standardowej szerokości 60 cm możemy wybrać też zmywarkę o szerokości 45 cm). 

Kolejnym rozwiązaniem w kwestii sprzętów AGD będzie lodówka do zabudowy. Choć jej wymiary mogą być mniejsze w porównaniu ze standardowym modelem wolnostojącym, to lodówka do zabudowy pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Patenty na organizację i przechowywanie w małej kuchni

Mała kuchnia otwarta na salon
Mała kuchnia otwarta z wyspą

Mała i wąska kuchnia może stanowić wyzwanie aranżacyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o organizację miejsca do przechowywania. Oprócz szafek również otwarte półki ścienne otwierają nowe możliwości do postawienia np. kubków, przypraw, czy najczęściej używanych przedmiotów. W kuchni dobrze sprawdzają się także wszelkiego rodzaju wiszące haki i relingi do zawieszania akcesoriów kuchennych, garnków, patelni.

W małej kuchni liczy się każdy centymetr, dlatego wielu inwestorów decyduje się meble na wymiar. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że maksymalnie wykorzystamy możliwości wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, że tradycyjne szafki z półkami często nie pozwalają na pełne wykorzystanie przestrzeni. Zastąpienie ich szufladami z pełnym wysuwem pozwoli na łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów, nawet tych znajdujących się na samym końcu szuflady. Co więcej, przegródki na sztućce, podziałki na talerze, specjalne wkłady na przyprawy pomagają utrzymać porządek i szybko znaleźć potrzebne przedmioty. Jeśli szuflady są głębokie, to możemy zastosować dodatkowe wkłady tworzące drugi poziom przechowywania, dzięki czemu szuflada może pomieścić dwa razy więcej przedmiotów. Natomiast wysuwane kosze w dolnych szafkach (są to tzw. systemy cargo) to dobry wybór na przechowywanie przedmiotów o różnych kształtach.

Uwaga: Narożniki to często trudne do zagospodarowania miejsca, dlatego warto rozważyć montaż systemów obrotowych, takich jak tzw. karuzela, które umożliwią pełne wykorzystanie tej przestrzeni.

W małej kuchni warto zainwestować w meble, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję, a także w te, które można szybko złożyć. Między innymi rozkładane stoliki przymocowane do ściany to rozwiązanie dedykowane małym kuchniom. Możemy zdecydować się również na składany blat roboczy lub na mobilną wyspę kuchenną na kółkach.

Podsumowując, chcąc urządzić kuchnię o małym metrażu, zwróćmy uwagę na:

  • szafki typu cargo,
  • szafki typu karuzela,
  • wysuwane blaty kuchenne,
  • stoły wysuwane z szuflady lub stoły składane,
  • szafki z frontami otwieranymi do góry,
  • szafki z frontami przesuwnymi,
  • szafki z frontami uchylno-przesuwnymi,
  • szuflady zlewozmywakowe.

Kolory i faktury, które optycznie powiększą wnętrze

Białe meble i ściany w małej kuchni
Jasne barwy w kuchni

Urządzając kuchnię o małym metrażu, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorystyki i faktur. Dzięki temu możemy optycznie powiększyć dostępną przestrzeń.

Jedna z podstawowych zasad aranżacji wnętrz mówi, że w niewielkiej kuchni należy zastosować jasne kolory, czyli: odcienie bieli, jasne szarości, beże, pastele (np. delikatne błękity, zielenie). Te barwy nie przytłoczą przestrzeni, a wręcz sprawią, że wizualnie kuchnia będzie wyglądać na większą, niż jest w rzeczywistości. Jasną paletę barw można zastosować na kuchennych ścianach, na podłodze oraz decydując się na jasne meble. Unikajmy natomiast dominacji eleganckiej, ale niebezpiecznej dla wnętrza czerni czy ciemnych brązów. Urządzając kuchnię otwartą połączoną z salonem, najczęściej decydujemy się na to, aby jej wnętrze współgrało ze strefą salonu. 

Uwaga: Całość aranżacji białej kuchni lub szarej kuchni możemy przełamać za pomocą dodatków – tutaj sprawdzą się żywe kolory. Ewentualnie jedną ścianę możemy pomalować na inny, współgrający z aranżacją kolor.

Wybierając meble do małego pomieszczenia, warto nie tylko postawić na jasną kolorystykę, ale również na wykończenie na wysoki połysk lub na obecność przeszkleń. Lakierowane fronty nie są zalecane w przypadku kuchni z oknami wychodzącymi na stronę południową.

Uwaga: Warto zrezygnować z uchwytów w drzwiczkach, aby stworzyć jednolitą zabudowę. 

W kwestii podłogi, w małej kuchni najczęściej sprawdzą się wielkoformatowe i jednolite płytki lub jasne panele podłogowe. Można rozważyć rezygnację z progów, a do jasnych ścian dobrać białe listwy.