Jak zaaranżować salon ze schodami? Inspiracje

Czy salon jest odpowiednim miejscem na schody? W małych domach nawet nie zadaje się takiego pytania, ponieważ jest jedyne możliwe miejsce. Poza tym schody w przestrzeni mieszkalnej są dobrym rozwiązaniem dla osób, które preferują otwarte, przestronne wnętrza, co jednak wiąże się też z paroma niedogodnościami. Nie zawsze łatwo jest znaleźć optymalny sposób na osadzenie schodów w salonie – niemniej jednak ten projekt staje się przez to jeszcze bardziej fascynujący.

Schody w salonie zmieniają odczucie przestrzeni

Umieszczenie schodów w salonie oszczędza wiele miejsca i tworzy dodatkową przestrzeń pod schodami. Pomieszczenie wydaje się większe, a przejście z jednej kondygnacji na drugą staje się bardziej płynne – jakby oba piętra były wzajemnie połączone. Wolno stojąca konstrukcja schodów sprawia, że przestrzeń nabiera szczególnego uroku, nie mówiąc o tym, że dodatkowo ułatwia transport dużych mebli z dołu na górę i z powrotem. 

Projektanci nowoczesnych mieszkań nie szufladkują już poszczególnych pomieszczeń.

Pominięcie tradycyjnej klatki schodowej posiada również swoje minusy: przez obecność schodów salon staje się miejscem, w którym „krzyżują” się drogi transportowe i komunikacyjne. Przejmuje rolę swego rodzaju lobby, co może prowadzić do utraty przytulności i prywatności. Stąd też takie rozwiązanie może negatywnie wpływać na izolację akustyczną, szczególnie wyższej kondygnacji. 

Czy schody w salonie to luksus?
Czy schody w salonie to luksus?

Schody w salonie jako symbol luksusu?

Schody w salonie są charakterystyczne dla apartamentów typu penthouse, domów w stylu minimalistycznym, jak również wielu miejskich willi. Dlaczego? Wiele osób uważa za modne wysokie sufity, designerskie żyrandole i inne elementy wyposażenia o nietypowych rozmiarach. Zwykła klatka schodowa raczej zniszczyłaby oryginalne wzornictwo, podczas gdy dobrze zaprojektowane schody w salonie mogą charakter takiego domu optymalnie podkreślić.

Od pewnego czasu taki trend obserwuje się także w „zwykłym” budownictwie domów mieszkalnych. Dla coraz większej liczby właścicieli domów komfort mieszkania oznacza nie tylko funkcjonalność, ale również wygląd. Szczególną popularnością cieszą się w salonach schody designerskie albo spiralne.

Schody w salonie mogą być piękną ozdobą
Schody w salonie mogą być piękną ozdobą

Schody w salonie wykonane ze stali – dlaczego nie?  

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju schodów liczy się przede wszystkim osobisty gust. Niemniej jednak wybrane schody powinny optymalnie pasować do istniejącego otoczenia i tworzyć w końcowym efekcie harmonijny obraz całości. 

Schody drewniane są w tym miejscu absolutnym klasykiem, niezupełnie jednak pasują do nowoczesnego stylu wnętrz. Zręcznie zaprojektowane schody stalowe natomiast ozdobią salon, bez tworzenia wrażenia chłodu i surowości. Prawie nieograniczone możliwości projektowania stopni sprawiają, że konstrukcja schodów ze stali daje jeszcze większy efekt, niż na przykład w formie szklanych tafli. 

Odpowiednie oświetlenie schodów w salonie jest nieodzowne

Często nie docenia się ryzyka potknięcia na schodach. Odpowiednie oświetlenie stopni rozwiązuje ten problem. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że zarówno niedobór światła jak i jego nadmiar może szkodzić. Właściwe światło na schodach pokazuje bezpieczną drogę, bez oślepiania. Przy chodzeniu po schodach chodzi o to, aby natychmiast zauważać poszczególne stopnie i bezbłędnie na nie trafiać. Można w tym celu zastosować ogólne oświetlenie salonu, albo wykorzystać swego rodzaju światła pozycyjne, czyli małe żarówki LED zamontowane na schodach. 

Schody w salonie
Schody w salonie

Schody w salonie, czy może raczej na korytarzu?

Pokój hotelowy może być jak najbardziej luksusowy i komfortowy, a mimo to każdy chyba z radością wraca po urlopie do własnego mieszkania. W domu zawsze jest wszak najlepiej. Nic nie zastąpi ciepła i przytulności własnego salonu, w którym można obejrzeć telewizję, odpocząć na kanapie, posiedzieć wieczorem z dziećmi albo zaproszonymi gośćmi. A może by tak tę fantastyczną atmosferę salonu przenieść na całe mieszkanie? Można to zrobić na różne sposoby, a jednym z nich jest budowa schodów w salonie.

Są szlakiem komunikacyjnym, stylowym elementem i reprezentacyjną architekturą wnętrza

Projektanci nowoczesnych mieszkań nie szufladkują już poszczególnych pomieszczeń. Przestrzenie przenikają się wzajemnie, od sypialni przez jadalnię do salonu. Efekty? Schody w salonie zamiast na klatce schodowej łączą optycznie różne kondygnacje. W ten sposób powstaje poczucie jedności i więzi, i jest to dokładnie to, za czym w naszym pełnym pośpiechu dniu codziennym tęsknimy. 

Schody w salonie, czy może raczej na korytarzu?
Schody w salonie, czy może raczej na korytarzu?

Schody w salonie nadają mieszkaniu ciepły, modny odcień. Zdecydowanie poprawia się atmosfera i przytulność. A co z temperaturą powietrza? W końcu pomieszczenie staje się wyższe, co automatycznie powinno prowadzić do większego zużycia energii cieplnej. W starszych, źle izolowanych domach może tak być rzeczywiście. Jeśli jednak ktoś jest szczęśliwym posiadaczem domu niskoenergetycznego, nie musi się zbytnio przejmować wpływem połączenia kondygnacji na zużycie energii cieplnej. W takim budynku ciepło rozkłada się równomiernie w przestrzeni, przez co oddziaływanie schodów staje się niezauważalne.

A co z małymi dziećmi? Otwarta przestrzeń stanowi duże ryzyko dla małych mieszkańców. Na szczęście można zastosować odpowiednie zabiegi ochronne. Zaleca się zastosowanie odpowiednich krat i zagrodzeń, które uniemożliwią dzieciom kontakt z otwartą przestrzenią schodów. 

Schody w salonie mogą być subtelnie zaakcentowane
Schody w salonie mogą być subtelnie zaakcentowane

Urządzenie salonu ze schodami

Są szlakiem komunikacyjnym, stylowym elementem i reprezentacyjną architekturą wnętrza – schody istnieją w wielu formach i wariantach. Jako połączenie dwóch poziomów mieszkania muszą schody spełniać określone wymogi praktyczne i mieć przy tym walory dekoracyjne. Proste, czy podestowe; jedno-, czy dwubiegowe; oszczędzające miejsce, czy rozrzutnie obszerne – podczas projektowania schodów trzeba podejmować cały szereg decyzji, których skutki będą miały wpływ na codzienne życie w przyszłości.

Forma schodów w salonie zależy przede wszystkim od wielkości dostępnej przestrzeni.

Jakie schody będą najbardziej odpowiednie do salonu zależy od wielkości i podziału przestrzennego domu, od osobistych przyzwyczajeń i upodobań domowników. Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy schody na wyższą kondygnację powinny znajdować się bezpośrednio w otwartej przestrzeni jadalni i salonu, czy też przebiegać w wydzielonej klatce schodowej. 

Urządzenie salonu ze schodami
Urządzenie salonu ze schodami

Za oddzielnymi schodami poza salonem również przemawiają pewne okoliczności: komunikacja między kondygnacjami nie zakłóca spokoju w salonie. Może to mieć znaczenie w większych rodzinach, kiedy zawsze ktoś ma powód, aby wchodzić i schodzić po schodach. Przestrzeń pod schodami może być wykorzystana do przechowywania rożnych rzeczy. 

Forma schodów w salonie zależy przede wszystkim od wielkości dostępnej przestrzeni. Kto ma dużo miejsca i lubi proste pomysły, może wybrać schody jednobiegowe. Stanowią one efektowny i stylowy element wystroju mieszkania, tyle tylko, że potrzeba na nie ponad 11 m2. Schody podestowe również powiększają pomieszczenie optycznie i umożliwiają transport dużych mebli. Wybór materiału – od drewna przez stal i kamień do szkła – zależy od ogólnego stylu wnętrza i upodobań mieszkańców.