Twój balkon może się cudownie mienić pięknymi kolorami lata – filetowym, białym, różowym, czy słonecznym żółtym. Może być fantastyczną oazą zieleni, jeśli wybierzesz bluszcze, miniaturowe iglaki albo zioła. Ostatecznie możesz zaprojektować wyjątkowy ogród, zdobiony uroczymi kwiatami azalii, krzewuszki cudownej czy popularnej pelargonii. Jakie więc rośliny wybrać na balkon?
1. W romantycznym uścisku petunii
Jeśli lubisz, kiedy na Twoim balkonie jest przyjemnie kolorowo, to wybierz kwiaty o wielkich kielichach - petunie. Możesz wybrać dwukolorowe odmiany albo zdecydować się na stworzenie wielkiej barwnej łąki na swoim balkonie. Petunie lubią słoneczne stanowiska, ale dobrze się czują również w lekko zacienionych miejscach. Możesz je ustawić na stole, powiesić na balustradzie (zwłaszcza te zwisające odmiany) albo ustawić w wielkiej donicy w rogu balkonu. Urok tych kwiatów będzie Ci towarzyszyć od maja aż do późnej jesieni. To kwiaty, które nie są trudne w uprawie, wystarczy przycinać stare pędy, by szybciej zakwitały nowe kwiaty i unikać wietrznych stanowisk. Petunie też nie lubią zbyt intensywnego deszczu, który może uszkadzać ich pędy i kielichy kwiatów. Jeśli masz możliwość, ściągaj więc doniczki z odkrytych balustrad na czas większej ulewy.
Kwiatowa alternatywa na zacieniony balkon
Jeśli Twój balkon znajduje się od strony wschodniej bądź północnej i rzadko pojawia się na nim słońce, to petunie nie będą dobrym wyborem ponieważ w zbyt zacienionym miejscu, nie zakwitną. Na takim balkonie posadź np. Funkię albo roślinę o kolorowych liściach – Żurawkę.
2. Czar zwisających dzwonków – wilec
Piękne pnącze, które szybko zapełni balkonową ścianę albo balustradę pięknymi niebieskimi kwiatami. Wilec lubi słoneczne albo lekko zacienione miejsca, potrzebuje dużo wody do wzrostu i kwitnienia. Będzie pięknie wyglądać też w rogu balkonu na drewnianej drabince. Możesz posadzić go też w doniczce, z której kwiaty kaskadami będą spływać do samej ziemi.
Kwiaty na cmentarz? Poznaj nasze propozycje
Alternatywa na bardziej wietrzne miejsca na balkonie
Wilec kompletnie nie pasuje do wietrznych stanowisk. Wiatr będzie targał pnączami, mocno je uszkadzając. Jeśli jednak szukasz czegoś również żywego i ładnego, to wybierz rośliny skalne – macierzankę albo zawciąg nadmorski.
3. Krzewy na balkon - krzewuszka cudowna
To piękny krzew, który zdobi ogrody i tarasy i będzie się też fantastycznie prezentować na Twoim balkonie. Możesz go posadzić w większej donicy i ustawić w rogu. Krzewuszka lubi słońce i półcień. Jest rośliną wieloletnią i łatwą w uprawie. Warto zwrócić uwagę na wzrost rośliny. Niektóre krzewy osiągają wysokość do dwóch metrów, dlatego będą ozdobą zdecydowanie większych balkonów.
4. Kolorowe kule ozdobne - bakopa
Absolutny hit słonecznych i osłoniętych przed wiatrem balkonów. Możesz stworzyć z niej ciekawy mix kolorów. Bakopa kwitnie bowiem na różowo, niebisko i biało. Ma drobne i bardzo wdzięczne kwiatki i świetnie prezentuje się na ścianach, na barierkach, ale i na podłodze w większej donicy. Może stworzyć ciekawą kompozycję np. z miniaturowym drzewkiem. Bakopa kwitnie od czerwca do września, a z jej uprawą poradzi sobie również amator - ogrodnik.
Alternatywa na bardziej zacieniony balkon
Jeśli na Twoim balkonie jest więcej cienia niż słońca to być może spodoba Ci się bardziej Tunbergia – pnącze o pomarańczowych czy żółtych kwiatach z charakterystycznym czarnym środkiem. Stworzysz z niej udaną aranżację całej ściany ale i ustawisz w rogu obok sofy czy foteli z rattanu.
5. Kwitnące miniaturowe drzewka - złocien krzewiasty
Krzew o białych, czerwonych, różowych albo żółtych kwiatach, zwany popularnie też margerytką. Złocień krzewiasty lubi zdecydowanie słoneczne stanowiska. Będzie pięknie prezentować się w towarzystwie ziół, stokrotek albo niezapominajek. Postawisz go przy sofie, w rogu balkonu albo stworzysz z nim w roli głównej piękne kompozycje kwiatowe. Złocień długo kwitnie i nie jest trudny w uprawie.
6. Balkon w srebrnym kolorze – kalocefalus
Bardzo wdzięczna i reprezentacyjna roślina o charakterystycznych, nieregularnych srebrnych pędach. Będzie ozdobą zarówno w towarzystwie innych kwiatów, jak i bez nich. Kalocefalus postawisz w małej donicy na stole, albo w ozdobnej skrzyni na podłodze. Kalocefalus nie akceptuje naszych europejskich niskich temperatur, dlatego jest rośliną jednoroczną. Nie wymaga za to żadnych specjalnych warunków, by zachwycać Cię swoją barwą i wyglądem.
7. Wieloletnie rośliny na balkonie - milin amerykański
Jeśli nie chcesz każdego roku od nowa aranżować balkonu czy kupować sadzonek, to zdecyduj się na rośliny wieloletnie, np. Milin amerykański. Ten krzew niewątpliwie będzie ozdobą każdego większego tarasu i balkonu. Możesz go ustawić w rogu na podpórce, by zachwycać się jego wielkimi kwiatami od lipca do samego września. Ozdobą są również same liście, które zwłaszcza jesienią będą nadal tworzyć ciekawą dekorację na Twoim balkonie. Milin to roślina wieloroczna, w bardziej mroźne zimy, możesz ją okryć albo przyciąć przy samej ziemi. Milin amerykański pnie się wysoko, aż do 10 metrów, jeśli jednak wolisz go w wersji stojącej w rogu, to wystarczy, że będziesz regularnie przycinać pnącza.
8. Krzewy o ozdobnych liściach - kiścień Waltera
Oprócz kwiatów i cudownych pnączy, swój balkon możesz aranżować także w towarzystwie krzewów i miniaturowych drzewek. Trafnym wyborem jest Kiścień Waltera. Roślina o niezwykle kolorowych liściach, mieniących się różem a nawet dostojną purpurą. W okresie letnim Kiścień zakwita dodatkowo drobnymi, białymi kwiatkami. Kiścień jest też rośliną wieloletnią, zakwitnie więc i w kolejnym roku. Możesz go zostawić na balkonie na zimę, przycinając jedynie pędy, a w mroźniejsze noce osłoń go np. kapturem zimowym. Gęsto posadzone obok siebie krzewy, zapewnią Ci więcej prywatnej sfery. Stworzysz z nich też udaną kompozycję z sezonowymi kwiatami, ale ustawione w kącie balkonu, będą też fantastycznym akcentem dekoracyjnym.
9. Iglaki na balkonie - Cyprysik groszkowy
Jego karłowata odmiana świetnie nadaje się do doniczki. To dobry wybór, jeśli szukasz roślin, które będą zdobić zielonym akcentem Twój balkon przez cały rok. Cyprysiki znajdziesz w kilku odmianach, decydując się na mniej standardowy kolor igiełek, - srebrny, albo przyjemnie żółcący się. Cyprysy pięknie się prezentują, ustawione w kilku donicach obok siebie. Możesz z nich stworzyć też zasłonę, ustawiając je przy samej barierce. Wtedy wybierz normalne odmiany, by były wyższe. Cyprysiki możesz jednak przycinać i dowolnie formować.
10. Świerk biały – ozdoba balkonu i latem i zimą
Balkon ozdobiony i różem wdzięcznych petunii i zielenią świerka białego zdecydowanie bajecznie się będzie prezentować. Jeśli do tego na ścianie powiesisz pnącze bluszczu, to powstanie przyjemnie zielona oaza. Świerk biały to kolejne drzewko iglaste, które zieleni się przez cały rok. Możesz posadzić drzewko w doniczce, a zimą stworzyć z niego fantastyczną ozdobę świąteczną, dekorując bombkami i światełkami. Świerk biały może mieć zielone, ale i srebrne, a nawet niebieskie igły. Rośnie bardzo wolno, więc idealnie pasuje do aranżacji balkonowych. Możesz sama zdecydować, czy świerk będzie mieć formę kulistą czy stożkową.
Meble z palet na taras i do ogrodu - inspiracje&pomysły
Propozycji na balkonowe aranżacje znajdziesz jednak o wiele więcej – kolorowe werbeny, aromatycznie pachnące zioła – szczególnie bazylia i tymianek, czy lawenda, albo hibiskus. Pamiętaj, by rośliny zawsze dobrać do warunków panujących na Twoim balkonie. Zwróć uwagę, czy rośliny lubią cień albo słońce, oraz jak będą znosić wiatr i częste opady deszczu. Być może na mocno nasłonecznionym czy wietrznym balkonie lepszym rozwiązaniem okażą się sztuczne rośliny?