Ozdoby choinkowe z bibuły – jak je zrobić? Instrukcja

Ozdoby choinkowe z bibuły to klasyka, która po latach wraca do łask. Coraz więcej osób życzy sobie świąteczne drzewko ozdobić w sposób wyjątkowy, zamiast wieszać na nim przeciętne dekoracje produkowane maszynowo. Jeśli też należysz do tej grupy, pewnie z przyjemnością zerkniesz w kilka instrukcji, które pozwolą Ci samodzielnie przygotować bibułowe dekoracje.

Nasze propozycje na modne ozdoby DIY:

Dwukolorowe bombki jeże

Potrzebujesz bibuły w kontrastowych kolorach – każda bombka będzie składała się z elementów w dwóch barwach. 

  • Wytnij kółka z bibuły. Powinny być tej samej wielkości – około 10-12 cm średnicy na początek będzie OK. Na każdą bombkę potrzebujesz takich 10, po 5 w każdym kolorze.
  • Podziel każde kółko na osiem trójkątów (tak samo, jak dzieli się pizzę).
  • Natnij koła wzdłuż narysowanych linii nieco na ponad połowę ich długości.
  • Na zaostrzony ołówek nawiń ponacinane paski tak, żeby uformować z nich kolce. Zaklej połączenie każdego paska.
  • Nawlekaj gwiazdy na nitkę (najlepiej podwójną i mocną), tak, aby z jednej strony były one skierowane do dołu, a z drugiej ku górze.
  • Ściśnij nitkę – uformuje się kula.

To bardzo efektowna i w gruncie rzeczy dość prosta dekoracja. Jeśli nie masz pod ręką bibuły, możesz wykorzystać papier, a nawet stare gazety. Ta dekoracja ma oczywiście wiele wariantów i jeśli chcesz, możesz próbować pracy z mniejszymi kółkami lub układać je w różne wzory.

Bombki
Bombki "jeże" - zrób je sam!

Prosta bombka na szybko

Prostszy, ale nie mniej efektowny wariant bibułowej bombki wymaga również wycięcia wielu kółek z bibuły. Tutaj już wielkość jest niemal dowolna. Zasadniczo instrukcja przewiduje użycie krepiny, czyli bibuły marszczonej, ale jeśli chcesz użyć zwykłej bibuły w arkuszach, to też powinno Ci się udać.

  • Przygotuj sobie szablon kółka z otworem w środku. Żeby pracowało Ci się wygodnie, a bombka była ładna, możesz zacząć od średnicy 6 cm.
  • Odetnij z bibuły pasek o szerokości odpowiadającej średnicy kółka. Ułóż bibułę w kilku warstwach i w miejscu otworu centralnego chwyć wszystkie warstwy zszywką.
  • Wytnij koła.
  • Podnoś, odginaj i formuj wszystkie warstwy bibuły, żeby całość przyjęła kształt kuli.

Jeśli nie masz pod ręką bibuły, możesz wykorzystać papier, a nawet stare gazety.

W tej bombce oczywiście możesz bibułę związać, zamiast używać zszywacza. Nie trzeba będzie później martwić się o przewleczenie nitki, ale opcja ze zszywaczem jest po prostu nieco wygodniejsza na początku, bo lepiej unieruchamia warstwy bibuły, co ułatwia wycinanie. Bibuła marszczona ma już sama w sobie ciekawą fakturę, więc bombki z niej wykonane generalnie są bardziej efektowne, ale wszystko zależy do Twoich zdolności manualnych i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Samodzielne wykonanie ozdób może być ogromną przyjemnością
Samodzielne wykonanie ozdób może być ogromną przyjemnością

Najprostszy łańcuch na świecie

Tutaj już musisz mieć bibułę marszczoną, arkusze kompletnie się nie nadają. Wszystko zaczyna się od obcięcia pasków z rulonów. Kolory możesz łączyć zupełnie dowolnie, a jedyny wymóg jest taki, żeby paski były tej samej szerokości – na początek mogą mieć po 3-4 centymetry, ale jeśli chcesz, to przy odrobinie wprawy możesz zrobić też łańcuch z centymetrowych pasków. Sklej je ze sobą tak, aby były wzajemnie prostopadle, a następnie przekładaj paski górą naprzemiennie. Kiedy pasek się kończy, możesz albo zakończyć cały łańcuch, ale przedłużyć go tym samym lub innym kolorem.

Paradoksalnie takie łańcuchy często wytrzymują więcej niż kupne girlandy, ale robienie ich daje tak dużą radość i jest tak relaksujące, że lepiej je później wyrzucić (i możesz je wrzucić do kosza na papier), żeby tylko w kolejnym roku znowu mieć co robić.

Bibuła jeśli świetnym materiałem na ozdoby, ponieważ jest delikatna i łatwo ją formować.

Łańcuch – wersja hard ze słomki i bibuły

Połączenie słomek i bibuły daje naprawdę niezłe efekty. Jeśli udałoby Ci się zdobyć prawdziwą słomę (nie trzeba jej dużo, tyle, ile łańcuch ma mieć długości) albo trzcinę, to całość będzie jeszcze fajniejsza, a przy okazji bardziej eko.

  • Zacznij od przygotowania kokardek z bibuły. Wytnij z arkusza prostokąty lub przynajmniej coś w rodzaju prostokąta i pozaginaj je tak, żeby powstały kokardki. W przypadku prostokąta będzie to najprostsza w świecie harmonijka.
  • Potnij słomki na fragmenty od 2 do 5 cm: tym dłuższe, im większe masz kokardki.
  • Przygotuj sobie długą nitkę i zacznij nawlekać na nią na przemian kokardkę i słomkę (tę ostatnią oczywiście wzdłuż, tak żeby łańcuch sprawiał wrażenie wiszącego na słomkach). 
Łańcuch świąteczny DIY
Muzeum Wsi Radomskiej

Żeby przebić kilkukrotnie złożoną bibułę, potrzebna będzie naprawdę ostra igła. Teoretycznie, jeśli używasz grubszej nitki, możesz po prostu związać kokardki, ale musisz to robić z wyczuciem, żeby ich nie przeciąć. Tutaj wypracuj sobie własny model pracy, bo złożenie całego łańcucha będzie wymagało nabicia koło setki kokardek, więc jeśli zamierzasz użyć igły, to naparstek będzie mocno wskazany.

Połączenie słomek i bibuły daje naprawdę niezłe efekty.

Więcej możliwości, jeśli użyjesz też papieru

Bibuła jeśli świetnym materiałem na ozdoby, ponieważ jest delikatna i łatwo ją formować. Generalnie jednak niezbyt ma ochotę trzymać nadany jej kształt pod własnym ciężarem, dlatego niektóre ozdoby – ażurowe gwiazdki czy wycinanki – lepiej wykonać z papieru albo przynajmniej jakoś połączyć bibułę z papierem, żeby całość była trwalsza.