Cegła w mieszkaniu - modna aranżacja

Popularność ceglanych okładzin ściennych można wytłumaczyć tęsknotą za historią, tradycją czy ciepłą i przytulną atmosferą. Można też wiązać z wrażeniem naturalności, jakie zapewniają. Zachwyca nas i inspiruje chropowata faktura cegły, która przełamuje monotonię gładkich ścian.

Cegła we wnętrzu loftowym i industrialnym

Czerwona cegła pasuje do aranżacji wnętrz w stylu loftowym lub industrialnym. Może także sprawić, że stylowa kuchnia będzie bardziej przytulna. Jednak w małej kuchni lepiej stosować cegłę tylko na fragmentach ścian, np. nad blatem roboczym, między szafkami stojącymi a wiszącymi. Należy pamiętać o konieczności zaimpregnowania okładziny z cegły. Uchroni ją to od zabrudzeń z tłuszczu, które mogłyby być później trudne do usunięcia.

Jeśli wykonujemy remont lub przebudowę, można postawić całą nową ścianę ze starej cegły rozbiórkowej.

W przedpokoju albo holu cegłą można wyróżnić jeden element architektoniczny, wnękę lub pilaster, tak by dodać przytulności, ale nie zaciemnić zbytnio pomieszczenia. Ceglane czerwonawe ściany ocieplają wnętrze, jednak w zbyt małych pomieszczeniach mogą przytłaczać.

W pomieszczeniach mniejszych albo nowoczesnych, w salonie, jadalni lepiej wygląda cegła pomalowana na biało czy w innym jasnym kolorze. Ociepla minimalistyczny wystrój. Przyjemnie kontrastuje z płaszczyznami błyszczących lakierowanych mebli. Strukturę cegły podkreśli oświetlenie dekoracyjne, które jednocześnie doda wnętrzu oryginalności. Białe wykończenie ceglanej ściany może być efektownym tłem dla ciemniejszych mebli i podłóg. Doskonale na takiej ścianie będą prezentować się nowoczesne, czarno-białe lub wielokolorowe grafiki.

Stylowa kuchnia z cegłą może być bardzo przytulna
Stylowa kuchnia z cegłą może być bardzo przytulna

Dekoracje z cegły we wnętrzu

Wyjątkowe, przyjemne dla oka i relaksujące są też aranżacje monochromatyczne, gdzie z białą cegłą na ścianie jest zestawiona biała lub prawie biała podłoga, a pozostałe ściany mają kolor bardzo jasny, biały czy delikatnie szary. Takie zestawienie pasuje do prostych jasnych wnętrz w stylu skandynawskim, do aranżacji z klasycznymi drewnianymi meblami w kolorze białym lub kremowym. Estetyczną i dającą wrażenie świeżości i czystości białą cegłą można obłożyć wyspę kuchenną, szczególnie w przypadku aranżacji salonu z kuchnią otwartą. Do tego piękne blaty drewniane lub udające drewno i kolorowe dodatki.

Możliwości ceglanych dekoracji wnętrz są nieograniczone i tylko od naszej inwencji i zasobności zależy jak je wykorzystamy.

Są różne sposoby uzyskania we wnętrzu dekoracji z cegły lub wzorowanej na cegle. W starym budownictwie można pokusić się o odsłonięcie fragmentu muru wykonanego z cegły. Jeżeli nie zaskoczy nas biegnący tam przewód elektryczny lub rura, wystarczy oczyścić ścianę ostrą szczotką, wypiaskować, wyszlifować, umyć wodą lub specjalnym preparatem czyszczącym. W efekcie otrzymamy dekoracyjną surową płaszczyznę. Według potrzeb lub naszego uznania ścianę można zaimpregnować lub nie. Jeżeli ściana znajduje się w kuchni, raczej powinna być zabezpieczona przed zabrudzeniami.

Jeśli wykonujemy remont lub przebudowę, można postawić całą nową ścianę ze starej cegły rozbiórkowej. Jeżeli mieszkamy w bloku, raczej niewskazane jest stawianie takiej ściany - cegła jest zbyt ciężka. Lepiej lekką ścianę udekorować cegłą rozbiórkową. Uzyskuje się ją po oczyszczeniu i pocięciu wzdłuż cegieł rozbiórkowych. Z każdej cegły powstaje w ten sposób kilka płaskich elementów, z których te które były na zewnątrz (wozówki) można zastosować w wybarwieniu naturalnym, a te z wewnątrz - pomalować.

Są różne sposoby uzyskania we wnętrzu dekoracji z cegły lub wzorowanej na cegle
Pinterest
Są różne sposoby uzyskania we wnętrzu dekoracji z cegły lub wzorowanej na cegle

Stylowa kuchnia z cegłą może być bardzo przytulna

Jeżeli nie zależy nam na autentycznym ceglanym obiekcie z przeszłością, udajemy się do sklepu i nabywamy współcześnie wykonane okładziny ze wzorem cegły, wybierając z wielu kolorów i kształtów. Niektóre są produkowane jako pojedyncze elementy, inne sprzedawane w postaci płaskich płytek połączonych fugą.

Na zewnątrz, ale i czasem we wnętrzach, stosuje się okładzinę klinkierową

Cegły - rodzaje: połówkowe, romańskie, licowe

Możliwości ceglanych dekoracji wnętrz są nieograniczone i tylko od naszej inwencji i zasobności zależy jak je wykorzystamy.

Pełnowymiarowa cegła ma 12 cm szerokości, cegła połówkowa – 5,5 cm. Cegły produkuje się w różnych wymiarach (stosunek grubości do szerokości i długości wynosi najczęściej 1:2:4). Najmniejsza powierzchnia prostopadłościennej bryły cegły nazywana jest główką, wąska i długa powierzchnia to wozówka, największa powierzchnia to podstawa. Cegła romańska ma przeciętne wymiary 26-28×12-13×7-9 cm, cegła gotycka 28-30×13-14×7-9 cm, a współczesna polska 25×12×6,5 cm (stosowana przed wojną w Polsce: 27×13×6 cm).

Cegły licowe, inaczej nazywane okładzinowymi, mają 6-8 cm grubości. Natomiast płytki, w zależności od producenta, mają zróżnicowane wymiary – od 7,4, 10, 13 mm do najgrubszych 20- i 23-milimetrowych. Bardzo dekoracyjne i chętnie stosowane ostatnio są płytki formowane ręcznie. Naśladują stare cegły, mają nierówną powierzchnię i niejednolitą barwę. W ofercie producentów są też elementy kształtowe do zastosowania na końcu ściany, co daje złudzenie prawdziwego ceglanego muru.

Cegła w mieszkaniu
Cegła w mieszkaniu

Na zewnątrz, ale i czasem we wnętrzach, stosuje się okładzinę klinkierową. Jest bardziej odporna na uszkodzenia i wilgoć od zwykłej cegły, jest mniej nasiąkliwa, mniej się brudzi. Występuje w wielu kolorach, również w wersji postarzanej, z przebarwieniami, nierówną powierzchnią. Nie wymaga impregnacji. Może pełnić taką samą rolę dekoracyjną we wnętrzach, zazwyczaj jest jednak droższa od zwykłej cegły.