Dekoracyjny beton architektoniczny - nowoczesne wnętrza

Dla projektantów wnętrz beton jest szlachetnym materiałem, który nie ogranicza ich wizji artystycznych. Można go dowolnie kształtować, nadawać mu pożądana barwę i strukturę. Beton doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnych wnętrz. Jego chłodna surowość świetnie komponuje się z ciepłym drewnem, zielonymi ścianami z roślin, szkłem czy elementami chromowanymi.

Naturalny kolor betonu doskonale wpisuje się w ciągle modny trend na zastosowanie szarości we wnętrzach. Projektanci doceniają przede wszystkim jej neutralnośći, która może być świetnym tłem dla bardziej zdecydowanych kolorów. Jasne, pastelowe, ciepłe odcienie barwy szarej, obok bieli i beżu, od dawna dominują w stylach skandynawskim i klasycznym, jednak najszersze zastosowanie szarość znalazła w stylu industrialnym, który z biegiem lat stał się synonimem wyrafinowanego gustu i ekskluzywnych rozwiązań. Efektowny przykład aranżacji wnętrz z użyciem szarego betonu architektonicznego możemy zobaczyć w filmie Romana Polańskiego „Autor widmo”.

Beton to połączenie spoiwa (cementu) z wypełniaczem (kruszywem, wodą i różnymi domieszkami).

Beton dekoracyjny

Surowy, niewykończony tynkiem beton pojawiał się już w projektach modernistów, ale najważniejszą realizacją, która przyczyniła się do jego upowszechnienia i przyniosła liczne grono naśladowców, jest budynek mieszkalny w Marsylii, tzw. Jednostka marsylska, zaprojektowany przez francuskiego architekta Le Corbusiera. Surowy, nieobrobiony beton, z widocznym zarysem układu desek szalunkowych, został zastosowany na zewnątrz i we wnętrzach tego nowatorskiego obiektu. Jednostka marsylska dała początek nowemu odłamowi modernizmu - brutalizmowi, w którego projektach beton pojawia się bardzo często.

Beton w kuchni - modne i solidne rozwiązanie
Pinterest
Beton w kuchni - modne i solidne rozwiązanie

Beton to połączenie spoiwa (cementu) z wypełniaczem (kruszywem, wodą i różnymi domieszkami). Beton architektoniczny to inaczej beton strukturalny, fasadowy albo elewacyjny. Pełni funkcję dekoracyjną, a detale z tego betonu są wykonywane w taki sposób, by nie były konieczne dalsze zabiegi wykończeniowe. Elementy uzyskiwane z betonu architektonicznego mogą być gładkie lub z widoczną strukturą, która jest nadawana w procesie technologicznym, przy pomocy matryc lub specjalnego formowania. Dzięki tym zabiegom modułom betonowym można nadać pożądany kształt - np. wzór drewna czy muru z cegieł. Wszystko zależy od inwencji projektanta.

Beton jako samodzielna ściana zewnętrzna może nie spełniać wymogów energooszczędności w budynkach

Doskonałym przykładem kreatywnego zastosowania betonu architektonicznego jest elewacja jednego z budynków ambasady Niemiec w Warszawie. Autor projektu nawiązał do otoczenia, w którym rośnie dekoracyjny bluszcz i zaprojektował okładzinę z betonu architektonicznego barwionego w masie na kolor zielony, z wytłoczonym rysunkiem liści bluszczu. Całość prezentuje się bardzo oryginalnie i doskonale komponuje się z otoczeniem.

Beton jest solidnym rozwiązaniem na lata
Pinterest
Beton jest solidnym rozwiązaniem na lata

Betonowa solidność

W zależności od przeznaczenia elementy z betonu architektonicznego wykonuje się z odpowiednich mieszanek. Te, które są przeznaczone do zastosowania na zewnątrz, są wodoszczelne. Betonowe wyroby można wyprodukować w różnych odcieniach, z dowolną strukturą, w zróżnicowanych rozmiarach. Na podstawie istniejącego na rynku zapotrzebowania, firmy oferują gotowe elementy, a na większe inwestycje wykonują dowolne moduły, na zamówienie klienta. Beton architektoniczny często występuje jako element konstrukcyjny ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Wykonuje się z niego słupy, łuki, schody, ale też okładziny ścian, elementy małej architektury, ogrodzenia.

Beton architektoniczny jest ostatnio tak modny, że wykonuje się także jego imitacje.

Beton jako samodzielna ściana zewnętrzna może nie spełniać wymogów energooszczędności w budynkach, jest więc pokrywany materiałami izolacyjnymi, a następnie może być ozdobiony betonem dekoracyjnym. Wewnętrzne i zewnętrzne płyty z betonu architektonicznego, zastosowane na ścianach, mocuje się klejem lub wykorzystuje specjalne systemy kotwienia.

Stosowane do dekoracji wnętrz płyty betonowe produkuje się w różnych grubościach, począwszy od 0,5 cm. Najczęściej stosuje się moduły dwucentymetrowej grubości. Można sprawić, by beton wyglądał na grubszy, montując przestrzenne elementy narożne. Elementy z betonu mogą mieć dowolną długość; nawet do 300 cm. Najbardziej popularne wymiary płyt betonowych do wnętrz to: 60x60 cm, 90x60 cm, 120x60 cm.

Betonowe meble - ciekawa propozycja
Amazon
Betonowe meble - ciekawa propozycja

Betonowe meble do domu i ogrodu

Na ścianach efektownie prezentują się ozdobne dekory z betonu w wielu bardzo oryginalnych przestrzennych wzorach; np. przypominające pognieciony papier, wielościenne bryły, fale. Nie ma przeszkód, by w salonie postawić betonowy fotel, sofę czy leżankę i to przy betonowym stoliku i takim też taborecie oraz szafce na telewizor. Wymienione meble są dostępne w ofercie producentów jako elementy typowe.

Z tego materiału wykonuje się także ekskluzywne lady recepcyjne, blaty kuchenne i łazienkowe, obudowy kominków, wanny, umywalki, lampy, przedmioty dekoracyjne, donice, misy, naczynia. W niektórych przypadkach, w kuchni, łazience, beton dobrze jest dodatkowo zaimpregnować, by w efekcie łatwiej było usuwać z niego zabrudzenia.

Imitację betonu można otrzymać m.in. dzięki farbie betonowej
Imitację betonu można otrzymać m.in. dzięki farbie betonowej

Na zewnątrz z betonu możemy postawić ogrodzenie, małe elementy architektury ogrodowej, ławki, stoliki, donice, a także betonowe dekoracje: np. kule o średnicy 30, 60 lub 90 centymetrów czy sześciany.

Beton architektoniczny jest ostatnio tak modny, że wykonuje się także jego imitacje. Można wykorzystać do tego celu farbę betonową, płytki ceramiczne lub panele gipsowe imitujące surowy beton. Można pokusić się o wykończenie ścian tynkiem mineralnym, nakleić fototapetę imitującą beton, nałożyć warstwę betonu na przykręcone do ściany płyty OSB. Jednak tego typu wykończenia nie będą miały właściwości betonu, jego trwałości, odporności na uszkodzenia i zabrudzenia oraz jego ascetycznego uroku.