Kamień w dekoracji wnętrz - 3 kroki do urządzenia mieszkania

Kamień to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów, nie tylko budowlanych, ale również dekoracyjnych. Nie bez powodu. Kamień posiada wiele zalet, które powodują, że bardzo chętnie sięgają po niego projektanci i dekoratorzy wnętrz.

Kamień przede wszystkim doskonale komponuje się z wieloma stylami, barwami oraz dodatkami, przez co świetnie sprawdza się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ponadto jest bardzo trwały i nadaje się do wykończenia wielu rodzajów pomieszczeń i powierzchni, sprawiając, że nabierają one naprawdę szykownego i eleganckiego charakteru. Jak więc odpowiednio wykorzystać właściwości kamienia, aby stał się zjawiskowym i efektownym elementem dekoracyjnym? 

Powierzchnia tego samego kamienia dekoracyjnego może mieć bardzo różny charakter

Po pierwsze: wybierz typ kamienia

Kupując kamień dekoracyjny, nie wystarczy wziąć pod uwagę jedynie jego walorów estetycznych. Istotna jest również jego twardość, klasa oraz sposób wykończenia powierzchni, od których w znacznym stopniu zależy też jego cena. Należy także odpowiednio dobrać rodzaj kamienia do miejsca oraz formy jego zastosowania. Wbrew pozorom, nie wszystkie kamienie są wystarczająco twarde i trwałe, aby można było zastosować je na przykład na posadzkach lub blatach. Dlatego też, jeśli powierzchnia materiału ma być narażona na uszkodzenia mechaniczne, lepiej zdecydować się na naprawdę wytrzymały kamień – granit, bazalt lub twardy piaskowiec. Jeśli natomiast chcemy umieścić go w kuchni, warto wybrać typ o niższej chłonności, aby uniknąć jego zaplamienia bądź deformacji pod wpływem wilgoci i detergentów. Gatunki mniej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne możemy natomiast z powodzeniem zastosować na ścianach, na przykład jako element wystroju sypialni lub salonu

Dobrze użyty kamień potrafi skutecznie stworzyć stylizację całego pomieszczenia
Dobrze użyty kamień potrafi skutecznie stworzyć stylizację całego pomieszczenia

Po drugie: zwróć uwagę na wykończenie

Powierzchnia tego samego kamienia dekoracyjnego może mieć bardzo różny charakter: może być gładka i polerowana, groszkowana, piłowana, szczotkowana, ciosana, prążkowana i tak dalej. Poprzez specjalną obróbkę możemy więc uzyskać materiał o rozmaitych fakturach i właściwościach – ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale również zastosowania. Kamienie poddane polerowaniu są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia niż powierzchnie szorstkie, jednak są także o wiele bardziej śliskie. Trzeba mieć to na uwadze na przykład wtedy, gdy planujemy położenie kamiennej posadzki. Można też zdecydować się na różnego rodzaju efekty łączone. Na przykład satyna stanowi wynik zastosowania kilku technik, między innymi płomieniowania i szczotkowania. Należy jednak mieć świadomość, że nie na każdym rodzaju materiału można uzyskać dowolny rodzaj faktury – nie wszystkie surowce dobrze znoszą obróbkę ciepłem, która jest niezbędna w wielu procesach przygotowawczych.

Kamienie są dostępne w wielu różnych barwach
Kamienie są dostępne w wielu różnych barwach

Po trzecie: kamień wymaga uwagi

Zanim zdecydujesz się na zakup kamiennych dekoracji, musisz mieć na uwadze to, że materiał ten wymaga dokonywania pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre gatunki należy impregnować naprawdę często, o inne wystarczy zadbać raz na jakiś czas – zależy to nie tylko od rodzaju materiału, ale także od miejsca, w którym został on umieszczony. Warto więc wcześniej poznać specyfikę danego typu kamienia i zastanowić się, czy aby na pewno będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednie traktowanie. Z pewnością najwięcej uwagi będzie potrzebował kamień pełniący funkcję blatu kuchennego, gdyż ma on kontakt z wilgocią, zanieczyszczeniami i detergentami. Marmur i trawertyn z kolei będą wymagały regularnego polerowania. Niektóre rodzaje kamienia warto także profilaktycznie pokrywać impregnatem, aby zapobiec osadzaniu się na nich brudu. Decydując się na dekoracje i wykończenia z tego materiału, trzeba więc liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z jego utrzymaniem.

Sam kamień może czasem jednak wyglądać ciężko i smętnie, dlatego też warto czymś go przełamać
Sam kamień może czasem jednak wyglądać ciężko i smętnie, dlatego też warto czymś go przełamać

Jak dekorować kamieniem?

Dobrze użyty kamień potrafi skutecznie stworzyć stylizację całego pomieszczenia. Może sprawić, że wnętrze nabierze niezwykłego i indywidualnego charakteru. Wcześniej był stosowany głównie w salonie, obecnie coraz częściej pojawia się we wszystkich pozostałych typach pomieszczeń. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy położenie kamiennej posadzki oraz wyłożenie ścian specjalnymi panelami, tworzącymi zwykle rodzaj mozaiki. Zazwyczaj obkłada się nimi fragmenty powierzchni, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu aranżacji można pokusić się również o ich zastosowanie na znacznie większej płaszczyźnie.

Niektóre gatunki należy impregnować naprawdę często, o inne wystarczy zadbać raz na jakiś czas

Kamień efektownie się starzeje – umieszczony na ścianie pięknie się prezentuje przez długie lata i zaskakuje funkcjonalnością i trwałością. W ten sposób można go wykorzystać nie tylko w salonie, ale także w łazience czy kuchni, gdzie doskonale zastąpi płytki ceramiczne. Można z niego również zbudować przepiękny kominek, a także wannę lub umywalkę.

Kupując kamień dekoracyjny, nie wystarczy wziąć pod uwagę jedynie jego walorów estetycznych
Kupując kamień dekoracyjny, nie wystarczy wziąć pod uwagę jedynie jego walorów estetycznych

Estetyka – kropka nad „i”

Kamienie są dostępne w wielu różnych barwach – możemy zdecydować się między innymi na biel, czerń, brązy oraz rozmaite odcienie piaskowe. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację pomieszczenia. Warto wziąć jednak pod uwagę to, że ciemne kolory mogą okazać się bardziej praktyczne ze względu na to, że będą się mniej brudziły. Gdy są wypolerowane, znacznie mocniej odbijają też światło – umiejętne operowanie nim pozwalai uzyskać naprawdę intrygujące efekty. Pamiętaj także, że kamień jest na tyle wyrazistym materiałem dekoracyjnym, że nie wymaga niemal żadnych innych dodatków – ich nadmiar może wręcz wywołać wrażenie przytłoczenia i chaosu. Ostrożnie dobieraj więc pozostałe elementy – nie stosuj zbyt wielu rodzajów kamienia w jednym pomieszczeniu i unikaj wprowadzania dodatkowych faktur. Pamiętaj także, że szorstkie powierzchnie najlepiej wyglądają w połączeniu z gładkimi ścianami. Barwy również należy wybierać z rozwagą – nie należy przesadzać z ich ilością i intensywnością.

Kamień efektownie się starzeje – umieszczony na ścianie pięknie się prezentuje przez długie lata

Sam kamień może czasem jednak wyglądać ciężko i smętnie, dlatego też warto czymś go przełamać. Na szczęście, kamienne elementy doskonale łączą się z drewnem i szkłem – można więc wykorzystać te materiały i za ich pomocą stworzyć unikalne i naprawdę efektowne kompozycje, które przełamią surowość i chłód. Dodatek odpowiedniego koloru również potrafi skutecznie ożywić wnętrze. Warto również wiedzieć, że użycie odpowiedniego oświetlenia odgrywa bardzo dużą rolę w dekoracji pomieszczenia – podświetlenie i wyeksponowanie kamienia sprawi, że zostanie wyeksponowany cały jego urok i niepowtarzalne piękno.