Korek na ścianie: dlaczego warto? Postaw na detale!

Korek jest bardzo uniwersalnym materiałem. Dzięki swoim właściwościom może posłużyć zarówno do wykańczania ścian, jak i mebli. Korek w ostatnich latach zyskuje na popularności i znajduje coraz szersze zastosowanie.

Korek w urządzaniu wnętrz - czy warto?

Do produkcji materiału wykończeniowego, jakim jest korek, używa się głównie kory dębu korkowego. Lasy, w których rośnie dąb korkowy, wymagają odpowiednich warunków klimatycznych, dlatego też występują jedynie w kilku miejscach na świecie. Można je spotkać między innymi w Portugalii, Hiszpanii czy Maroku. W tych rejonach przez wiele lat jednym z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych był właśnie korek. We wspomnianych rejonach korek jest bardzo często używany jako materiał do wykańczania łazienek – jest używany zamiast egzotycznego drewna, kamienia czy terakoty.

Korek można wykorzystać nie tylko do wykończenia ścian, ale również podłóg.

Wszystkie te produkty mają kilka wspólnych właściwości, jednak to właśnie korek wyróżnia się spomiędzy nich. Korkowe okładziny ścienne oraz podłogowe są w stanie sprostać trudnym warunkom, jakie spotkać można w łazience – pomieszczeniu pełnym wilgoci. Korek posiada również właściwości wyciszające. Dzięki jego zastosowaniu we wnętrzu można ustabilizować temperaturę powietrza oraz wilgotność. Korek posiada również właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Jest to niezwykle istotna cecha w przypadku alergików. Również dzięki tej właściwości bardzo łatwo można utrzymać pomieszczenie w czystości. Nawet niezaimpregnowany korek nie odbarwia się. Wszelkie zabrudzenia, powstałe np. na ścianie, można usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki lub szmatki z niewielką ilością detergentu (powinien być to specjalny środek do korka).

Korek na ścianie
Korek na ścianie

Znajdź zastosowanie dla siebie

Korek można wykorzystać nie tylko do wykończenia ścian, ale również podłóg. Jest to materiał sprężysty i bardzo trwały, a do tego, jak już wcześniej wspomniano, idealnie tłumiący hałas. Korek posiada wiele zalet, dlatego jest to idealna alternatywa dla zwykle stosowanych paneli. Wady tego materiału są niewielkie. Pierwsza z nich polega na konieczności użycia specjalnych walców do klejenia podłogi (co daje gwarancję, że podłoga się nie odklei). Drugą wadą jest konieczność zastosowania podczas montażu na ścianach specjalnych maskownic w narożnikach. Korek posiada jednak dużo więcej zalet. Przede wszystkim jest bardzo trwały – okładziny korkowe starzeją się bardzo wolno. Podłogi i ściany wykonane z korka są niezwykle odporne na grzyby, pleśń i inne mikroorganizmy. Odpowiednio zaimpregnowany materiał jest też odporny na wilgoć.

Korkowe okładziny ścienne oraz podłogowe są w stanie sprostać trudnym warunkom

Korek jest idealnym materiałem do wykończenia ścian. W wielu przypadkach może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Płyty korkowe najczęściej posiadają wymiary 600x300 mm oraz 3 mm grubości. Składają się z dwóch warstw – podkładowej, która jest spodnią, wykonaną z drobno zmielonego korka, a także z warstwy wierzchniej z grubego i dekoracyjnego korka. Krawędzie płyt mogą być proste lub fazowane. Producenci oferują również wybór kilkudziesięciu różnych wzorów o różnorodnej kolorystyce. Najczęściej spotyka się barwę naturalną – beż lub brąz. Płyty są woskowane lub malowane – możliwe jest też wybarwienie obu warstw na czarno, biało lub zielono. Płytki naturalne można bez obaw malować lakierami lub bejcami przeznaczonymi do drewna oraz materiałów drewnopodobnych.

Korek jest idealnym materiałem do wykończenia ścian
Korek jest idealnym materiałem do wykończenia ścian

Korek odmienia meble

Stare, laminowane szafki, których nie chcemy malować, można odnowić za pomocą okleiny z korka – jest to nowy, ale coraz częściej spotykany sposób renowacji starych mebli. Decydując się na okleinę z korka, warto jednak sprawdzić, czy jest ona solidna. Musi być pokryta odpowiednio grubą warstwą laminatu, dzięki czemu stanie się bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wzór należy dobrać do wielkości powierzchni, którą chcemy odnowić. Pamiętać należy przy tym, że wzory w skali 1:1 nie zawsze są odpowiednie do małych powierzchni. Ładny i duży wzór może zniknąć na frontach np. szuflad. Dlatego zakup materiału warto odpowiednio przemyśleć i przedyskutować ze sprzedawcą, który doradzi odpowiedni produkt.

Decydując się na okleinę z korka, warto jednak sprawdzić, czy jest ona solidna.

Okleiny na meble są produkowane na folii o lżejszym kleju aniżeli fototapety. Jednak te stosowane na meblach posiadają dużo mocniejszy laminat – jest to przezroczysta warstwa, która zabezpiecza wzór. Dzięki takiej ochronie okleiny idealnie nadają się na biurka, stoły czy inne meble (np. kuchenne).

Korek na ścianie - modne detale
Korek na ścianie - modne detale

Postaw na detale

Jeśli nie chcemy zdecydować się na mocne akcenty z korka, możemy postawić na niewielkie detale. Idealne są drobne elementy wykończenia ścian, a w pokojach młodzieżowych - napisy wykonane z korka, które sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru.