Kanapy z aksamitnym obiciem, wśród materiałów mosiądz i marmur, powierzchnie na wysoki połysk i geometryczne wzory, szczypta „ciepłego” drewna, bogate tkaniny i wspaniałe kolory – styl art déco wzywa do powrotu epokę luksusu i elegancji. Chyba żadna inna epoka nie była tak żywa jak „złote dwudziestolecie”. Po okropnościach pierwszej wojny światowej celebrowano życie jako przejście do nowej rzeczywistości, a postęp techniczny i boom gospodarczy rozwiązywały wszystkie problemy. Oto jak powstał styl tamtych lat i dlaczego wciąż cieszy się powodzeniem.
Kiedy powstał styl art déco?
Art déco – krótka forma francuskiego art décoratif, czyli „sztuka dekoracyjna” – oznacza nurt artystyczny z lat 1920-1940, który pojawił się przede wszystkim w rzemiośle artystycznym. Jeśli nawet mówi się często o stylu art déco, to chodzi tutaj raczej o pewną epokę, ruch, duch czasu, niż konkretny styl. Art déco została nazwana i zademonstrowana w 1925 roku na światowej wystawie sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego, zanim rozpowszechniła się w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Bardzo nowoczesny i wybiegający do przodu styl wyrażał tęsknotę za przepychem i luksusem po I wojnie światowej i zakończył się wraz z nadejściem światowego kryzysu gospodarczego i wybuchem II wojny światowej.
Czym odznacza się styl art déco?
Ten styl celebruje życie ze wszystkimi jego pięknymi stronami w możliwie fantazyjny sposób. Oprócz malarstwa i ilustracji styl art déco objął wiele dziedzin, jak urządzanie wnętrz, projektowanie mody i wzornictwo motoryzacyjne. Swoim dążeniem do przepychu, nadmiernej dekoracyjności i luksusu stanowił wyraźne przeciwieństwo do oszczędnego wyrazu pojawiającego się stylu Bauhaus. Wnętrze tej olśniewającej epoki odznaczało się luksusowymi materiałami, natarczywymi kolorami i atrakcyjnym wzornictwem. Futurystycznymi liniami i prostolinijnymi detalami zapowiadało nowoczesność, aby za chwilę ponownie zwrócić się ku tradycji. Jest to możliwe, ponieważ art déco zostało zainspirowane wieloma różnymi wpływami i połączyło elementy stylu secesyjnego, klasycznego, kubizmu i funkcjonalizmu.
Ówcześni artyści, designerzy i architekci czerpali swoje inspiracje z częściowo przeciwstawnych prądów jak rokoko, biedermeier, czy wiedeńska secesja. Ulubionym źródłem natchnienia była też natura. Stąd stylizowane motywy roślinne i organiczne charakterystyczne dla art déco. Bardzo popularne były również nawiązania do obcych kultur. Trwały impuls artystom tamtych czasów dały na przykład odkrycia egipskie z epoki faraonów.
Istotne cechy stylu art déco
- symetryczne, prostoliniowe i geometryczne formy;
- ornamenty z linii zygzakowatych, łuków, stopni i kątów;
- ozdoby geometryczne;
- awangardowy, opływowy design;
- szlachetne materiały jak marmur, heban, kość słoniowa i mahoń;
- połyskujące, błyszczące i polerowane powierzchnie z mosiądzu, chromu, kryształu albo lakierowanego drewna;
- fantazyjne, barwne dekoracje;
- eleganckie, ciemne tony jak również klasyczna kombinacja czerni i bieli.
Ten styl celebruje życie ze wszystkimi jego pięknymi stronami w możliwie fantazyjny sposób
Miami – stolica stylu art déco
Pulsujące życiem amerykańskie miasto Miami potrafi fascynować. Odprężająca atmosfera, swobodny tryb życia, bliskość oceanu – Miami jest ulubionym celem podróży. Jest też marzeniem wielu fanów urządzania wnętrz. To co początkowo wydaje się trochę dziwaczne, przy bliższej obserwacji zyskuje sens. Barwny styl Miami da się przenieść do własnego domu.
Miami jest prawdziwą atrakcją i to nie tylko ze względu na palmy i przyjemny klimat. Ameryka odkryła styl art déco w latach 30. ubiegłego wieku. Formy geometryczne, motywy w kształcie trapezów, prostokątów, zygzaków i jodełek, a także wzory przypominające słoneczne promienie są tutaj w typowym użyciu. W budynkach w Miami w dzielnicy art déco zauważalne są okna-iluminatory, płynne przejścia form i ozdoby z połyskującego chromu.
Nie tylko obrazy art déco, ale również graficzne wzory tego stylu nadają ścianom mieszkania czarujący wygląd
Kolejna cecha charakterystyczna: delikatne cukierkowe kolory w Miami nie tylko podkreślają niepowtarzalne kulisy miasta, ale też przekazują wspaniale zrelaksowany stosunek do życia. Miętowa zieleń, żółć, róż albo błękit połączone z dużą ilością bieli nadają miastu specjalny nastrój i odnajdują się w ulubionym wzornictwie art déco. Kolejne niuanse Miami:
- Ocean oddaje wszystkie możliwe odcienie błękitu; dzięki odpowiednim dodatkom można odtworzyć w mieszkaniu kolory morza, które z artyzmem otaczają miasto.
- Słońce wydaje się świecić jeszcze jaśniej: typowe dla Miami białe budynki hoteli i restauracji. Nowoczesne, proste i doskonale pasujące do miasta na Florydzie. Kombinacja palm, błękitu morza i nieodpartej bieli – idealna kompozycja letnia.
- Miami nocą jest równie fascynujące jak w dzień. Zmieniają się tylko pastelowe odcienie, jaskrawa biel i ciemny błękit oceanu w świecące i połyskujące tony pomarańczu i różu. Takie same kolory można wprowadzić do swojego mieszkania.
- Wrażenie robi panorama Miami. Do swojego wnętrza mieszkania można skopiować drapacze chmur, jako modele odbijające promienie słońca i metalicznie połyskujące. Mogą to być na przykład srebrne albo złote powierzchnie, które oddadzą mieniący się światłami klimat miasta. Obowiązkowe są zwłaszcza lustra w kształcie słońca.
Przyciągające wzrok wzory art déco
Nie tylko obrazy art déco, ale również graficzne wzory tego stylu nadają ścianom mieszkania czarujący wygląd. Geometryczna podłoga w kombinacji z tapetą z nadrukowanymi kwiatami może stworzyć bardzo korzystny wygląd. Stylowym wyróżnikiem art déco są przede wszystkim wzory geometryczne. Tę symbolikę można odnaleźć niemal wszędzie: w meblach, dywanach, ozdobnych poduszkach i na ścianach. Zainspirowani błyszczącym światem lat 20. fani tego stylu od lat stawiają ponownie na geometrię ornamentów, czyli wzory w formie strzałek, trapezów, zygzaków i promieni.
Bardzo nowoczesny i wybiegający do przodu styl wyrażał tęsknotę za przepychem i luksusem
Ulubione materiały stylu art déco
Lekkie i naturalne materiały mają tyle wspólnego ze stylem art déco, co bogato zdobione formy ze stylem skandynawskim – czyli absolutnie nic! Charakterystyczne dla stylu art déco są przede wszystkim ciężkie materiały, które zapewniają bogaty wygląd i odpowiadają artystycznej wizji projektu. Na początku listy materiałów panuje zdecydowanie aksamit. Ale również połyskujące, drobno tkane tkaniny jak satyna, równiej mają prawo wystąpić w stylu art déco. Lakierowane powierzchnie, marmur, połyskujący mosiądz i błyszczący metal pasują do ciężkich materiałów równie dobrze jak ciemne i ciepłe drewno. Nie tylko aksamit i satyna są popularnymi tekstyliami w stylu art déco. Również futra i skóry afrykańskich zwierząt, na przykład zebry, stanowią typowe obiekty tego stylu. Oczywiście, nie dosłownie – wystarczy imitacja prawdziwych skór i futer. Nowym materiałem na początku stylu art déco był chrom. Chrom wygląda szczególnie efektownie w połączeniu z kryształem. W formie lamp sufitowych albo ściennych powstają szlachetne kombinacje tych materiałów, dodające każdemu wnętrzu nastroju przytulności.
Nie tylko wysoka jakość materiałów, ale również ich pochodzenie odgrywało dla zwolenników stylu art déco ogromną rolę. Nic dziwnego, że mogła być tylko crème de la crème – onyks i marmur z Italii, egzotyczne ciemne drewno zza morza, płytki z Hiszpanii lub Portugalii i dywany z Orientu. Styl z lat 20. przed długie lata po swoim powstaniu zachwycał jakością i wykonaniem tradycyjnym ręcznym rzemiosłem. Wybór materiałów w stylu art déco do dzisiaj wciąż skupia się na dekadencji, przepychu, luksusie i bogactwie.