Sztukateria we wnętrzach - co to? Jak ją zamontować?

Coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach pojawia się sztukateria. Ten rodzaj wykończenia rzadko stosuje się w całych wnętrzach, raczej jest to forma podkreślenia i udekorowania niektórych elementów czy fragmentów ścian. To świetny sposób, by prostym i nowoczesnym pomieszczeniom dodać zdobienie w dawnym stylu. Wykonanie sztukaterii nie należy do bardzo trudnych. Podpowiadamy, jak ją zrobić krok po kroku.

Sztukateria - co to?

Sztukateria we wnętrzach tradycyjnie była pasami materiału, które maskowały i łagodziły przejścia między powierzchniami, np. ścianą oraz sufitem. Dziś korzysta się z jej formy dekoracyjnej oraz praktycznej. Idealnie komponuje się z aranżacją w stylu glamour, klasycznym czy włoskim.

Jak zrobić sztukaterię?
Jak zrobić sztukaterię?

Jak prezentuje się współczesna sztukateria?

Współczesne sztukaterie różnią się jednak od tych sprzed wielu lat. Te dzisiejsze są wykonane z innych materiałów – nie z tradycyjnego gipsu, ale zazwyczaj ze styropianu, który jest zdecydowanie lżejszy i tańszy. Wersja ze styropianu ma jednak jedną wadę – elementy sztukaterii, drobne zdobienia są zdecydowanie mniej wyraziste niż w przypadku gipsu. Styropian jest również materiałem mniej odpornym na uszkodzenia, dlatego zdecydowanie najlepiej sprawdza się na suficie. Innym materiałem, z którego wykonuje się sztukaterię, jest pianka poliuretanowa. Jest na pewno bardziej odporna na uszkodzenia niż styropian, a jej elementy są wyraźniejsze. Najdroższym, ale też stosunkowo ciężko dostępnym materiałem jest granulat Verofill. To tworzywo z glinokrzemianowych mikrogranulek połączonych żywicą. Bardzo lekki i niezwykle trwały materiał.

Sztukateria we wnętrzach tradycyjnie była pasami materiału 

Na rynku jest przy tym dostępnych wiele różnych wzorów i form z różnych materiałów, a montaż sztukaterii jest stosunkowo prosty i szybki.

Sztukateria w nowoczesnym mieszkaniu
Sztukateria w nowoczesnym mieszkaniu

Niezbędne materiały do samodzielnego wykonania sztukaterii

Jeśli planujesz samodzielne wykonanie sztukaterii, wcześniej musisz wyposażyć się w niezbędne narzędzia i materiały. Na liście zakupów muszą się znaleźć m.in.: skrzynka uciosowa, piłka o drobnych ząbkach (najlepiej do styropianu), gąbka, ołówek, nóż, a także klej do styropianu. Oczywiście nie wolno zapomnieć o samej sztukaterii, czyli listwach styropianowych, rozetach czy pilastrach.

Współczesne sztukaterie różnią się jednak od tych sprzed wielu lat.

Przed wyjściem na zakupy warto ostatecznie przemyśleć koncepcję wykonania sztukaterii i dokładnie zmierzyć wnętrze. Na przykład listwy są zazwyczaj sprzedawane w jednej stałej długości – dlatego długość ścian należy podzielić przez długość listew, żeby kupić odpowiednią ich liczbę. Co ważne, kawałki listew krótsze niż 30 cm nie powinny być przyklejane.

Sztukateria w eleganckim wnętrzu
Eggers Einrichten
Sztukateria w eleganckim wnętrzu

Jak zrobić sztukaterię?

Po zakupach można przystąpić do montażu sztukaterii. Oto kilka kroków, które trzeba wykonać, by ozdobić wnętrze sztukaterią:

Krok 1: Dopasowanie do wnętrza

Na początku sztukaterię należy dopasować do ścian. W przypadku listew podsufitowych koniecznie jest ich docięcie. Trzeba pamiętać, że cięcie musi być wykonane pod odpowiednim kątem. W rozecie do żyrandola należy z kolei wyciąć odpowiednią dziurę, by połączyć go z przewodami elektrycznymi. Najwygodniej to zrobić w skrzynce uciosowej piłką o drobnych zębach.

Sztukateria we wnętrzu
Sztukateria we wnętrzu

Krok 2: Malowanie sztukaterii

Jeśli ściany wnętrza są już pomalowane, konieczne jest malowanie sztukaterii przed przyklejeniem do ściany. W przypadku dużego remontu, sztukaterię można zamontować przed nałożeniem ostatecznego koloru na ściany i pomalować po przyklejeniu.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o samej sztukaterii, czyli listwach styropianowych, rozetach czy pilastrach.

Krok 3: Klejenie

Wysuszone wcześniej listwy trzeba przykleić. Klej najlepiej nanosić na sztukaterię, a nie bezpośrednio na ścianę. Lepiej użyć mniej kleju niż za dużo, gdyż po dociśnięciu do ściany może on wypłynąć. Listwę należy mocno docisnąć do ściany, a ewentualny nadmiar kleju usunąć gąbeczką. Po wyschnięciu kleju sztukateria jest gotowa. 

Sztukateria - wady i zalety

Jedną z największych zalet sztukaterii jest to, że jest lekka, bezpieczna, wodoodporna, niepalna i elastyczna. Możemy malować ją na dowolny kolor (choć oczywiście te jasne najbardziej pasują do wnętrz glamour). Jeżeli chcemy zaszaleć i odświeżyć wnętrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z barwami sztukaterii. Kolejną zaletą jest odporność na wilgoć.

Wadą sztukaterii jest to, że łatwo o jej niepoprawne wykonanie. Estetyka elementu zależy od jakości, dlatego warto postawić na dobre materiały, które gwarantują elegancki i ponadczasowy wygląd.