Coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach pojawia się sztukateria. Ten rodzaj wykończenia rzadko stosuje się w całych wnętrzach, raczej jest to forma podkreślenia i udekorowania niektórych elementów czy fragmentów ścian. To świetny sposób, by prostym i nowoczesnym pomieszczeniom dodać zdobienie w dawnym stylu. Wykonanie sztukaterii nie należy do bardzo trudnych. Podpowiadamy, jak ją zrobić krok po kroku.
Sztukateria - co to?
Sztukateria we wnętrzach tradycyjnie była pasami materiału, które maskowały i łagodziły przejścia między powierzchniami, np. ścianą oraz sufitem. Dziś korzysta się z jej formy dekoracyjnej oraz praktycznej. Idealnie komponuje się z aranżacją w stylu glamour, klasycznym czy włoskim.
Jak prezentuje się współczesna sztukateria?
Współczesne sztukaterie różnią się jednak od tych sprzed wielu lat. Te dzisiejsze są wykonane z innych materiałów – nie z tradycyjnego gipsu, ale zazwyczaj ze styropianu, który jest zdecydowanie lżejszy i tańszy. Wersja ze styropianu ma jednak jedną wadę – elementy sztukaterii, drobne zdobienia są zdecydowanie mniej wyraziste niż w przypadku gipsu. Styropian jest również materiałem mniej odpornym na uszkodzenia, dlatego zdecydowanie najlepiej sprawdza się na suficie. Innym materiałem, z którego wykonuje się sztukaterię, jest pianka poliuretanowa. Jest na pewno bardziej odporna na uszkodzenia niż styropian, a jej elementy są wyraźniejsze. Najdroższym, ale też stosunkowo ciężko dostępnym materiałem jest granulat Verofill. To tworzywo z glinokrzemianowych mikrogranulek połączonych żywicą. Bardzo lekki i niezwykle trwały materiał.
Sztukateria we wnętrzach tradycyjnie była pasami materiału
Na rynku jest przy tym dostępnych wiele różnych wzorów i form z różnych materiałów, a montaż sztukaterii jest stosunkowo prosty i szybki.
Niezbędne materiały do samodzielnego wykonania sztukaterii
Jeśli planujesz samodzielne wykonanie sztukaterii, wcześniej musisz wyposażyć się w niezbędne narzędzia i materiały. Na liście zakupów muszą się znaleźć m.in.: skrzynka uciosowa, piłka o drobnych ząbkach (najlepiej do styropianu), gąbka, ołówek, nóż, a także klej do styropianu. Oczywiście nie wolno zapomnieć o samej sztukaterii, czyli listwach styropianowych, rozetach czy pilastrach.
Współczesne sztukaterie różnią się jednak od tych sprzed wielu lat.
Przed wyjściem na zakupy warto ostatecznie przemyśleć koncepcję wykonania sztukaterii i dokładnie zmierzyć wnętrze. Na przykład listwy są zazwyczaj sprzedawane w jednej stałej długości – dlatego długość ścian należy podzielić przez długość listew, żeby kupić odpowiednią ich liczbę. Co ważne, kawałki listew krótsze niż 30 cm nie powinny być przyklejane.
Jak zrobić sztukaterię?
Po zakupach można przystąpić do montażu sztukaterii. Oto kilka kroków, które trzeba wykonać, by ozdobić wnętrze sztukaterią:
Krok 1: Dopasowanie do wnętrza
Na początku sztukaterię należy dopasować do ścian. W przypadku listew podsufitowych koniecznie jest ich docięcie. Trzeba pamiętać, że cięcie musi być wykonane pod odpowiednim kątem. W rozecie do żyrandola należy z kolei wyciąć odpowiednią dziurę, by połączyć go z przewodami elektrycznymi. Najwygodniej to zrobić w skrzynce uciosowej piłką o drobnych zębach.
Krok 2: Malowanie sztukaterii
Jeśli ściany wnętrza są już pomalowane, konieczne jest malowanie sztukaterii przed przyklejeniem do ściany. W przypadku dużego remontu, sztukaterię można zamontować przed nałożeniem ostatecznego koloru na ściany i pomalować po przyklejeniu.
Oczywiście nie wolno zapomnieć o samej sztukaterii, czyli listwach styropianowych, rozetach czy pilastrach.
Krok 3: Klejenie
Wysuszone wcześniej listwy trzeba przykleić. Klej najlepiej nanosić na sztukaterię, a nie bezpośrednio na ścianę. Lepiej użyć mniej kleju niż za dużo, gdyż po dociśnięciu do ściany może on wypłynąć. Listwę należy mocno docisnąć do ściany, a ewentualny nadmiar kleju usunąć gąbeczką. Po wyschnięciu kleju sztukateria jest gotowa.
Sztukateria - wady i zalety
Jedną z największych zalet sztukaterii jest to, że jest lekka, bezpieczna, wodoodporna, niepalna i elastyczna. Możemy malować ją na dowolny kolor (choć oczywiście te jasne najbardziej pasują do wnętrz glamour). Jeżeli chcemy zaszaleć i odświeżyć wnętrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z barwami sztukaterii. Kolejną zaletą jest odporność na wilgoć.
Wadą sztukaterii jest to, że łatwo o jej niepoprawne wykonanie. Estetyka elementu zależy od jakości, dlatego warto postawić na dobre materiały, które gwarantują elegancki i ponadczasowy wygląd.