Przede wszystkim w małych domach albo budynkach bez piwnicy i poddasza zawsze istnieje niedobór przestrzeni. Wolne miejsce można jednak często znaleźć właśnie w kącie pod schodami i przy odrobinie kreatywności z pożytkiem je wykorzystać.
Na pierwszy rzut oka jest tu za ciemno i za ciasno: po prostu nisza pod schodami. Ale nawet w takim miejscu można stosunkowo łatwo urządzić przestrzeń użytkową. Istotną rolę odgrywa forma schodów; pół- albo ćwierć-obrotowe schody można dobrze zagospodarować. Trudniejsze są schody kręcone z kolumną pośrodku.
Niezależnie od formy schody w domu muszą być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale też odpowiednio dopasowane do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Im lepiej harmonizują z meblami i ścianami, tym tworzą lepszy efekt. Aby schody stały się atrakcyjną częścią mieszkania, przestrzeni pod nimi nie należy zaniedbywać, ale stworzyć z niej funkcjonalny obszar. Czy to będą schody jednobiegowe, czy innego typu wzdłuż ściany, istnieją różne możliwości aranżacji miejsca pod schodami. Poznajcie nasze przykłady!
Obszerny kompleks zamkniętych szafek musu być dopasowany do konstrukcji schodów.
Miejsce do pracy i regały pod schodami
Ten przykład dotyczy otwartych, ćwierć-obrotowych schodów z podestem. Pod pływającymi stopniami można zaplanować miejsce do pracy. Blat biurka i odpowiednio zaprojektowany podest znajdują się na jednym poziomie i w jednej linii. Półki na ścianie i szafki na rolkach uzupełniają w pełni funkcjonalną przestrzeń.
Zaletą otwartych schodów jest światło i widok. Pływające stopnie wyglądają jak wychodzące ze ściany i zapewniają lekki i przyjemny nastrój. Krótki bieg z podestem zajmuje mało miejsca i umożliwia przekształcenie strefy wejściowej w wygodne miejsce do pracy. Zamiast jednobiegowych schodów biegnących wzdłuż ściany i łączących dwie kondygnacje, można zastosować schody półkowe wspornikowe pływające. Stopnie są wykonane z drewna, natomiast zabezpieczenie w formie ściany – ze szkła. Aby wygodniej było korzystać ze schodów osobom starszym i dzieciom, zaplanowany jest szeroki podest między stopniami załamania. Schody mają dwa kierunki biegu i załamują się pod kątem prostym, biegnąc wzdłuż ściany.
Pod pływającymi stopniami można zaplanować miejsce do pracy.
Miejsce pod schodami - jak wykorzystać?
Utworzona pod schodami nisza może być wykorzystana na małą biblioteczkę albo archiwum z dokumentami. Regały zamontowane na ścianę powinny tworzyć jedność ze stopniami schodów. Półki mogą mieć głębokość równą szerokości stopni i być wykonane z takiego samego drewna. Z kolei podest stanowi przedłużenie powierzchni roboczej biurka.
Tego rodzaju aranżacja nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Uzupełnieniem może być akcent w formie małego dywanu, drewniane krzesło koło biurka i odpowiednio dobrany żyrandol. W ten sposób ciemna nisza pod tradycyjnymi jednobiegowymi schodami zamieniła się w jasne, przytulne miejsce do pracy. Stabilność schodów jest zapewniona przez znaczną szerokość stopni.
Konstrukcja schodów wspornikowych polega na jednostronnym zamocowaniu do stalowych dźwigarów zamocowanych w ścianie. Z tego powodu schody wspornikowe nadają się do domów ze stabilnymi ścianami murowanymi lub betonowymi. Stopnie są wykonane z litego drewna o grubości co najmniej 20 mm.
Co zamiast balustrady?
Zamiast balustrady można zainstalować zabezpieczenie boczne z przezroczystego, grubego szkła. Bezpieczeństwo podczas wchodzenia zapewnia wąska poręcz umocowana na ścianie. Ciemna strefa wejściowa do mieszkania przekształciła się w jasny pokój. Otwarta i przeszklona konstrukcja daje poczucie optycznej lekkości. Powiększenie niewielkiego w końcu miejsca można dodatkowo wzmocnić białym kolorem ścian i podłogi. Jasna barwa podkreśli schody, meble i akcesoria.
Utworzona pod schodami nisza może być wykorzystana na małą biblioteczkę albo archiwum z dokumentami.
Zabudowana szafa pod schodami
Inny przykład wykorzystania niszy pod schodami polega na tym, że zamknięte schody zapewniają doskonałą przestrzeń do magazynowania różnych rzeczy. Dłuższy bieg schodów wzdłuż ściany tworzy niszę, która może być zabudowana tworząc szafę i szuflady pod stopniami. W ten sposób strefa wejściowa zostaje funkcjonalnie zagospodarowana i powstaje obszerna przestrzeń magazynowa bez ograniczania istniejącego pomieszczenia.
Można sobie wyobrazić rozwiązanie, w którym wzmocniona konstrukcja szafy pod schodami stanowi oparcie dla stopni. Zewnętrzne zabezpieczenie schodów może być wykonane w różny sposób, a poruszanie się po stopniach dodatkowo ułatwia poręcz zamontowana na ścianie. Obszerny kompleks zamkniętych szafek musu być dopasowany do konstrukcji schodów. W zależności od potrzeb domowników zabudowana szafa może służyć jako garderoba, spiżarnia albo przechowalnia różnorodnego sprzętu.
Forma schodów a wybór materiałów
Geometryczna forma schodów decyduje o wyborze materiałów. Front szafy może być z lakierowanej płyty bez uchwytów. Barwne akcenty stanowić mogą dobrane odpowiednio ozdoby. Uzupełnieniem jest mały stół, fotel i lustro.
Konstrukcja schodów składa się z połączonych modułów. Krótki bieg i podest tworzą pierwszą część. Zawierają głębokie szuflady zintegrowane z dolną konstrukcją stopni. Stopnie stanowią miejsce do siedzenia, są zamknięte frontami szuflad. Dolna szuflada ma znaczną długość i umożliwia przechowywanie nawet nart.
Kolejne moduły mają różną wysokość. Dla lepszego wykorzystania przestrzeni łatwiejszego dostępu, w dolnej części schodów mogą być wysuwane szafki, a w górnej zwykłe szafy z drzwiami na zawiasach. Dzięki odpowiedniemu wyborowi materiałów i kolorów, masywna szafa pod schodami jest ledwie zauważalna.