Kuchnia należy do najbardziej ulubionych pomieszczeń w domu, a urządzona bezpośrednio pod dachem jest jeszcze przytulniejsza. Dzięki starannemu planowaniu kuchnia pod skosem dachu może optymalnie wykorzystać każdy centymetr. Sprawdź nasze porady i wskazówki!
Wielu osobom mieszkanie na poddaszu kojarzy się z przytulnym i zacisznym miejscem, gdzie panuje pełna ciepła atmosfera. To leży w naturalnej potrzebie bezpieczeństwa człowieka. W pomieszczeniach na poddaszu czujemy się szczególnie pewnie i bezpiecznie, często znacznie bardziej niż pod wysokim sufitem. Kuchnia pod połacią dachową staje się małą ostoją spokoju, tutaj zimą można cieszyć się przyjemnym ciepłem i specjalną akustyką. Niemniej jednak nie tak łatwo jest urządzić kuchnię na poddaszu, aby była przytulna i jednocześnie funkcjonalna. Planując taką kuchnię, często ludzie napotykają trudne do pokonania przeszkody. Podczas gdy niektórzy doceniają oryginalny urok dwuspadowego dachu i cieszą ich nietypowe plany urządzenia poddasza, inni dostrzegają liczne ograniczenia. Każdy, kto decyduje się na mieszkanie na poddaszu, robi to zazwyczaj świadomie i zdaje sobie sprawę, że ustawienie standardowych mebli często nie jest możliwe i trzeba szukać indywidualnych rozwiązań. Spróbujemy przedstawić kilka wskazówek, które być może ułatwią urządzenie perfekcyjnej kuchni na poddaszu.
Zalety i wady kuchni na poddaszu
Interesującą osobliwością poddasza są belki nośne. Kiedyś dzieliły mieszkanie często na wiele stosunkowo małych pomieszczeń. Dzisiaj belkowanie domu jest chętnie pozostawiane na widoku jako element dekoracyjny, który dzieli przestrzeń na mniejsze strefy, pozostawiając mimo to duże pomieszczenie bez ścian działowych. Drewniane elementy konstrukcyjne znajdują się wprawdzie pośrodku mieszkania, ale według niektórych fanów poddasza to właśnie nadaje mu szczególny urok.
Bezsprzeczną zaletą kuchni w połączeniu ze skosami dachu są okna. Okna dachowe dają z reguły wyraźnie więcej światła niż umieszczone w pionowej ścianie. Pomieszczenia są przez to jaśniejsze i bardziej przytulne. Poddasze ma poza tym rozmaite kąty – w przeciwieństwie do typowych pomieszczeń z wyłącznie prostymi kątami – co tworzy przytulną atmosferę. Ponadto każda kuchnia na poddaszu jest swego rodzaju unikatem ze względu na podział przestrzeni. Ten czynnik, w połączeniu z kreatywnością użytkowników, tworzy nowoczesną, indywidualną kuchnię, która oczaruje każdego gościa.
Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie w kuchni.
Obok zalet kuchnie na poddaszu mają też tę wadę, że wymagają dokładnego planowania, aby wykorzystać optymalnie dostępną przestrzeń. Pochylenie połaci dachowych, wysokość ściany kolankowej i belkowanie są wartościami zadanymi i nie tylko muszą być w projekcie uwzględnione, ale też rozsądnie wykorzystane. Nowoczesne meble kuchenne są w stanie sprostać tym wymaganiom i istnieje wiele rozwiązań nie tylko praktycznych, ale też eleganckich. Uzdolniony projektant wnętrz może tak zaplanować meble kuchenne, że z kuchni na poddaszu powstanie kuchnia marzeń.
Planowanie kuchni na poddaszu
Podczas urządzania kuchni na poddaszu jej szczególne położenie może być prawdziwym wyzwaniem, ale daje też szanse na stworzenie rzeczywiście jedynego w swoim rodzaju pomieszczenia. Aby poznać nowe możliwości i pomysły, warto jeszcze przed planowaniem kuchni przejrzeć katalogi zasięgnąć rady fachowca.
Wiele dużych pomieszczeń na poddaszu nadaje się doskonale do urządzenia kuchni otwartej. Charakterystyczną cechą takiej kuchni jest łączenie innych przestrzeni mieszkalnych. Jedzenie, gotowanie i odpoczynek odbywają się wprawdzie w różnych obszarach mieszkania, ale mimo to w jednej przestrzeni. Jeśli mieszkanie dysponuje wolno leżącymi belkami albo słupami, mogą one spełniać funkcję naturalnych elementów podziału. W tym celu można też wykorzystać otwarte regały albo ladę kuchenną.
Istotnym elementem w kuchni jest powierzchnia robocza.
Forma kuchni na poddaszu - jaka powinna być?
W wielu przypadkach skos dachu nie pozwala na umieszczenie przy odpowiedniej ścianie blatu kuchennego. W takim przypadku uzasadnione jest zaplanowanie go w pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj kuchnia w kształcie „L” albo „U”. Podczas gdy bok od strony ściany będzie wykorzystany do przechowywania różnego sprzętu kuchennego, blat roboczy znajdzie w miejscu, gdzie można się swobodnie poruszać. Ma to taką zaletę, że ważna część kuchni jest dostępna z obu stron. Szeroki blat można połączyć przykładowo z miejscem do gotowania albo zmywania. W odpowiednio dużej kuchni da się urządzić wyspę kuchenną, wtedy nie tylko zyskuje się dostęp z różnych stron, ale blat roboczy można powiększyć. Wyspa w kuchni może dodatkowo pełnić rolę miejsca do jedzenia.
Miejsce do magazynowania
Wysokie i górne szafki kuchenne mogą być oczywiście ustawione tylko przy prostych, pionowych ścianach; inaczej powstałyby duże niewykorzystane przestrzenie z szafkami. Przy prostych ścianach można meble ustawiać jak najbliżej skosu. Pozostały kawałek ściany może być wykorzystany na różne sposoby. Najbardziej elegancko wyglądają skośne szafki wykonane na miarę, które całkowicie wypełniają lukę. Jeśli dla kogoś jest zbyt drogie rozwiązanie, może przymocować do ściany przycięte szafki, które umożliwią wykorzystanie skosu. W kuchni, w której ściana kolankowa jest niska, czyli nisko zaczyna się nachylenie dachu, zamówienie szafek na wymiar, przynajmniej tych dolnych, jest raczej niezbędne.
Interesującą osobliwością poddasza są belki nośne.
Blat kuchenny na poddaszu
Istotnym elementem w kuchni jest powierzchnia robocza. Musi znajdować się obok miejsca do gotowania i zmywania, i dysponować odpowiednimi wymiarami umożliwiającymi niezakłóconą pracę. Na dodatek blat kuchenny powinien być wyposażony w podstawkę do odkładania noży, miejsce na toster i ekspres do kawy. Urządzenie miejsca pracy należy do najważniejszych decyzji w procesie planowania kuchni. W zależności od wysokości pionowego odcinka ściany istnieje możliwość zaplanowania blatu przy skosie. Koniecznie trzeba jednak w takim przypadku sprawdzić, czy podczas pracy przy blacie kuchennym będzie wystarczająco dużo miejsca nad głową. Między głową i sufitem (skośnym) powinno być co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni. Szczególny efekt osiągnie się urządzając blat kuchenny przy oknie. Podobnie wygląda sytuacja ze zlewem – tutaj też należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca do pracy w pozycji stojącej.
Wentylacja i oświetlenie kuchni pod skosami
Także pod względem wentylacji poddasze wymaga szczególnej uwagi. Wprawdzie okna dachowe zapewniają z reguły wymianę powietrza, jednak na skośnych ścianach wilgoć może się prędzej gromadzić. Zwłaszcza jeśli miejsce do gotowania znajduje się bezpośrednio pod skosem. W określonych warunkach może być celowe wyłożenie ściany blachą ze stali szlachetnej albo szkłem, aby chronić ją przed wilgocią. Pomocny może być też wyciąg kuchenny połączony z miejscem do gotowania.
Wiele dużych pomieszczeń na poddaszu nadaje się doskonale do urządzenia kuchni otwartej.
Niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie w kuchni. Nowobudowane albo remontowane budynki z poddaszem mają zwykle duże powierzchnie przeszklone, które zapewniają dostęp do dziennego światła. W starym budownictwie są to przeważnie małe okienka i wtedy konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia sztucznego.
Przy odrobinie cierpliwości i fachowej pomocy można z kuchni na poddaszu stworzyć prawdziwą atrakcję domu.