Burgund to piękny kolor, ale we wnętrzach pojawia się dość rzadko. Jego głębia i dominujący charakter często trudno jest uzgodnić z resztą aranżacji, ale na szczęście mamy dla Ciebie kilka porad, które pozwolą burgundowe wnętrze urządzić ze smakiem.
Burgund w aranżacji: do jakich stylów pasuje?
Na pewno nie jest to wybitnie uniwersalny kolor. Odpada w przedbiegach praktycznie we wszystkich aranżacjach industrialnych, minimalistycznych i skandynawskich. Przez chwilę można się nad nim zastanowić w stylu rustykalnym, ale mimo matu i głębi tam nie pasuje jako zbyt wyszukany – łamie zasadę decorum. To raczej kolor przeznaczony do wnętrz klasycznych, eklektycznych. Bordo dobrze łączy się z naturalnymi wykończeniami i przesadnymi – niemal barokowymi – dekoracjami. Stąd też jego popularność we wnętrzach boho. Mówiąc najogólniej, jest to raczej kolor do wnętrz bogatych, przesadnych a czasem i nieco pretensjonalnych.
Burgund należy w jakiś sposób przełamać.
Ile i gdzie: to ma znaczenie
Burgund jest kolorem, który we wnętrzach musi być stosowany z umiarem. Zwykle nie tylko nie maluje się nim wszystkich ścian – nie maluje się nawet jednej całej ściany. Chodzi o to, że aranżacja z burgundem i tak będzie ciężka, a jeśli się przesadzi, będzie przytłaczająca.
- Burgund to kolor, który nanosi się raczej na ściany położone w półcieniu. Jeśli burgundowa ściana ma znaleźć się naprzeciwko okna, to najczęściej odbiera jej sporo głębi i całość staje się nazbyt frywolna. Burgund dobrze wykończy ściany boczne, bo tam można go ze smakiem połączyć z dodatkami. Raczej nie warto zostawiać go jako jedynej dekoracji ściany z oknem.
- Wybierając burgund do aranżacji, trzeba naprawdę uważać w małych pomieszczeniach. Cała stylizacja będzie ciemna i dość ciężka, a to może sprawić, że optyczne zmniejszenie pokoju pójdzie o krok za daleko.
Z jakimi kolorami łączy się burgund we wnętrzach?
Przede wszystkim burgundu nie należy kontrastować z kolorami o dużo większej jasności (z oczywistych powodów nie dotyczy to stylu boho, ale takie wnętrza stanowią mniejszość aranżacji). Odpadnie więc połączenie z bielą, kolorem żółtym czy błękitnym. Nie tylko optycznie nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, ale jeszcze wprowadza bardzo nieprzyjemny zgrzyt estetyczny.
- Burgund dobrze łączy się z barwami naturalnymi, szczególnie ciemnymi gatunkami drewna, przy czym dobrze jest, jeśli będzie to drewno z dość wyraźnym, ale ciemnym rysunkiem słojów. Popularne jest jednak również łączenie go z błyszczącymi okleinami wenge w stylu lat 60 XX wieku i efekt nie jest zły.
- Burgund należy w jakiś sposób przełamać. W klasycznych aranżacjach można to zrobić ciemnym kamieniem albo na przykład starym złotem, natomiast nowoczesne wnętrza stawiają raczej na kolory dopełniające, a więc odcienie zieleni i niebieskiego.
- Zwykle burgund jest nakładany w formie farby do efektów specjalnych, stiuku lub tapety, co sprawia, że kolor nie jest jednolity. Jeśli jednak okazuje się zbyt monotonny, rozwiązaniem jest wykorzystanie we wnętrzu – na przykład na narzutach na sofie – szerokiej kraty z wąskimi liniami.
Jakie dodatki dobrać do wnętrza z burgundem?
Stawiając na burgund, trzeba wybrać jedną z dwóch dróg aranżacji: albo głównym walorem estetycznym będzie sam kolor ścian, albo będzie on tylko tłem. W pierwszym przypadku wnętrze będzie miało eklektyczny charakter, a z dodatków należy wybrać proste meble, takie jak wspomniane już komody z okleinami wenge albo nowocześniejsze wersje z prostymi ramami wykonanymi z profili stalowych w jednolitym kolorze.
Jedynymi bardziej wyszukanymi dodatkami w takich stylizacjach będą zwykle rami na obraz lub na przykład duży zegar, czyli te elementy, które pojawią się bezpośrednio na tle burgundowej ściany. Tego typu wnętrza są zwykle dość kontrowersyjne, natomiast pozwalają wyeksponować burgundowe wykończenie w całej jego okazałości.
Z drugiej strony, można takie wnętrze wyposażyć w bogatsze dodatki – rzeźbione, ciężkie drewniane meble, duże obrazy czy stojak na wino (niewiele jest dodatków, które na wszystkich płaszczyznach lepiej łączą się z burgundem). Taki pokój można też połączyć na przykład z ogrodem zewnętrznym albo urządzić w nim gabinet stylizowany na XVIII-XIX wiek.
Coraz częściej też burgund jest proponowany jako kolor do przestronnych pokojów kąpielowych
Burgund w tej bardziej klasycznej aranżacji będzie wręcz domagał się użycia wyszukanych dekoracji okiennych: dopracowanych firan, a tym bardziej ciężkich zasłon. Generalnie dodatki tkaninowe będą z burgundem zawsze dobrze się łączyły: czy będą to tapicerowane meble, kapy, gobeliny czy reprodukcje arrasów. Trzeba tylko w takiej sytuacji uważnie łączyć stylizację między pomieszczeniami, bo choć będzie to piękny pokój, wejście doń z industrialnego przedpokoju może wywołać nieprzyjemny dysonans.
Jaki pokój urządzić w burgundzie?
Specyficzny charakter tej barwy i jej dominujący charakter sprawiają, że wnętrza z burgundem nie są łatwe w odbiorze. Jeśli więc ma to być salon, to należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zdejmie z aranżacji nieco ciężaru. Często poleca się też w burgundzie urządzić gabinet do pracy. Choć bez wątpienia wygląda to bardzo prestiżowo, tego typu porady raczej są udzielane przez osoby, które nie pracują zbyt długo w domu: najczęściej jednak lepszym wyborem będzie praca w jaśniejszej, mniej dominującej przestrzeni.
Burgund jest kolorem, który we wnętrzach musi być stosowany z umiarem.
Na pewno jednak na burgund można postawić w przestrzeni wypoczynkowej czy pokoju zimowym lub po prostu wykończyć tym kolorem tylko fragment reprezentacyjnej przestrzeni. Coraz częściej też burgund jest proponowany jako kolor do przestronnych pokojów kąpielowych, i tam faktycznie zdaje egzamin, ale charakter wnętrza nieco się zmienia.
Jak odebrać burgundowi ciężar gatunkowy
Została do omówienia jeszcze jedna kwestia. Wszystko powyżej bowiem dotyczyło sytuacji, w której burgund trafiał na ścianę, a to przecież nie jest jedyna możliwość. Dziś dostępnych jest na przykład wiele mebli, których fronty mają odcień bardzo zbliżony do tradycyjnego burgundu. I takie meble designerzy proponują do kuchni. Z czym je wtedy połączyć?
Przede wszystkim burgundu nie należy kontrastować z kolorami o dużo większej jasności
Przede wszystkim nie należy z większością dodatków odchodzić zbyt daleko od tego tonu i trzeba będzie trzymać się odcieni czerwieni, być może różu, jeśli meble będą lakierowane. Tło natomiast powinno być pastelowe, jasne, często najlepiej po prostu białe, być może szare. W takiej aranżacji burgund straci swój ciężar i głębię. Pozwoli to na przykład na optyczne zmniejszenie zbyt dużego salonu albo aneksu i uczynienie ich bardziej przytulnymi. W takich wnętrzach ma się zdecydowanie większą swobodę niż w tych, w których burgund pojawia się na przykład w stiukach na ścianie.