Folkowe wnętrze - propozycje urządzenia, wskazówki, inspiracje

Motywy góralskie, kurpiowskie, kaszubskie czy też łowickie nadają charakter i wyrazistość wnętrzom. Styl folkowy z elementami cepelii, motywami ludowymi zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Folkowe elementy sprawdzają się zarówno w domu jak i w mieszkaniu.

Styl dworkowy - staropolski klimat

Styl dworkowy, który nierozerwalnie kojarzy się z polską wsią, to jedna z propozycji urządzenia domu w stylu ludowym. Stare, drewniane, najlepiej ciężkie, ciemnobrązowe meble. Antyki z różnych okresów historycznych sprawią, że poczujemy się jak w starym dworku lub pałacu, gdzie od pokoleń są kolekcjonowane meble. Wykonana lata temu biblioteka, sekretarzyk, komoda, biurko sprawią, że odbędziemy podróż w czasie.

Wnętrze zainspirowane stylem folkowym
Wnętrze zainspirowane stylem folkowym

Unikatowy, staropolski charakter nadają takim wnętrzom stare zasłony, firany, obrusy, tapicerka oraz tapety w odcieniach beżu, brązu, zieleni, najlepiej z motywami kwiatowymi. Bardzo ważnym elementem wystroju jest drewno. Poza meblami warto postawić na parkiet, ewentualnie boazerię, świetne wrażenie zapewnią umiejętnie wyeksponowane belki stropowe.

Styl folkowy nie jest łatwy do zaadaptowania.

Na ścianach zawieszamy obrazy, najlepiej przedstawiające rodzime krajobrazy, martwą naturę lub portrety członków naszej rodziny. Jako dekoracje stosujemy pamiątki rodzinne, flakony, świeczniki, wazony, kufle, dzbany. Najlepiej, aby były metalowe lub porcelanowe, nawiązujące do popularnych we wcześniejszych latach "Włocławków". Lampy i abażury również powinniśmy utrzymać w starym stylu. Najlepiej, aby były metalowe.

Bardzo ważnym elementem dworków są piece i kominki kaflowe, przy których często, zwłaszcza podczas zimniejszych miesięcy, tworzy się serce domowego ogniska, które nadaje przytulny klimat naszym czterem ścianom. Kolejnym elementem dekoracyjnym mogą być poroża zawieszone na ścianach lub nad kominkiem.

Dom w stylu dworkowym
Dom w stylu dworkowym

New folk - nowocześnie i ludowo

New folk to kolejna propozycja urządzenia mieszkania w stylu ludowym. Do nowoczesnych stylizacji dodajemy elementy folkowe, które świetnie ocieplą i dodadzą życia nowoczesnym wnętrzom. W przypadku stylu dworkowego inspiracje są czerpane z dawnych wnętrz polskich, natomiast w stylu newfolkowym stosuje się elementy reprezentujące etnografię z różnych stron świata.

W takich pomieszczeniach pojawiają się poduszki z motywami kurpiowskiej wycinanki, obrus z góralskimi motywami czy też rzeźby rodem z Afryki lub Oceanii. Ciekawą dekoracją jest kolorowa, pasiasta tapeta łowicka we wnętrzu utrzymanym w stylu high-tech.

Antyki z różnych okresów historycznych sprawią, że poczujemy się jak w starym dworku lub pałacu

Ciekawie mogą wyglądać zwykłe meble pomalowane na mocne kolory. Szczególnie czerwień jest silnie związana ze stylem etno. Świetny efekt dają elementy orientalne, w stylistyce safari oraz rustykalne.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z użyciem elementów etno. Podobnie jak w każdej innej dziedzinie życia, tak samo podczas urządzania wnętrz powinniśmy zachować umiar. Mamy czuć się u siebie w domu, a nie jak w muzeum. Niemniej jednak, warto eksperymentować ze stylistyką folkową, która przeżywa drugą młodość.

New folk w mieszkaniu
Pinterest
New folk w mieszkaniu

Styl folkowy w nowoczesnym wnętrzu - jak osiągnąć zamierzony efekt?

Folkowy styl nie jest łatwy do zaadaptowania. Jeżeli jednak się na niego zdecydujemy, mamy gwarancje, że mieszkanie lub dom będzie przytulne, przyjemne i swojskie. Ludowe motywy wracają do łask. Nie tylko te folklorystyczne, ale np. drobne, kolorowe elementy zdobiące meble oraz materiały! 

New folk to kolejna propozycja urządzenia mieszkania w stylu ludowym

W stylu folkowym łatwo się zatracić, szczególnie biorąc pod uwagę aktualne upodobanie inwestorów do minimalistycznych rozwiązań. Dobrze jest wybrać nowoczesne tło i do niego dobierać elementy, meble i obrazy w tym stylu. W ten sposób zachowamy umiar, a jednocześnie żaden z gości nie będzie miał wątpliwości, co do źródła naszej inspiracji. Akcesoria dużo łatwiej kontrolować, sprawdzając czy nie przesadzamy z ich ilością.

Styl folkowy w nowoczesnym wnętrzu
Pinterest
Styl folkowy w nowoczesnym wnętrzu

Jakie są elementy tego stylu, które chętnie zaprosimy do siebie? Na pewno kwiaty i zdobienia, które przypominają kurpiowskie wycinanki. Dodatki z tymi motywami dalej są produkowane, m.in. na zastawie stołowej, obrusach czy np. czajnikach, wazonach lub obrazach. Styl folkowy to przecież przede wszystkim ożywianie wnętrza. W takim mieszkaniu nie ma miejsca na nudę - przekonamy się o tym, gdy tylko zaczniemy planować aranżację!