Jak zaprojektować sypialnię na poddaszu ze skosami?

Urządzenie poddasza ze skosami bywa prawdziwym koszmarem, ale wcale nim być nie musi. Wystarczy tylko odrobina inwencji i zdrowego rozsądku, żeby na poddaszu ze skosami powstała choćby genialna sypialnia. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z takim wyzwaniem.

Sypialnia pod skosami - podstawowe błędy

Najpoważniejszym błędem, jaki można popełnić, projektując sypialnię na poddaszu ze skosami, jest próba ustawienia zbyt wysokich priorytetów niepotrzebnym albo przynajmniej drugoplanowym elementom wyposażenia: szafkom nocnym telewizorowi (który zresztą do sypialni w ogóle nie powinien trafić) czy małej garderobie.

Ile głów, tyle pomysłów, więc i stylistyka sypialni na poddaszach bywa bardzo różna.

Nie – projektowanie sypialni zacznij zawsze od znalezienia miejsca na łóżko.

  • Co do zasady raczej odradza się ustawianie łóżka pod skosami. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której kąty i wysokości zgodzą się z pewnym rozsądnym planem minimum, czyli 110-120 centymetrów od materaca do sufitu po stronie ściany i około 180-190 cm po stronie zewnętrznej łóżka – wtedy powinno być dość miejsca, żeby z łóżka wygodnie wstawać.
  • Większość osób będzie preferowała ustawienie łóżka nie bezpośrednio pod oknem i raczej nie naprzeciwko drzwi. Jeśli projektujesz wnętrze dla siebie, to oczywiście wiesz lepiej, gdzie będzie Ci wygodniej, ale jeśli będzie to sypialnia gościnna, to warto wziąć te zalecenia pod uwagę.
  • Łóżko jest miejscem, w którym zgodnie z opiniami ekspertów mogą odbywać się tylko dwie czynności, a spanie jest dopiero pierwszą z nich. Jeśli ta druga wymaga więcej przestrzeni, to nie pamiętaj, że to wpłynie również na opcje ustawienia w odpowiednio przestronnym miejscu.
Dostęp światła słonecznego ma ogromne znaczenie przy aranżacji sypialni
Dostęp światła słonecznego ma ogromne znaczenie przy aranżacji sypialni

Jak dobrać meble do sypialni na poddaszu?

Poddasze najczęściej jest bardzo klimatycznym miejscem i urządza się je w związku z tym albo klasycznie, albo z pewnym odchyleniem w stronę stylów minimalistycznych, ale naturalnych. Style surowe, industrialne, brutalistyczne, ale też bardzo pstrokate, takie jak art-deco czy glamour, raczej kiepsko się prezentują w takiej przestrzeni i niech to będzie już pierwszą wskazówką co do wyboru mebli.

Co do zasady raczej odradza się ustawianie łóżka pod skosami.

Powinny one być raczej proste, skupione na funkcjonalności, a nie wyglądzie. Druga kwestia to rozważenie, jakie meble w sypialni na poddaszu w ogóle mogą się znaleźć, biorąc pod uwagę, że przecież nie na wszystko będzie miejsce.

  • Szafki nocne, choć są silnie promowane w katalogach wnętrzarskich, są bardzo często zbędne. Wiele osób w ogóle z nich nie korzysta, a jeśli mają być tylko podstawką pod lampkę nocną, to równie dobrze można zastanowić się nad montażem kinkietu obok łóżka i w ten sposób oszczędzić sobie sporo miejsca.
  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie w sypialni podręcznej garderoby. Tę można ustawić nawet bezpośrednio pod skosami, przy czym należy się liczyć z tym, że wtedy sypialnia straci nieco swojego klimatu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie z którejś strony niskiej, ale długiej szafki. Oczywiście jej funkcjonalność się zmieni, ale trzeba szukać złotego środka między wyglądem a funkcją.
  • Z sypialni zdecydowanie powinny zniknąć telewizory, więc i szafki RTV nie są tu potrzebne. Jeśli chcesz wykorzystać sypialnię jako miejsce całodziennego relaksu (swoją drogą – tego też jednak się nie poleca), to zamiast telewizora, wstaw sobie mały stolik i ekspres do kawy albo barek.
Minimalistyczna sypialnia pod skosami
Minimalistyczna sypialnia pod skosami

O tym się zwykle nie pamięta, a szkoda!

Czynnikiem, który może w olbrzymim stopniu wpłynąć na całokształt projektu, jest dostępność światła słonecznego. Niby nie jest ono w sypialni mile widziane, ale mało kto chciałby spać w pomieszczeniu przypominającym jaskinię. Wiele osób zresztą decyduje się nawet na urządzenie sypialni na poddaszu z wyjściem bezpośrednio na nieduży balkon. W takiej sytuacji dobrze jest jednak pomyśleć o jakichś dobrych zasłonach klasycznych, roletach albo żaluzjach. Przy oknach dachowych możliwości ich wyboru będą trochę ograniczone, ale można sobie z tym poradzić.

Inwestorów można podzielić na dwie grupy: tych, którzy uznają skosy za największy atut pozwalający tworzyć klimatyczne sypialnie i tych, dla których skosy to zło konieczne i jedyne ich zastosowanie to wykorzystać przestrzeń pod nimi jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Obie strony mają swoje racje, a najgorsze, co można zrobić, to podzielić sypialnię pół na pół i próbować pod jednym skosem stworzyć przytulny i romantyczny kącik wypoczynkowy, a drugi skos zabudować wielką szafą. To się udaje naprawdę sporadycznie, najczęściej dobrze będzie zdecydować się na jedną z tych koncepcji.

Szafki nocne, choć są silnie promowane w katalogach wnętrzarskich, są bardzo często zbędne.

Nawet jeśli za dnia sypialnia będzie bardzo jasna, to z oknami połaciowymi w nocy będzie w niej najpewniej dość ciemno. Dobrze jest to przewidzieć wcześniej i zaplanować odpowiednie oświetlenie nocne lub tzw. ostrzegawcze, czyli delikatne LED-y przy podłodze. Poddasza ze skosami to nietypowe pomieszczenia, ponieważ właśnie światło działa w nich zupełnie inaczej niż w przypadku klasycznych pokojów, gdzie okna są umieszczone w pionowych ścianach.

Poddasze najczęściej jest bardzo klimatycznym miejscem
Poddasze najczęściej jest bardzo klimatycznym miejscem

Który styl wybrać do sypialni na poddaszu?

Ile głów, tyle pomysłów, więc i stylistyka sypialni na poddaszach bywa bardzo różna. Dominują jednak style klasyczne i rustykalne, choć bardzo popularne są też różne warianty minimalizmu, w tym prosty i jasny styl skandynawski.

  • Styl rustykalny świetnie sprawdza się w większych i jaśniejszych sypialniach – generalnie wnętrza w tej konwencji nie są może bardzo ciemne, ale dość zróżnicowane i jednak mogą być na swój sposób przytłaczające.
  • Jasny styl skandynawski jest bardzo uniwersalny, ale warto zawczasu zastanowić się, czy nie będzie zbyt jasny jak na sypialnię. Owszem, rolety same w sobie będą sporą pomocą, ale niekiedy warto wprowadzić pewne zmiany choćby w kolorystyce dodatków i do bieli i lekkiej szarości dodać choćby ciemną zieleń, która trochę przytłumi klimat.
  • Style klasyczne mają tę zaletę, że ich wytyczne są zarysowane bardzo szeroko. W większości też korzystają z naturalnych, pastelowych albo przynajmniej matowych kolorów, co sprawia, że sypialnia jest optycznie cieplejsza i bardziej przyjazna.
  • W sypialni raczej nie ma sensu stosować najbardziej różnorodnych i eklektycznych stylów. Mają one oczywiście swój urok, ale w takich chaotycznych wnętrzach wiele osób doświadcza problemów z wyciszeniem, które jest przecież niezbędne, jeśli chce się przespać spokojnie całą noc.
Sypialnia pod skosami z antresolą
Sypialnia pod skosami z antresolą

Ważniejsze od wyboru konkretnego stylu jest takie urządzenie sypialni na poddaszu, żeby miała ona indywidualny charakter. Skosy już zmniejszają optycznie pomieszczenie, więc naturalnym wyborem będą raczej jasne kolory, ale jeśli wolisz urządzić sypialnię w odcieniach grafitu i purpury – Twój wybór. Wszystko, byle tylko dobrze Ci się spało!