Często popełniane błędy podczas urządzania biura – unikaj ich!

Czy poprawne urządzenie biura to duże wyzwanie? Chcielibyśmy powiedzieć, że nie, ale widzimy co chwilę zdjęcia biur i na wielu z nich dość wyraźnie widać, że osoby odpowiedzialne za aranżację, nie przemyślały jej tak do końca. A że zależy nam na tym, żeby Twoje biuro było idealne, to podpowiemy, czego absolutnie należy unikać.

Krzykliwy minimalizm

Świetnie rozumiemy, że style minimalistyczne mają w sobie coś urzekającego, a do biur pasują w sposób szczególny. Z drugiej strony – ich surowe warianty są raczej mało przyjazne i nieszczególnie przyjemne. I wtedy pojawia się chęć, żeby jakoś te wnętrza ożywić. To oczywiście zupełnie możliwe: w industrialnym brutalizmie można choćby osadzić całkiem ciekawie wyglądające rośliny, a w stylu skandynawskim dodać jakieś elementy kolorystyczne. Niestety w wielu przypadkach sprowadza się to do urozmaicenia przestrzeni krzykliwymi barwami. Kiedy jest ich za dużo, cały projekt robi się przytłaczający. Jeśli chcesz urządzić ładne biuro, musisz mieć świadomość, że pewne koncepcje stylistyczne są niemal nie do pogodzenia i trzeba się zdecydować albo na przytulną i ciepłą przestrzeń, albo na chłodny profesjonalizm.

Biuro powinno być zoptymalizowane pod kątem regularnie i często wykonywanych zadań.

Hałas w biurze

Ten problem trochę się wiąże z poprzednim. Jeśli bowiem stawiasz na style minimalistyczne i proste, to we wnętrzu znajduje się niewiele elementów wyposażenia. To z kolei sprzyja powstawaniu pogłosu i z problemem można sobie poradzić na kilka różnych sposobów. Unikaj przede wszystkim pozostawiania pustych ścian i podłóg. Przynajmniej część powierzchni powinna być zaaranżowana w taki sposób, żeby sprzyjały one pochłanianiu części dźwięków. Na ścianie można umieścić plakat, ramę czy choćby jej kawałek pokryć warstwą tapety, a na podłodze umieścić nawet dość niską wykładzinę.

Głośne biuro i brak prywatności mogą negatywnie wpływać na efektywną pracę
Głośne biuro i brak prywatności mogą negatywnie wpływać na efektywną pracę

Sztuczne światło w biurze

Sztuczne oświetlenie to jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości i bez tego o poprawnej aranżacji biura na pewno nie może być mowy. Jednak to nie oznacza, że można zupełnie zignorować naturalne światło. Im lepiej je wykorzystasz, tym więcej na tym zyskasz. Nie chodzi tylko o to, że praktycznie wszystkie aranżacje lepiej wyglądają w naturalnym świetle, ale też o to, że po prostu lepiej się w takich warunkach pracuje. I żebyśmy się dobrze zrozumieli: koniecznością jest zaprojektowanie i wykonanie doskonałego oświetlenia w biurze, jednak powinno ono być tylko uzupełnieniem światła słonecznego, bo mimo całego postępu technologii, nie jest go w stanie w pełni zastąpić.

W biurze nie zapomnij o naturalnym świetle!
W biurze nie zapomnij o naturalnym świetle!

Biuro do wszystkiego – Twój koszmar

Trudno nam nawet powiedzieć, skąd wzięło się to przekonanie, ale wiele firm stara się swoje biura urządzić tak, żeby były maksymalnie uniwersalne, czyli żeby jak najrzadziej trzeba je było opuszczać. To nigdy nie był dobry pomysł, a dziś jest chyba jeszcze gorszy niż wcześniej. Biuro powinno być zoptymalizowane pod kątem regularnie i często wykonywanych zadań. Jeśli warunki na to pozwolą, to można uzupełnić je o sprzęty do realizacji zadań pojawiających się rzadziej, ale niewymagających wielkiego zachodu. Próba zrobienia z biura miejsca spotkań z klientami, pokoju projektowego i sali konferencyjnej skończy się wielką katastrofą. Po prostu tego nie rób – jeśli masz przestrzeń, w której teoretycznie mogłoby się to udać, to też nie próbuj: podziel duże pomieszczenie na mniejsze i wtedy przydzielaj funkcje.

Trzeba przewidzieć, którędy będą biegły ciągi komunikacyjne

Estetyka biura ważniejsza niż funkcjonalność

Ten błąd pojawia się niestety regularnie, choć wydaje się, że wszyscy już dawno powinni zrozumieć jego naturę. Chodzi o przedkładanie estetyki ponad funkcjonalność przestrzeni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że część designerskich mebli – zwłaszcza krzeseł – wygląda, delikatnie mówiąc, nietypowo. Jednak porzucenie ergonomii tylko dlatego, że kiepsko wygląda na zdjęciach, to zaprzeczenie samej idei biura, które z założenia ma być przestrzenią roboczą, a nie studiem fotograficznym. Owszem, przy zakupie mebli do biura dobrze jest pomyśleć, jak będą się we wnętrzu prezentowały, ale to kwestia, którą można się zająć dopiero wtedy, kiedy ma się pewność, że pod względem funkcjonalnym niczego wyposażeniu nie można zarzucić.

Funkcjonalność w biurze to podstawa
Funkcjonalność w biurze to podstawa

Zły podział przestrzeni w biurze

Zostawiliśmy sobie do omówienia jeszcze jeden poważny błąd, a mianowicie fatalny podział przestrzeni. Może to oznaczać zarówno brak wydzielenia jakichkolwiek stref funkcjonalnych, jak i rozdrobnienie pomieszczenia bez wyraźnej potrzeby. To zresztą sprawa, która wymaga wysilenia wyobraźni już na wczesnym etapie projektowania. Trzeba przewidzieć, którędy będą biegły ciągi komunikacyjne, gdzie będą stały ogólnodostępne urządzenia biurowe, gdzie czajnik i ekspres do kawy, a gdzie pracownicy będą mogli w spokoju realizować swoje główne zadania. I teraz tak: wydzielenie przestrzeni może być czysto umowne i wynikać po prostu z odpowiedniego projektu. Można je również zasugerować, stosując pewne aranżacyjne triki i ograniczając swobodę choćby przez ustawienie mebli lub kwiatów. Można też – jeśli ilość dostępnej przestrzeni na to pozwala, architektonicznie wydzielić pewną przestrzeń. 

Unikaj przede wszystkim pozostawiania pustych ścian i podłóg.

Mniejsze grzeszki przy urządzaniu biura

Dobrze, największe błędy związane z urządzaniem biura, mamy teraz za sobą. Ale pozostaje jeszcze nie taka krótka lista mniejszych grzeszków, które też popełniane są często, a które, szczególnie w większej liczbie, mogą zamienić pracę w biurze w piekło.

  • Próba „wciśnięcia” na małej przestrzeni dodatkowego stanowiska roboczego. To nie tak, że można sobie bez żadnej zmiany aranżacji po prostu dostawić kolejne biurko do trzech już mających swoje miejsce.
  • Kiepski dobór kolorów. Zbyt agresywne lub zbyt mdłe barwy pogarszają odbiór przestrzeni i na pewno nie sprzyjają wydajnej pracy w miłej atmosferze.
Nie bój się prosić o pomoc! Niech pracownicy powiedzą, jakich rozwiązań oczekują
Nie bój się prosić o pomoc! Niech pracownicy powiedzą, jakich rozwiązań oczekują
  • Urządzanie biura bez pytania pracowników o pomysły. Jeśli wiesz, kto będzie w biurze pracował, to spytanie tych osób o to, czego potrzebują, powinno być pierwszym krokiem.
  • Kierowanie się modą. Tak naprawdę dla biura nie ma znaczenia, co jest aktualnie modne. Zasady ergonomii są stałe (choć z czasem rozumiemy je coraz lepiej). Skupianie się na dekoracji nie jest tym, co powinno rządzić wystrojem biura.
  • Nadmierna rozbudowa funkcji. Biuro to biuro, a pokój socjalny to pokój socjalny. Nie każda firma może sobie pozwolić na organizację gameroomu, ale to nie znaczy, że należy wtedy próbować wydzielić przestrzeń rekreacyjną w biurze.
  • Częste rearanżacje. Lepszy jeden dobry projekt niż pięć przeciętnych. Zaprojektuj biuro raz, wykonać aranżację poprawnie. Pewne drobne niedociągnięcia lepiej pozostawić, niż poprawiać, psując przy tym inne elementy.