Zakup garnków – jakimi kryteriami się kierować?

Nieważne jakie, ważne żeby tylko były? Nic bardziej mylnego. Już sam materiał z jakiego wykonane są garnki, powinien być jednym z ważniejszych kryteriów wyboru odpowiednich naczyń do gotowania czy smażenia.

Twoja decyzja bezpośrednio przełoży się także również na komfort pracy w kuchni, jakość przyrządzanych posiłków, a także rachunki za energię. Sprawdź, więc jak wybrać garnki, by służyły długo, pozwalały przyrządzać różne posiłki i wpisywały się w zdrowy tryb życia wszystkich domowników. 

Co powinno Cię zainteresować przy zakupie garnków?

Jeśli lubisz komfort i wygodę, a przy okazji chcesz mieć pewność, że każda potrawa będzie istnym kunsztem kulinarnym w Twoim wydaniu, to nie ma to tamto, musisz mieć porządne, dobrej jakości garnki w swoim domu. Możesz mieć jednak sporo dylematów przy ich zakupie, np. z jakiego materiału kupić garnki, albo czy do kompletu niezbędna jest pokrywka. Możesz też się zastanowić nad wielkością oraz przemyśleć wyższość rondelka nad zwykłym garnkiem, ale na początku powinny zainteresować Cię bardzo praktyczne informacje, dzięki którym garnki idealnie dopasujesz do swoich preferencji i wymagań. Dlatego sprawdź:

  • Czy garnki możesz myć w zmywarce – niby standard, ale może się okazać, że nie w Twoim przypadku. Najgorzej, kiedy przekonasz się o tym przy mocno zaschniętej patelni po jajecznicy albo grubym osadzie z tłuszczu po ugotowanym rosole.
  • Nienagrzewające się uchwyty – jeśli dobrowolnie rezygnujesz z takiego komfortu na rzecz niższej ceny, to pomyśl, ile razy się oparzysz, chcąc szybko zdjąć garnek z kuchenki i zapominając o ścierce czy rękawicy ochronnej.
Garnki w kuchni
Garnki w kuchni
  • Atest PZH – pamiętaj, że w garnkach przyrządzasz posiłki dla całej Twojej rodziny. Masz świadomość, że możesz im na talerz przy okazji serwować m.in. ołów czy kadm? Jeśli absolutnie chcesz mieć pewność, że posiłki są zdrowe, to sprawdź, czy garnki posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny.
  • Czy garnek ma pokrywkę? Najlepiej jeśli ma, ponieważ gotowanie pod pokrywką jest energooszczędne, szybsze i lepsze. Idealnie, jeśli pokrywka jest szklana i posiada czujnik temperatury.
  • Na indukcję czy nie? Obecnie większość producentów oferuje garnki, które sprawdzą się na każdym typie kuchenki. Nie mniej warto sprawdzić, czy również są dostosowane właśnie na indukcję.
  • Grube dno – im grubsze dno (obecnie najlepiej jeśli dno garnka składa się aż z 11 warstw) tym większa gwarancja właściwego przyrządzania posiłków. Garnek równomiernie się nagrzewa i nic nie przywiera do dna. 

Obecnie większość producentów oferuje garnki, które sprawdzą się na każdym typie kuchenki.

Dlaczego ważny jest atest PZH?

Jeśli zastanawiasz się, skąd się biorą choroby cywilizacyjne, to miej świadomość, że również z wykorzystania niewłaściwych garnków. Naczynia, które nie posiadają atestu PZH mogą bowiem wydzielać podczas gotowania groźne dla ludzkiego organizmu substancje rakotwórcze albo takie, które uszkadzają i to w znaczny sposób układ nerwowy. Uwalniające się po wpływem ciepła takie pierwiastki jak miedź, chrom, albo nikiel mogą znacznie szkodzić zdrowiu, zwłaszcza jeśli garnki są regularnie i systematycznie używane w domu. Dlatego znaczek PZH powinien być bardzo ważnym kryterium przy wyborze garnków. Świadczy bowiem, że naczynia przeszły surowe i bardzo dokładne kontrole, a korzystanie z nich nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie Twoje i domowników. 

Jaki materiał garnków jest dobrym wyborem?
Jaki materiał garnków jest dobrym wyborem?

Materiał z jakiego wykonane są garnki?

Na rynku znajdziesz różnego rodzaju garnki zarówno żeliwne, aluminiowe, ze stali nierdzewnej, wciąż z emalii czy ze szkła. Co warto wiedzieć o poszczególnych materiałach?

  • garnki z aluminium – są lekkie, a tym samym o wiele bardziej poręczne niż np. garnki żeliwne czy ze stali nierdzewnej. Do ich zakupu przekonuje również rozsądna cena. O czym pamiętać przy ich wyborze? Uwalniane podczas gorąca aluminium może przedostawać się do potraw. Dlatego garnki powinny być pokryte specjalną powłoką anodowaną, ceramiczną, czy tytanową. Dzięki niej garnki są bezpieczne w użyciu i trwałe na długie lata. Wadą aluminium jest jednak też wchodzenie w reakcję z kwaśnymi potrawami. Nie warto więc przyrządzać w nich kapuśniaku, bigosu czy żurku. Potrawy odznaczą się bowiem metalicznym, nieprzyjemnym posmakiem i będą zawierać trujące dla organizmu składniki.

Znaczek PZH powinien być bardzo ważnym kryterium przy wyborze garnków.

  • garnki emaliowane – są zdrowe i bardzo przydatne, dopóki powłoka emaliowana nie jest zdarta i uszkodzona. Wtedy należy je od razu wyrzucić, ponieważ znajdująca się pod emalią blacha, może rdzewieć i negatywnie wpływać na jakość przyrządzonego jedzenia. Jeśli używasz drewnianych czy plastikowych akcesoriów, garnki są bezpieczne i bardzo praktyczne w użyciu. Co ważne nie wchodzą w reakcje także z kwaśną żywnością oraz są bezpieczne dla alergików czy dzieci.
Dlaczego ważny jest atest PZH?
Dlaczego ważny jest atest PZH?
  • garnki ze stali nierdzewnej – są wytrzymałe, idealne do gotowania różnych potraw ale wręcz niepolecane alergikom. Na rynku znajdziesz też garnki bez domieszki niklu, albo z minimalną jego zawartością, ale te z kolei nie zawsze są już tak odporne na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Ponadto garnki ze stali są ciężkie. Nie odczujesz tego przy małym rondelku, ale przy wielkim garnku pełnym zupy zdecydowanie już tak.
  • garnki żeliwne – są rewelacyjne do przygotowania dań jednogarnkowych, pieczenia mięsiwa czy przyrządzania zapiekanek. Możesz je wykorzystać także w piekarniku, co z pewnością jest ogromnym plusem być może i w Twoim domu. W garnku żeliwnym możesz gotować bez tłuszczu, a więc przyrządzać również lekkie, dietetyczne potrawy. Ponadto garnki żeliwne są łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe na różne uszkodzenia. Ich wadą jest często wysoka cena i spora waga.

W kuchni wszystko ma znaczenie – wielkość garnka, jego średnica czy grubość ścianek.

  • garnki szklane – wcale nie wyszły z mody. Są zdrowe, antyalergiczne, łatwe w użyciu i czyszczeniu. Do tego widać, co i jak się gotuje w środku, bez ściągania pokrywki. Wybierając takie garnki trzeba jednak pamiętać, że są też ciężkie i nagrzewają się całe, łącznie z uchwytami. Ponadto mogą się szczerbić, zwłaszcza podczas mycia, czy przechowywania w szafach.  
Czy lepiej kupować garnki w komplecie?
Czy lepiej kupować garnki w komplecie?

Przeznaczenie garnków

W kuchni wszystko ma znaczenie – wielkość garnka, jego średnica czy grubość ścianek. Dlatego przy wyborze naczyń, warto zastanowić się, do czego będziesz używać naczyń i pod tym kątem dobrać cały komplet. Są garnki uniwersalne, które będą świetne do gotowania czy smażenia, jak i pieczenia każdego typu potrawy, ale są też takie, bez których nie wszystko się uda, albo mocno namęczysz się w kuchni. Takie specjalne garnki to np. te do szparagów, do mleka czy do gotowania na parze. Ten ostatni powinien znaleźć się w kręgu Twoich zainteresowań, jeśli stawiasz na lekkie dania, ale również jeśli uwielbiasz kluski na parze. W ofercie znajdziesz też specjalną patelnię – WOK jak i brytfanny, które docenisz przy przyrządzaniu pieczeni, zwłaszcza kaczki czy gęsi albo pysznych zapiekanek z makaronu.  

Dobrej jakości garnki mogą być rozwiązaniem na długie lata
Dobrej jakości garnki mogą być rozwiązaniem na długie lata

Garnki w komplecie czy na sztuki?

Na koniec zastanów się, jakie garnki są Ci niezbędne i wtedy zdecyduj się albo na cały komplet albo tylko na pojedyncze sztuki. W zestawie często jest korzystniej i jeśli na początku nie wiesz, które naczynia będą najbardziej przydatne, to możesz skorzystać z gotowych rozwiązań. W sklepach znajdziesz jednak z powodzeniem też pojedyncze elementy. To z kolei lepsze rozwiązanie, jeśli w swojej kuchni chcesz mieć zarówno garnki emaliowane, jak i żeliwne oraz bardziej uniwersalne ze stali nierdzewnej. To bardzo dobra kombinacja, by mieć odpowiedni garnek na bigos, idealne naczynie w razie wizyty alergików czy takie z nieprzywierającym dnem np. do gotowania mleka.